Ohlasy ze světa: Lepší hraní na Windows XP či Vista?

Testy HD 2900 Pro • Hrát v XP či Vista? • DDR3 Corsair DOMINATOR • Trojboj: Razer Lachesis, Logitech G9, MS Sidewinder

Opět jsme pro vás připravili komentovaný přehled zajímavých zahraničních recenzí.

ATI Radeon HD 2900 Pro

Na serveru PcLab.pl se objevila první recenze dlouho očekávaného Radeonu HD 2900 Pro. Testovaný model byl od společnosti HIS. Jádro pracuje na frekvenci 600 MHz (2900 XT-743 MHz) a má 320 unifikovaných shaderů. Karta disponuje 512 MB GDDR3 paměti o frekvenci 800 MHz (1600 MHz efektivně). V balení naleznete kromě konvertorů DVI->D-Sub a DVI->HDMI také kabel VIVO, CrossFire můstek, plnou hru Dungeon Siege a další software.

Klepněte pro větší obrázek

Karta byla testována na sestavě se čtyřjádrovým procesorem Intel Core 2 Extreme X6800 na frekvenci 2,93 GHz a 2 GB operační paměti DDR2-800. Jako operační systém byl použit Windows XP Professional SP2 a všechny testy proběhly s nejnovějšími ovladači Catalyst 7.9.

Klepněte pro větší obrázek

Podle testů je Radeon HD 2900 Pro o 10-20 % pomalejší než Radeon HD 2900 XT a ve většině testů směle konkuruje grafické kartě GeForce 8800 GTS 320 MB od společnosti Nvidia.

Klepněte pro větší obrázek

Bohužel trpí neduhy této řady v podobě nízkého výkonu po zapnutí anti-aliasingu v porovnání s konkurencí. Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi používanou technologii ke zlepšení obrazu, se proto mnoho zákazníků rozhodne pro konkurenci. Redaktoři samozřejmě vyzkoušeli i možnosti přetaktování a byli více než potěšeni. Bez problému dokázali kartu dostat na frekvence 750 MHz pro jádro a 900 MHz u pamětí (1800 MHz efektivně). Výsledné výkony tak mírně převyšovaly klasický Radeon HD 2900 XT.

Klepněte pro větší obrázek

Zbývá jen dodat, že karta používá dvouslotový chladič a k dispozici by měla být za cenu kolem 250 USD (u nás za částky pod sedmi tisíci korun s DPH).

Lepší hraní na Windows XP či Vista?

„Výkon ve hrách: Windows XP vs Vista – o sedm měsíců později“, v takovém duchu je napsán nový test na stránkách Firingsquad. Testovalo se na čtyřjádrovém procesoru Intel Core 2 Extreme X6800 s frekvencí 2,93 GHz a 2 GB DDR2-800 operační paměti.V testu byly zahrnuty grafické karty ATI Radeon 2900 XT a X1950 Pro, z druhého tábora pak Nvidia GeForce 8800 GTX a 7900 GT 256 MB. Použité ovladače byly Catalyst 7.9 a ForceWare 163.69. Pro srovnání výkonu byly k dispozici hry Enemy Territory: Quake Wars demo (High Settings), BioShock 1.0 (High Settings), STALKER 1.0004 s dynamickými světly, Company of Heroes 1.71 (High Settings), Oblivion 1.2 (HDR+High Quality) a F.E.A.R. 1.08 (Maximum Settings).

Pro přímé srovnání Windows proběhly všechny testy na Windows XP Professional SP 2, Windows Vista Ultimate 64-bit a Windows Vista Ultimate 32-bit. Předně je potřeba říci, že obě společnosti zapracovaly na kvalitě ovladačů pro Windows Vista, takže rozdíly ve výkonu oproti Windows XP jsou již naprosto minimální a pohybují se většinou pouze o jeden či dva snímky, což je naprosto zanedbatelný rozdíl.

