Ohlasy ze světa: Nejlevnější 45nm čtyřjádro C2Q Q9300

Test Core 2 Quad Q9300 • OCZ Rally 2 Turbo 4GB • Thermaltake Blac-X Hard Drive Pod

Testy nejlevnějšího čtyřjádra Core 2 Quad Q9300

Na serveru X-bit labs se objevil test připravovaného čtyřjádrového procesoru Intel Core 2 Quad Q9300, který je vyroben 45nm technologií a patří tak do rodiny Yorkfield. Je složen ze dvou dvoujádrových procesorů Wolfdale, přičemž všechny jádra pracují na stejné frekvenci 2,5 GHz. Používá sběrnici o frekvenci 1 333 MHz (násobič 7,5×), má celkem 6 MB L2 cache (2×3 MB), podporuje technologie Intel 64, IVT (Intel Virtualization Technology) a Enhanced Intel Speedstep, pochlubit se může také novou instrukční sadou SSE4.1.

Vzhledem k tomu, že jeho cena je stanovena na 266 USD (přibližně 6 500 Kč s DPH), bude se jednat o nejlevnější čtyřjádro, teoreticky tak nahradí starší procesor Core 2 Quad Q6600, který je nyní prodáván za stejnou cenu. Srovnání obou procesorů si lze prohlédnout v této přehledné tabulce:

Klepněte pro větší obrázek

Testovaný procesor byl v revizi C0 (Engineering Sample), jedná se tedy o předprodukční vzorek, finální revize bude tedy ještě jiná (C1 nebo M1).

Klepněte pro větší obrázek

Testu se účastnily i další procesory, dvoujádrové Core 2 Duo E8500 (3,16 GHz) a Core 2 Duo E6850 (3 GHz), mezi čtyřjádrovými nechyběly Core 2 Quad Q6600 (2,4 GHz) a Phenom 9600 (2,3 GHz) od společnosti AMD. Pro Intel procesory byla použita základní deska ASUS P5E3 Deluxe s čipsetem Intel X38 a DDR3 operační pamětí. V případě procesoru od AMD se jednalo o DFI LANParty UT 790FX-M2R (čipset AMD 790FX). Společným znakem bylo použití operačního systému Windows Vista 32bit a grafické karty Nvidia GeForce 8800 GTX. Procesor AMD Phenom byl testován s vypnutým TLB patchem, se kterým by dopadl jinak ještě mnohem hůře.

Důkladný test se zaměřil na veškeré oblasti, testovalo se tedy v moderních hrách, syntetických testech, renderovacích programech, a ke slovu se dostalo také enkódování videa a zvuku a samozřejmě také práce v grafickém programu.

Nejprve se test zaměřil na výkonové porovnání procesoru Core 2 Quad Q9300 a Q6600, kde nový procesor zazářil ve všech směrech a v průměru byl rychlejší o přibližně 7 %.

Klepněte pro větší obrázek

Zajímavé je porovnání dvou cenově stejných procesorů, čtyřjádrového Core 2 Quad Q9300 a dvoujádrového Core 2 Quad E8500, kterému sice chybí dvě jádra, ale zase běží o 500 MHz rychleji.

Klepněte pro větší obrázek

Jak je vidět, ve hrách a v aplikacích kde nelze využít všechny čtyři jádra, jasně vede výše taktované dvoujádro, v renderovacích programech a při enkódování videa se však síla čtyř jader ukáže dostatečně a přesvědčivě. Je nutno však počítat s tím, že v budoucnosti bude stále více programů a her využívat více jader, proto správný výběr důkladně zvažte.

Na řadu se dostalo samozřejmě i přetaktování, u kterého je jeden zásadní problém. Core 2 Quad Q9300 používá nízký násobič 7,5×, takže například pro frekvenci 4 GHz by bylo nutné zvednout sběrnici na velmi vysokou frekvenci 533 MHz. Tuto frekvenci nezvládá ani většina nejlepších základních desek, natož pak nějaké levnější. Limitem tak není procesor ale základní deska. Nicméně redaktorovi se podařilo dosáhnout stabilní frekvence sběrnice kolem 460 až 470 MHz, výsledná frekvence procesoru tak byla přibližně 3,5 GHz.

Jak vypadalo nastavení biosu, si můžete prohlédnout na následujících obrázcích:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Do všech testů byl zahrnut nejen přetaktovaný Core 2 Quad Q9300, ale i ostatní Intel procesory.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V případě přetaktování se také velmi ukáže mnohem nižší spotřeba (45nm) oproti Core 2 Quad Q6600 (65nm):

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Závěrem autor uvádí jako velké mínus právě nízký násobič, který částečně znemožňuje vyšší přetaktování, běžně lze tak dosáhnout kolem 3,5 GHz a to bez větších problému a se vzduchovým chladičem (v testu byl použit Scythe Infinity). Pokud je to i přesto váš horký kandidát na nový procesor, nezbývá než čekat minimálně do března.

OCZ Rally 2 Turbo 4GB

Krátký ale přesto všeříkající test flash disku OCZ Rally 2 Turbo s kapacitou se objevil na stránkách serveru i4U. Vzhledově se jedná o klasický flash disk, který je vyroben z hliníku a při práci vás informuje blikající oranžová LED.

Klepněte pro větší obrázek

Při testu v programu HDTach dosahoval rychlosti při čtení až 32,8 MB/s, v případě zápisu pak velmi dobrých 29,9 MB/s. Redaktor sám uznává, že s rychlejším flash diskem se ještě nesetkal. V reálném testu kopírování dat o velikosti 2,05 GB trvalo zapsání 4 minuty a 59 sekund, následné čtení a kopírování zpátky pak pouze 1 minutu a 57 sekund. K dostání je i v kapacitách 2 GB a 8 GB, jako mínus autor označil pouze odnímatelný kryt USB konektoru, který lze snadno ztratit.

Thermaltake Blac-X Hard Drive Pod: kolébka pro váš pevný disk

Pokud hledáte způsob jak snadno externě připojovat pevné disky a klasická šachta vám už přijde nudná a zastaralá, určitě vás zaujme Thermaltake Blac-X Hard Drive Pod, který otestovali na serveru ProClockers.

Klepněte pro větší obrázek

V balení naleznete samotnou „kolébku“, napájecí zdroj a propojovací USB kabel. Připojit lze disky SATA 1,5 Gb/s a 3 Gb/s, a poradí si i s 2,5" notebookovými disky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Rychlost čtení a zápisu je samozřejmě omezená rozhraním USB 2.0, prakticky se tak podle testů pohybuje kolem 35 MB/s, rychlost odezvy pak činí přibližně 13,5 ms. Recenzent pochvaluje především malou velikost zařízení a také velmi snadné a pohodlné připojování, které se používá i u mobilních zařízení, hudebních přehrávačů a podobně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (15) Další článek: Computer 03/08: Nejlepší software zdarma

Témata článku: Čtyřjádrový čipset, Rally, Výsledná frekvence, Přetaktované jádro, Quad, Následné čtení, Vzduchový chladič, Nvidia driver, Svět, Důkladný test, Přetaktovaný jádro, Hard, Hard Disk, Infinity, Předprodukční vzorek


Určitě si přečtěte

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 60

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 141

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 57

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

** Čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha vyvíjí nový typ revolučního paměťového čipu ** Zatímco v současnosti elektronika pracuje s elektrony, v budoucnu to budou spiny elektronů ** Čipy budou moci být klidně i 1 000x rychlejší a úspornější

Karel Javůrek | 32

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

** Vědci spočítali, jak velká by musela být posádka pro vícegenerační let k nejbližší hvězdné soustavě ** Proxima Centauri se nachází 4,3 světelných let od nás ** Za současných technologií bychom k ní letěli 6300 let

Petr Kubala | 53


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji