Ohlasy ze světa: Megatest sedmi chladičů pro 8800 GT

Sedm chladičů pro GeForce 8800 GT • Dotykový multimediální přehrávač Samsung P2 • WiFi webkamera od OvisLink

Megatest sedmi chladičů pro GeForce 8800 GT

Nový rok je tu a grafické karty GeForce 8800 GT ještě stále nejsou tak snadno k dostání, jak nás Nvidia ujišťovala před koncem roku. Doba je prostě jiná a lidé nečekají fronty na ovoce a banány, ale na GeForce 8800 GT. Pokud se ale již GeForce 8800 GT usídlila ve vašem počítači a hledáte ideální chladič, v rozhodování vám určitě skvěle pomůže rozsáhlý test sedmi chladičů a referenčního chlazení pro tuto grafickou kartu, který zveřejnil server [H]Enthusiast.

Jednoslotový referenční chladič u GeForce 8800 GT není vůbec špatný a i při plném vytížení je stále relativně tichý. Při menším přetaktování k hranici 700 MHz u jádra už sice teplota stoupá k 90 stupňům, ale chladič vůbec nevydává zvuk „luxu“, jako tomu bylo u jiných výkonných grafických karet. Pokud ale holdujete pořádnému přetaktování nebo preferujete co nejtišší řešení, jistě hledáte ještě lepší chladič.

Klepněte pro větší obrázek

V testu soupeřily chladiče Revoltec Graphic Freezer Pro, Thermalright HR-03 GT, Thermaltake DuOrb, Zalman VF900, Zalman VF1000 LED, Zerotherm GX815 a Zerotherm HC92 CU 8800. Každému chladiči je věnována samostatná strana, kde jsou uvedeny veškeré detaily o rozměrech, kompatibilitě s dalšími kartami, obsahu balení, jak probíhala instalace a také osobní pocit redaktora co se týče hluku. Testovaná sestava obsahovala sice pomalejší procesor Intel Core 2 Duo E6300 s frekvencí 1,8 GHz, ale v tomto testu šlo především o teploty a měření hluku, takže výkon sestavy nehrál žádnou roli.

Klepněte pro větší obrázek

Chladiče byly otestovány na základních taktech 600 MHz v případě jádra a 900 MHz u pamětí a také v přetaktovaném stavu na frekvence 700 MHz u jádra a 1 000 MHz (2 000 MHz efektivně) v případě pamětí. Teploty byly měřené jak v klidovém stavu, tak při plném vytížení, o které se postaral program ATITool. Okolní teplota se pohybovala kolem 25 stupňů.

Klepněte pro větší obrázek

První obrázek s výsledky se týká teplot v klidovém stavu. Jak je vidět, pokud měl chladič dva režimy rychlosti ventilátoru (Low/High), byl otestován v obou režimech.

Klepněte pro větší obrázek

V klidu si většina chladičů vedla velmi dobře a teploty v zatížení byly v průměru poloviční, než v případě referenčního chladiče. Další test byl proveden v přetaktovaném stavu.

Klepněte pro větší obrázek

I v přetaktovaném stavu byly výsledky skvělé a polovina chladičů udržela teplotu jádra v zatížení pod 50 stupňů.

Jak moc jsou jednotlivé chladiče hlučné, lze vidět na tomto obrázku:

Klepněte pro větší obrázek

Absolutním vítězem testu se stal jak jinak než Thermalright HR-03 GT se 120mm ventilátorem (nutno dokoupit), který získal zlaté ocenění. Stříbrnou cenu si nejen za výkon, ale i za poměr cena/výkon odnesly společně chladiče Thermaltake DuOrb, Zalman VF-900 Cu a ZEROtherm HC92 Cu 8800.

Klepněte pro větší obrázek

Dotykový multimediální přehrávač Samsung P2 s kapacitou 4 GB

Přístrojů s dotykovým displejem je na trhu stále víc a tato technologie, i když je se u multimediálních přehrávačů objevila nedávno, je zajisté hudbou budoucnosti. Mediálním průkopníkem v této oblasti je jistě iPhone (případně iPod touch), své zásluhy na velkém rozšíření mají i PocketPC s dotykovou obrazovkou a především technologie TouchFlo od společnosti HTC. Multimediální přehrávač Samsung P2 s kapacitou 4 GB a dotykovým displejem se rozhodli otestovat na serveru Digital Trends.

Klepněte pro větší obrázek

Tento přehrávač vypadá podobně jako iPod Touch, ale po odtučňovací kůře. Pyšní se barevným 3" WQVGA displejem s rozlišením 480 × 272, takže poměr stran displeje je 16:9. To se hodí především při přehrávání filmů, která zvládá ve formátech VMW a MP4. Hudbu můžete poslouchat ve formátu MP3, WMA, OGG a AAC, obrázky pak jen v JPG. Zaposlouchat si můžete až 30 hodin na jedno nabití, při sledování filmů baterie vydrží přibližně pět hodin. Pokud vás omrzí vaše hudba, máte možnost přepnout na integrované FM rádio.

Klepněte pro větší obrázek
Apple iPod Touch vs Samsung P2

Redaktor uvádí, že odezva dotykového ovládání je rychlá a svižná a přístroj je celkově rychlý a pohodlně ovladatelný. Vyzdvihnul především skvělou kvalitu zvuku a možnost pomocí Bluetooth připojit až dvoje sluchátka, což se jistě někdy hodí. Oproti iPod Touch zamrzí chybějící WiFi. Hmotnost Samsungu P2 4 GB je 85 g a u nás je k dispozici za cenu kolem pět a půl tisíce korun. K dostání je i 2GB a 8GB model.

Klepněte pro větší obrázek

WiFi webkamera od OvisLink

Server techPowerUP! uvedl zajímavou recenzi bezdrátové webkamery AirLive WL-5460CAM od společnosti OvisLink. Tuto webkameru lze jednoduše připojit do stávající sítě ať už pomocí WiFi, nebo přes ethernetový port (100 Mbit/s).

Klepněte pro větší obrázek

Senzor kamery má rozlišení 640 × 480, přičemž webkamera dokáže nahrávat video i v menších rozlišeních (160 × 112@30fps, 320 x 240@15fps, 640 x 480@10fps). Pro případné nahrávání zvuku je k dispozici i integrovaný mikrofon (mono). Kompresi videa lze nastavit v pěti různých stupních, uvnitř kamerky data zpracovává čip Infineon-ADMtek 5120, celkem má 32 MB RAM a flash paměť o kapacitě 4 MB. Používá operační systém Linux. Spotřeba nepřekročí 6 W, kameru je nutno napájet externím zdrojem.

Klepněte pro větší obrázek

Kamera obsahuje i motorky pro otáčení, takže ji lze bez problému na dálku zaměřit tam, kam potřebujete. V balení naleznete samozřejmě potřebný software, který zvládá najednou obsluhovat až 18 těchto kamer.

Redaktor udělil této webkameře velmi dobré hodnocení 9,3 z 10 a ocenil především dobrou kvalitu obrazu (ukázka 320x240/640x480) a jednoduché nastavení. Jako mínus uvedl nepřítomnost automatického zaostřování a slabý výkon WiFi (2 dBi).

Diskuze (10) Další článek: IE7Pro 2.0: nová verze zlepšováku pro Internet Explorer

Témata článku: Sestavy, Pořádné přetaktování, Svět, Banán, Vytížení, Okolní teplota, Sed, Mp3 a mp4 přehrávače, Chladič, iPod Touch, Klidový stav, Automatické zaostřování, Slabá baterie, MEG, Sluchátka s rádiem, M/s, Sluchátka Samsung, Sluchátka iphone, Plné nabití, Chlad, Zalman, Digital Trends, Webkamery, SVE, Iphone X na Mall.czTeac PD-301DAB-X: kompaktní CD přehrávač s DAB/FM tunerem pro konzervativce [test]

Teac PD-301DAB-X: kompaktní CD přehrávač s DAB/FM tunerem pro konzervativce [test]

Teac na konzervativní publikum, které doposud nesklouzlo k „počítačovému“ řešení se streamingem, ale přeci jen tu a tam už chce nějaké moderní možnosti. K dobrému základnímu CD přehrávači přidává možnost poslechu rádia a přehrávání digitální souborů.

Daniel Březina
Teac
Vy a počítač: Jak používáte plochu na počítači?
Vladislav Kluska
Vy a počítačAnketyWindows
15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Vzduchem i vodou, hlavně bez vysokých teplot a potichu: Cenový přehled procesorových chladičů

Vzduchem i vodou, hlavně bez vysokých teplot a potichu: Cenový přehled procesorových chladičů

** Stále častěji se pro chlazení procesoru používají vodní All-in-one systémy.** Hrají na vzhled a úsporu místa, chladicí výkon se ale nemusí příliš lišit od výkonných vzduchových chladičů.** Poradíme, podle čeho vybírat.

Stanislav Janů
ProcesoryHardware