Klepněte pro větší obrázek

Posledním velkým problémem ve Windows Vista bylo zapojení více grafických karet do režimu SLI či CrossFire, ale i zde je již téměř dobojováno a výkon s nejnovějšími ovladači zvláště od Nvidie je výborný. ATI pokulhává především v DirectX 10 a v nových hrách, kdy ještě nestačí optimalizovat ovladače, zatímco Nvidia už má toto za sebou a obvykle ještě před vypuštěním hry nabízí nové ovladače.

Klepněte pro větší obrázek

Jaký je tedy závěr? Můžete si sami prohlédnout jednotlivé grafy na serveru Firingsquad a uvidíte, že časy kdy byl rozdíl ve výkonu mezi Windows XP a Vista opravdu znatelný, jsou pryč. Pokud jste tedy před upgradem čekali jen na „pořádné“ ovladače, už nemusíte.

Corsair DOMINATOR TWIN3X2048-1800C7 DDR3

Test na serveru Bjorn3d začíná jak jinak než známou větou „640 kb operační paměti bude stačit každému“, kterou kdysi dávno prý řekl Bill Gates. Víme, že to neplatí a čím více paměti tím lépe. Redaktoři otestovali nové DDR3 operační paměti Corsair DOMINATOR s frekvencí 1800 MHz a časováním 7-7-7-20. Pro tyto hodnoty je nutné nastavit napětí Vdimm na hodnotu 2 V, což je o 0,5 V více, než je standard pro DDR3.

Klepněte pro větší obrázek

Tyto paměti mají nejen speciální pasivní chlazení zvané Dual-path Heat Xchange (DHX), ale jsou také dodávány s přídavným aktivním chlazením Airflow v podobě tří malých ventilátorů.

Klepněte pro větší obrázek

Testování proběhlo na desce ASUS P5K3 Premium s procesorem Intel Core 2 Duo Q6600 na frekvenci 2,4 GHz a s grafickou kartou GeForce 8800 GTS. Protivníkem byly s deskou dodávané paměti Asus DDR3, které byly taktovány na různé frekvence.

Klepněte pro větší obrázek

I když se jedná o opravdu rychlé paměti, poměr výkon/cena za tento 2GB dual channel kit je hodně špatný (cca 18 000 Kč s DPH). Pochválit lze velice tiché chlazení, ale i sám autor článku doporučuje utratit peníze za jinou komponentu (grafická karta, procesor, pevný disk), kde bude rozdíl ve výkonu více znatelný.

Souboj titánů: Razer Lachesis, Logitech G9, Microsoft Sidewinder

Klepněte pro větší obrázek

Vskutku ojedinělý test, ve kterém se setkala trojice těch nejnovějších špičkových herních myší na trhu, vznikl na serveru ÉreNuméRique. Jedná se o myši Razer Lachesis, Logitech G9 a Microsoft Sidewinder. Vítězem není žádná. Jak je to možné? Každá má trochu jiné vlastnosti a výhody, takže je na každém, jaké potřeby má a co upřednostňuje.

Diskuze (27) Další článek: Radeon HD 2950: RV670 s podporou DirectX 10.1 na spoustě fotografií

Témata článku: Hardware, Windows, Windows XP, Win +, Ultimate, DDR3, Crossfire, Window, Test paměti, Heroes, WIN + X, Catalyst, Windows +, Dominator, SVE, Oblivion, Bioshock, Fear, Zanedbatelný rozdíl, Zlepšení obrazu, Svět, Heat, Stalker, Windows 7 Ultimate, LEP25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Tři tipy, jak proklepnout signál Wi-Fi v domácnosti i kanceláři

Tři tipy, jak proklepnout signál Wi-Fi v domácnosti i kanceláři

** Poradíme, jak řešit problémy s rychlostí bezdrátového připojení ** Ukážeme, jak najít nejvhodnější Wi-Fi kanál ** Prozradíme, jak prověřit pokrytí prostoru signálem

Karel Kilián
RouterWi-FiTipy