Ohlasy ze světa: pitva mimozemšťana – Asus EeeKeyboard

Pod naleštěným kabátkem chystaného „PC v klávesnici“ EeeKeyboard, které je ve srovnání s běžnými počítači jako z jiného světa, se ukrývá pár nepříliš příjemných překvapení.

Během srpna by měl Asus na trh uvést další a tentokrát dost netradiční produkt z populární řady Eee, EeeKeyboard, PC zabudované do klávesnice.

EeeKeyboard je našlapaná moderními technologiemi, přesto ale připomíná svou koncepcí éru osmibitů. Možná právě proto ji někteří zatracují. Vymyká se totiž dnes běžně používaným koncepcím počítačů, a pro většinu možných nasazení najdete stejně dobrou nebo lepší alternativu.

EeeKeyboard je kompletní PC postavené na levné platformě Intel Atom zabudované do klávesnice s rozměry 145 × 425 × 19 mm a hmotností 0,95 kg. Jen pro srovnání, klasická a celkem kompaktní IBM PC klávesnice bez multimediálních tlačítek Chicony KU-2971 má rozměry 160 × 470 × 35 mm.

Klepněte pro větší obrázek

Pozornějším čtenářům asi neuniklo, že na klávesnici schází numerická část. Místo ní najdete barevný dotykový LCD. Displej na straně má úhlopříčku 5" a rozlišení 800×480 bodů (nebo přesněji 480×800 bodů). Na něm může běžet pomocná ovládací aplikace, ale také jej klidně můžete použít coby displej pro operační systém.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Chcete mě?

Právě tato všehochuť je důvodem, proč se řada lidí zamýšlí nad tím, k čemu by vlastně podobný počítač měla potřebovat. Na práci lépe poslouží výkonnější desktop nebo naopak klasický notebook. Roli ultrapřenosného počítače lépe sehraje klasický netbook. Na hraní je nejrozumnější pořídit nějakou výkonnější sestavu. Jako jednoduché HTPC k televizoru do obýváku zase lépe poslouží nějaká malá krabička za monitor se slušně vybavenou platformou Ion, doplněná bezdrátovou klávesnicí a myší. A roli přehrávače multimédií zase lépe zastanou mnohem menší krabičky s větším úložným prostorem, u kterých se obejdete bez rozměrné klávesnice.

Říká se: „Mnoho psů, zajícova smrt.“ Přesto jsou právě široké možnosti, které toto zařízení nabízí, zároveň největším lákadlem. Mít jednoduchý, ale plně funkční počítač o rozměrech menších než běžná klávesnice, se kterým se pracuje lépe, než s malými netbooky, ke kterému může vést jen napájecí kabel, který lze v extrémním případě používat i bez periferií, u kterého se obejdete hodinu a půl bez proudu, a který může cestovat s vámi kamkoliv se hnete, to vypadá docela lákavě. Velký potenciál v sobě ukrývá i dotykový displej, který může mít různé funkce v závislosti na používané aplikaci a se kterým se dá jednoduše, intuitivně a efektivně ovládat jakýkoliv program. Praktická ukázka ještě ne zcela funkční aplikace je na následujícím videu:

Neoficiální informace mluví o tom, že se EeeKeyboard bude vyrábět ve dvou základních variantách – jednodušší model bude mít jen klasická výstupní rozhraní a neměl by mít baterii, lépe vybavený model by pak krom baterie měl dostat i bezdrátové HDMI rozhraní.

Horní kryt klávesnice je z broušeného hliníku, spodní část je vyvedena v módním lesklém černém plastu, povrchové úpravě označované zlověstným zaklínadlem Piano Black. K vidění už byly prototypy s plastovými klávesami vyvedenými v matné bílé, stříbrné i černé barvě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Nestandardní rozložení klávesnice nebo nápadnou podobnost produktům od Apple je asi zbytečné nějak rozmazávat. Sám bych k „EeeKlávesnici“ paradoxně nejspíš rychle sháněl druhou USB klávesnici se standardním rozložením, ale uživatelé notebooků potvrdí, že zvyknout se dá i na šibenici.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V krátkosti jen největší prohřešky proti standardnímu rozložení. Předně schází numerický blok. Navigační klávesy jsou přeskupeny a přilepeny k alfanumerickému bloku. Horní řada funkčních kláves F1-F12 není rozdělená do skupin. Mezi levým Controlem a Altem přibyla klávesa Fn. Některé funkce (např. PgUp, PgDn, NumLock, ScrolLock) jsou přístupné pouze v kombinaci s Fn. A konečně poslední drobnost – dvě oranžová tlačítka, která jsou přesně na ráně pro případ, že minete často používaný backspace. Funkci vypínače není třeba vysvětlovat, druhá klávesa pak slouží ke spouštění ovládací aplikace pro dotykový displej. Budiž výrobci ke cti, že alespoň zmenšil pravděpodobnost nechtěného vypnutí počítače či spuštění rozhraní pro ovládání displeje jejich výrazným snížením.

Klepněte pro větší obrázek

Po internetu už se potuluje několikero neoficiálních variant specifikací, které se od těch prvních z dob prezentací na lednovém CES postupně vyvíjejí. Model EK1542, který Asus vystavoval na letošním Computexu a jehož fotografie ve vysokém rozlišení jsou k vidění v photostreamu na Flickru, byl osazený procesorem Intel Atom N270 (1,6 GHz), čipsetem Intel 945GSE/ICH7-M, 1 GB paměti DDR2, 16 či 32GB SSD, a byl vybavený bezdrátovým adaptérem 802.11 b/g/n, Bluetooth V2.0, vestavěným 10/100 Mbps LAN adaptérem, dvojicí reproduktorů a mikrofonem. K napájení slouží 36W adaptér používaný i u netbooků.

EeeKeyboard má na zadní stěně dva výstupy na monitor – moderní HDMI a starší analogový 15-pinový D-sub. Jelikož vestavěný displej funguje jako jeden ze systémových, je nepravděpodobné, že by mohly fungovat oba najednou.

Klepněte pro větší obrázek

Vedle nich je LAN konektor, dva klasické 3,5" jacky pro mikrofon a sluchátka. Vedle nich jsou tři USB 2.0 porty. Nezvyklé jsou hned tři konektory pro anténu, slouží pro WiFi, ale také pro bezdrátové HDMI rozhraní. Na straně televize pak stačí připojit malou krabičku, která má zřejmě DVI-I výstup, přes redukci převedený na HDMI, audiovýstup a dva USB porty.

Zástupci francouzského blogeee.net měli už příležitost vyzkoušet si prototyp. Kromě dojmů z praktického používání se podívali i na vnitřnosti přístroje.

Klávesnici lze prý celkem snadno rozlousknout po vyšroubování devíti šroubů. Vnitřním uspořádáním má zařízení velmi blízko k notebookům.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

O chlazení komponent se stará malý 4cm ventilátor, který prohání vzduch skrz pasiv propojený přes heatpipe s čipsetem a procesorem. Jeho maximální hlučnost je 24 dB, při provozu je ale prý tichý.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Před ventilátorem je levý reproduktor, a ještě dále před ním je Bluetooth modul připojený kabelem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Paměť nedoplníte

Nepříjemným překvapením jsou paměti, nebo přesněji čipy přípájené napevno k základní desce, což prakticky znemožňuje případné rozšíření. Čipy Nanya NT5TU128M8DE jsou 1Gb paměti typu DDR2-800. V produkčních modelech ale mohou být osazeny jiné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

A nevyměníte ani pevný disk

Další „drobností“, která nepotěší, je osazený disk, přesněji SSD. Jde o jednoduchou destičku se dvěma „šváby“, která je soudě dle PCB vyrobena přímo na míru EeeKeyboard. Opět tedy nejspíš nehrozí uživatelská výměna za větší disk pořízený někde v obchodě. Na rozdíl od pamětí lze ale tento problém celkem snadno řešit pomocí externích disků.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na pravé straně pod displejem je baterie s kapacitou 1 880 mAh, která by měla stačit asi na hodinu a půl běžného provozu. Produkční verze se ale také v tomto ohledu ještě může změnit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Bez drátů i na HDMI

Před baterií je modul s WiFi adaptérem. Výrobce se autorům zjistit nepodařilo, u prototypu ještě nebyly příslušné ovladače a bez nich se adaptér nepodařilo detekovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V pravém předním rohu je PCB s USB konektory, audiokonektory, signalizačními LED a konektory antény.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Autory článku ještě zaujala dvojice čipů na základní desce. Thine thc63lvdf64a-g je invertor pro LCD, který bývá obvykle až u displeje. Druhý Silicon Image SIL1392CNU se stará o to, aby EeeKeyboard při zapojení přes digitální HDMI a DVI umožňovala přehrávání HD videa chráněného pomocí HDCP i na integrované GMA 950, která jinak není na přehrávání chráněného videa certifikovaná. Samotný čip podporuje rozlišení až 1080p a osmikanálové audio, zda a nakolik budou na takový formát videa stačit i ostatní komponenty ale teprve uvidíme.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na blogeee naměřili i spotřebu – při nabíjení baterie se pohybovala okolo 6 W, po spuštění počítače pak při zátěži pak okolo 23-25 W.

Diskuze (20) Další článek: OLED klávesnice OCZ Sabre je v prodeji, stojí jen tři a půl tisíce

Témata článku: Hardware, Asus, Bezdrátové nabíjení, Asus Eee Pc, Levá strana, Kabely konektory redukce audio, Produkční verze, Levné monitory k pc, Funkční klávesa, Výměna klávesnice u notebooku, Numerická, Svět, Levné televizory, Nanya, Bluetooth modul, Levný plast, Invertor, Malá krabička, Levý reproduktor, Numlock, Maximální hlučnost, Mim, Vestavěná anténa, SVE, THC, Bezdrátové nabíječky na Heureka.czNejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux