Ohlasy ze světa: nForce 790i - SLI se třemi GeForce

Nvidia nForce 790i Ultra SLI • Scythe Ninja Copper: kilo mědi • Testy GeForce 9800 GX2 Quad SLI

Nvidia nForce 790i Ultra SLI

Nový důstojný nástupce hi-endového čipsetu nForce 680i SLI pro platformu Intel je tu, a to v podobě nForce 790i Ultra SLI, který slibuje oficiální podporu 45nm procesorů (s FSB 1 600 MHz) a zapojení tří grafických karet pomocí technologie 3-way SLI. Podporuje pouze nové a zatím drahé operační paměti DDR3, samozřejmostí je nativní podpora PCI Express 2.0, pro kterou už není zapotřebí přídavného můstku stejně, jako v případě nForce 780i, dále dvě integrované gigabitové síťové karty, integrovaný HD zvukový čip a podpora ESA.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pokud chcete provozovat 3-way SLI, tak si připravte tři grafické karty GeForce 8800 GTX nebo Ultra... nebo spíše počkejte pár dní, začátkem dubna bude vydána GeForce 9800 GTX, od které se očekává ještě vyšší výkon a která má 3-way SLI podporovat také.

Vzhledem k tomu, že je tento čipset určen pro ty nejnáročnější zákazníky, zvládá bez problému frekvenci sběrnice přes 500 MHz, přičemž některým se podařilo dosáhnout i frekvence kolem 550 MHz, samozřejmě s dvoujádrovým procesorem. V tomto ohledu je lepší, než nejlepší a nejnovější čipset od Intelu-X48, který je určen do stejného segmentu trhu. Vysoké frekvence FSB znamenají lepší možnosti při přetaktování levných procesorů s nízkým násobičem.

Další testy základních desek a rozbory tohoto čipsetu naleznete na serverech Anandtech, Guru3D, HotHardware, OC3D, Elite Bastards, The Tech Report, DriverHeaven, ExtremeTech, [H] Enthusiast, TechSpot, HardwareZone, bit-tech, Hardware Secrets.

Scythe Ninja Copper

O limitované edici měděného Ninji od společnosti Scythe jsme vás již informovali v bleskovce. Tento chladič s modelovým označením SCNJ-CU1000 se rozhodli otestovat na serveru Hardware Canucks.

Klepněte pro větší obrázek

Chladič je kromě základny a heatpipe trubic kompletně v mědi, jeho hmotnost tak činí úctyhodných 1,015 kg. Vzhledem k takto vysoké hmotnosti nepočítejte s rychloupevňovacím systémem, je nutno základní desku vymontovat ze skříně a chladič řádně upevnit pomocí dodaných dílů. V balení naleznete také černý 120mm ventilátor s rychlostí 800 otáček za minutu, jehož hluk by neměl překročit hodnotu 10,7 dBA. Kompatibilita je zaručena se sockety Intel 478, LGA775 a AMD 754, 939, 940 a AM2.

Klepněte pro větší obrázek 

Co nás ale zajímá především, to jsou teploty. K testu byly použity dva procesory, dvoujádrový Core 2 Duo E4600 s frekvencí 2,4 GHz a čtyřjádrový Core 2 Quad Q6600 na frekvenci 2,4 GHz, přičemž v případě obou procesorů se dostalo na přetaktování a zvyšování voltáže. K porovnání výkonu posloužily chladiče Igloo 5750 Silent, Silentator, Thermalright Ultima 90 a také boxovaný chladič. Okolní teplota byla kolem 20 stupňů a mezi chladiče a procesor byla použita teplovodivá pasta Arctic Cooling MX-2. 

Klepněte pro větší obrázek

Pro zatížení byl použit program Prime95 v25.4. Výsledky v zátěži i v klidu si můžete prohlédnout na následujících obrázcích:
 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek

Jak je vidět z grafů, na dvoujádrovém procesoru podával měděný Ninja nejlepší výsledky, a to i při velkém zvýšení frekvence procesoru. Svým soupeřům utekl při nejvyšším přetaktování až o 13 stupňů. Problém nastal až při chlazení čtyřjádrového procesoru, kdy se v klidu umístil na druhé pozici za Thermalright Ultima 90 a při zatížení se propadl až na třetí místo.

V dobře větrané skříni je však možné ho používat zcela pasivně, ale jen na dvoujádrovém procesoru, na testovaném Core 2 Duo E4600 se teplota při maximálním zatížení zastavila na 51 stupních. Vzhledem k tomu, že je u nás tento chladič prodáván za cenu kolem 1 500 Kč s DPH, vyplatí se raději investovat stejné peníze do výkonnějších chladičů typu Thermalright Ultra-120 eXtreme, Noctua NH-U12P nebo Thermalright IFX-14.

Test GeForce 9800 GX2 Quad SLI

Nová dvoučipová grafická karta GeForce 9800 GX2 byla oficiálně uvedena a celý internet je zaplaven mnoha testy, z kterých lze vyčíst o této kartě téměř vše. U většiny však chybí jedna zásadní věc, kterou s sebou nová grafická karta přináší. Tou věcí je technologie Quad SLI, což znamená v tomto případě propojení dvojice těchto karet.

Nová GeForce 9800 GX2 přichází s druhou generací Quad SLI, která podporuje režim AFR (Alternate Frame Rendering), při kterém může každý ze čtyř grafických procesorů počítat jeden kompletní snímek. U starší GeForce 7950 GX2 pracoval při Quad SLI pouze hybridní režim. Obě karty pracovaly v režimu AFR (a počítaly scény ob snímek), ale dva procesory na každé z karet pracovaly na jednom snímku v méně efektivním režimu SFR (Split Frame Rendering).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Quad SLI je podporováno až od ovladačů ForceWare verze 174.53, které jsou dostupné jen několik dní. Krátký test Quad SLI se podařilo provést redaktorovi ze serveru TweakTown.

Klepněte pro větší obrázek

K testu byl připraven opravdu výkonný počítač se základní deskou EVGA 780i SLI a přetaktovaným čtyřjádrovým procesorem Intel Core 2 Quad QX9650, který pracoval na frekvenci 4 GHz. Jako operační systém posloužily 64bitové Windows Vista Home Premium. Bohužel se nejedná o pořádný a rozsáhlý test, ale jen o „rychlovku“ – k dispozici jsou pouze výsledky z programu 3DMark06 a z her Crysis a Unreal Tournament 3.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nejdříve se podíváme, jak dopadl test v programu 3DMark06:

Klepněte pro větší obrázek

Zde se Quad SLI příliš neukázalo, v nejvyšším rozlišení dosáhla dvojice karet jen o 1794 bodů více než jedna karta, což je opravdu málo. Tyto karty si však nekupujeme pro 3DMarky ale pro hraní náročných her, takže se podíváme na Crysis a Unreal Tournament 3:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Podle výsledků v náročné hře Crysis je vidět, že hra je na nejvyšší detaily v rozlišení 1600 × 1200 hratelná právě až na Quad SLI, kdy se průměrný počet snímků za sekundu dostal až na 42, v případě jedné karty to bylo nehratelných 26 fps. S technologií Quad SLI zatím nepochodíte u hry Unreal Tournament 3, kde bude asi problém v ovladačích, dvojice karet totiž dosahovala menšího počtu snímků za vteřinu, než jedna karta.

Klepněte pro větší obrázek

Vzhledem k malému počtu testovaných her a ovladačům, které ještě stále nejsou oficiální, nelze přesně říci, v jaké míře se zapojení do Quad SLI skutečně vyplatí. V případě Crysis je však vidět téměř dvojnásobný nárůst, takže se necháme ještě překvapit výsledky dalších testů.

Diskuze (6) Další článek: Vyzkoušejte si, jak bezpečná máte hesla

Témata článku: Hardware, Crysis 2, Ninja, Velké zvýšení, Hybridní režim, Základní věc, Okolní teplota, Důstojný nástupce, Crysis, Oficiální snímek, Split, Nejnáročnější zákazník, Svět, Krátký test, Čtyřjádrový čipset, Unreal Tournament, SLI, Quad, Crysis 3, GeForce, Teplovodivá pasta, Náročný test, Nejnovější čipset

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači