Ohlasy ze světa: první velký test čtyřjádrového Nehalemu

Test procesoru Intel „Nehalem“: impozantní výkon? • Souboj dvoujádrových grafických karet: 3850X2 vs 3870X2 vs 9800GX2 • Thermaltake ProWater 850i: zchlaďte procesor vodou

Test architektury Intel „Nehalem“

Server Anandtech přinesl jako první celkem rozsáhlý test připravovaného procesoru od Intelu, který je založen na zbrusu nové mikroarchitektuře s názvem „Nehalem“. Vzhledem k tomu, že oficiální název tohoto procesoru není znám, dále již budu psát jako o procesoru „Nehalem“. I když bude k dispozici více modelů založených na tomto jádře, v testu se vyskytoval čtyřjádrový model s frekvencí 2,66 GHz.

Program CPU-Z má sice s detekcí menší problémy, většinu parametrů však zobrazuje správně:

Klepněte pro větší obrázek

Čtyřjádrový Nehalem je vyroben 45nm technologií, skládá se z 731 miliónů tranzistorů a díky znovuzrozené podpoře technologie HyperThreading, dokáže každé jádro zpracovat dvě vlákna najednou. V operačním systému tak bude mít systém k dispozici celkem osm logických jader pro plánování.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nová mikroarchitektura si vyžádala také novou patici LGA-1366, mezi největší novinky patří také nahrazení klasické sběrnice. Frekvence jádra je nyní určena z násobiče a externí frekvence, která v tomto případě činila 133 MHz (20×133=2,66 GHz). Samozřejmostí je Intel QuickPath i SSE4.2. Testovaný procesor disponoval tříkanálovým paměťovým řadičem, který je už uvnitř procesoru, zatím se spekuluje zda budou k dispozici i modely s dvoukanálovým řadičem, které by mohly mít i jinou patici. Samotný procesor je i viditelně větší:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Test byl proveden na základní desce s čipsetem Intel X58 a je třeba si uvědomit, že jak procesor tak i základní deska včetně čipsetu (a ovladačů) jsou velmi předprodukční kousky, konečný výkon tak lze očekávat ještě vyšší. Pro porovnání výkonu se v testu objevil čtyřjádrový Core 2 Quad Q9450, který pracuje na stejné frekvenci, tedy 2,66 GHz.

Nejdříve se podíváme jak dopadl test při kompilaci mapy v Source enginu, přičemž první graf ukazuje rozdíl při kompilaci jedné a dvou instancí, druhý pak čas jedné kompilace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Rozdíl je značný, především v případě prvního grafu, kdy Nehalem dokončil kompilaci dvou instancí téměř třikrát rychleji, než stejně taktovaný Core 2 Quad Q9450.

Při testu paměti se vyskytly problémy, testy se nakonec uskutečnily s procesorem Core 2 Extreme QX9650 na frekvenci 3 GHz, Nehalem byl přetaktován na stejnou frekvenci.

Klepněte pro větší obrázek

Jak je vidět, propustnost je vyšší téměř dvojnásobně, přičemž byly použity paměti DDR3 pouze na frekvenci 1 066 MHz. S Penrynem byly zapojeny dvoukanálově, s Nehalemem pak tříkanálově.

Dalším testem je rychlost konvertování videa v různých programech s různými kodeky, v tomto případě se jednalo o DivX 6.8 a x.264:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V případě kodeku DivX byl Nehalem rychlejší o 28 %, u x.264 se jednalo až o 44 %, což je vzhledem ke stejné frekvenci opravdu velký rozdíl.

Na řadu přišlo i renderování scény v programech 3dsmax 9, Cinebench R10 a POV-Ray 3.7b24:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek

V programu 3dsmax byl Nehalem rychlejší o 40 %, V POV-Ray pak o 36 %. Samotnou kapitolou je Cinebench R10, ve kterém Nehalem ukázal svojí největší sílu.Je zde krásně vidět rozdíl při renderování s jedním jádrem a při zapojení všech čtyř včetně HyperThreadingu. Rozdíl tak činí 4,18×, což je nad hodnotou, ke které se přiblíží (4,00×) jen teoreticky perfektní čtyřjádrový procesor bez HyperThreading technologie.

Při testu spotřeby byl testován samozřejmě celý systém v klidu i při zátěži:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Intel se v poslední době velmi zaměřil na spotřebu, i když má Nehalem přibližně o 10 % vyšší spotřebu, podává v průměru o 20 až 50 % vyšší výkon. Při teoretickém podtaktování, kdyby byl výkon srovnatelný s Q9450, by tak spotřeba byla určitě mnohem nižší než u Q9450.

Intel s architekturou Nehalem předčil dle těchto testů veškerá očekávání, kdo nečekal takový rozdíl ve výkonu jako při uvedení architektury Core, ten se mýlil. Na stejné frekvenci podává o 20 až 50 % vyšší výkon než dostupné čtyřjádrové 45nm procesory, spotřeba však vzrostla pouze o 10 %, což je téměř neuvěřitelný výsledek. Opačně a teoreticky by se tak dalo říci, že Intelu se podařilo vyrobit nový procesor o stejném výkonu, avšak s mnohem nižší spotřebou.

Doufejme, že se zprávy, že Intel u Nehalemu nezablokuje možnost přetaktování, prokáží jako pravdivé a svého se tak dočká i spousta příznivců přetaktování, kteří ženou své procesory až na maximální frekvence, na kterých neběží ani ty nejdražší modely.

I když se jedná o velmi raný test výkonu, určitě se většina z vás již těší na oficiální uvedení.

Souboj dvoujádrových grafických karet

Pokud vás zajímá jak si ve hrách vedou dvoujádrové grafické karty, určitě se podívejte na test na serveru OC3D, kde testovali tři dvoujádrové grafické karty od společnosti Asus, konkrétně ATI Radeon HD 3850X2, Radeon HD 3870X2 a Nvidia GeForce 9800GX2.

Klepněte pro větší obrázek

Testovací sestava obsahovala čtyřjádrový procesor Intel Core 2 Quad Q6600 přetaktovaný na frekvenci 3,6 GHz a nainstalován byl operační systém Windows Vista SP1. Použity byly ovladače ATI Catalyst 8.4 a GeForce 175.16. Testování proběhlo ve hrách Quake 4, Unreal Tournament III, Call of Duty 4, F.E.A.R, Bioshock a Crysis. Dostalo se i na programy 3DMark05 a 3DMark06.

Klepněte pro větší obrázek

Nejprve se podíváme na testy v programu 3DMark:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V základním rozlišení a nastavení nejsou rozdíly příliš znatelné, při vyšším nastavení už začínají výkonnější modely Radeon 3870X2 a GeForce 9800GX2 ukazovat sílu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Test výkonu ve hrách dopadl dle očekávání, na prvním místě se umístila GeForce 9800GX2, na posledním pak samozřejmě Radeon HD 3850X2, který však dostal doporučující hodnocení, především za nízkou cenu. Redaktoři spočítali cenu jednoho snímku u jednotlivých karet, výsledky jsou velmi podobné, takže ceny jsou poměrně úměrné výkonu.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud tedy nepotřebujete co nejvyšší výkon, ale chcete levnější dvoujádrovou kartu s dobrým potencionálem k přetaktování, určitě se zaměřte na ATI Radeon HD 3850X2.

Thermaltake ProWater 850i

Server TweakTown uvedl recenzi na vodní chlazení Thermaltake ProWater 850i, které je určeno pouze pro procesor.

Klepněte pro větší obrázek

V balení naleznete samozřejmě vše potřebné, tedy vodní blok, který je kompatibilní se všemi moderními sockety i některými staršími, radiátor, pumpu, nádobu na vodu a ventilátor s rychlostí 1 300 až 2 400 otáček za minutu. Nechybí ani hadice, průtokový měřič a kapalina.

Klepněte pro větší obrázek

V testu se objevila velká spousta dalších chladičů, porovnání je tak dostatečně rozsáhlé:

Klepněte pro větší obrázek

Jak je vidět, teplota v klidu i v zátěži patří mezi ty lepší, například chladič Noctua NH-C12P dosáhl mírně lepších teplot o přibližně čtyři stupně.

Testované vodní chlazení samozřejmě vydává také hluk, jak je na tom s ostatními chladiči se podívejte zde:

Klepněte pro větší obrázek

Hodnoty hluku patří mezi ty nejvyšší, velkou měrou se na tom podílí především použitý ventilátor s maximální rychlostí2 400 otáček za minutu.

Od redaktorů si odnáší celkové hodnocení 92 %, především za nízkou cenu, která činí 120 USD (přibližně 2 400 Kč s DPH).

Diskuze (4) Další článek: Apple na WWDC: kromě iPhonu čekejme i nový systém

Témata článku: Svět, Velký, Bioshock, Použitý ventilátor, Nová mikroarchitektura, Test, Externí radiátor, Fear, Testovaný model, Nehalem, Velký test, Clear, Hadice, Neuvěřitelný výsledek, Quad


Určitě si přečtěte

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

** Předpověď počasí Windy nabízí nepřebernou škálu funkcí ** Zorientovat se v nich nemusí být vždy snadné ** Proto přinášíme 12 užitečných tipů a triků

Karel Kilián | 9

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

** Na disk nikdy neuložíte tolik dat, jak tvrdí výrobce ** Ajťáci si vymysleli vlastní jednotky jako mebibajt ** Zmatky vznikají i kvůli různým výjimkám

Lukáš Václavík | 104

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

** Pochopit techniky a principy A.I. je složité ** Ale nebojte, jde to i bez doktorátu z IT a matematiky ** Vyzkoušíme generátor neuronových sítí od Googlu

Jakub Čížek | 10

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

** Pokračujeme ve vzpomínání na prehistorické programy ** Pročetli jsme vaše tipy v diskuzi ** A všechny ty vykopávky spustili na Windows 2000

Jakub Čížek | 72

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 1


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize