Ohlasy ze světa: kdy a nakolik se vyplatí Core i7

Bit-tech.net zveřejnil zajímavý pohled na procesor Intel Core i7 z hlediska poměru výkon/cena. Testované platformy jsou srovnávány nejen na základních taktech, ale i po přetaktování.

Zahraniční server bit-tech zveřejnil zajímavý článek ohledně nových procesorů Intel Core i7, který poskytuje podrobný náhled na výkon se zohledněním ceny, což je pro spoustu uživatelů jedno z hlavních kriterií pro výběr nové platformy. Velmi známý poměr cena/výkon je asi tím nejlepším srovnáním, pokud tedy přímo nepotřebujete opravdu to nejrychlejší na trhu a koncová cena je pro vás až druhořadá záležitost.

V testu se ve srovnání s novými procesory Intel Core i7 nachází samozřejmě i starší procesory jak od Intelu, tak i od společnosti AMD. Mezi Intel Core i7 procesory se jedná o modely Core i7 920 (2,66 GHz), 940 (2,93 GHz) a 965 (3,2 GHz), přičemž se počítalo i s přetaktováním nejlevnějšího modelu Core i7 920 na frekvenci 4 GHz. U všech těchto modelů se nachází tříkanálové operační paměti DDR3 s frekvencí 1 066 MHz, ale u přetaktovaného Core i7 920 byly použity třikrát dražší DDR3 s frekvencí 1 600 MHz.

Zástupci starších čtyřjádrových procesorů se také sešli v hojném počtu, konkrétně se v testu objevily procesory Intel Core 2 Quad Q6600 (přetaktovaný na 3,6 GHz), Q6700 (2,66 GHz), Q9450 (2,66 GHz), Q9550 (2,8 GHz), Q9650 (3 GHz) a QX9770 (3,2 GHz). Od společnosti AMD se pak jednalo o Phenom X4 9750 (2,4 GHz), 9850 EE (2,5 GHz), 9950 BE (2,6 GHz) a přetaktovaný Phenom X4 9850 na frekvenci 3 GHz.

Nechybí ani dvoujádrové procesory Intel Core 2 Duo E8500 (3,16 GHz) a přetaktovaný E8400 na frekvenci 4 GHz. Je třeba upozornit na to, že různé procesory byly testovány s trochu jinými komponenty, přesný rozpis naleznete v následující tabulce, kde jsou uvedeny i ceny, které odpovídají koncové ceně v době, kdy byl daný článek psán:

Klepněte pro větší obrázek

Použita byla grafická karta GeForce GTX 280 a operační systém Windows Vista x64 SP1. Testy proběhly ve hrách Crysis, Far Cry 2, Half-life 2: EP2 a v programech Paint.NET x64, AutoMKV/TMPEG DivX 6.8 (enkódování), Sony Vegas Studio Platinum 8, WinRAR, 7-zip, CineBench 10 a PCMark Vantage x64.

Ke každému testu je k dispozici dvojice grafů, první ukazuje poměr cena/výkon pouze z hlediska procesoru, druhý graf pak v porovnání s cenou celé platformy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Jak je vidět, nové procesory si v tomto porovnání nevedou příliš dobře, jedinou světlejší výjimkou je nejlevnější model Core i7 920, který nabízí vysoký výkon už na základní frekvenci, po následném přetaktování na frekvenci 4 GHz se již stává velmi dobrou volbou v poměru cena/výkon. Vysoký výkon však využijete jen v náročných aplikacích, a pokud potřebujete výkonný procesor především pro hraní, je pro vás Core i7 zbytečně drahou volbou. Pro plynulé hraní i těch nejmodernějších her vám bohatě postačí mnohem levnější procesory, pokud jste však náročný uživatel a převádíte video, kompilujete či pracujete v náročných aplikacích, nejlevnější model už stojí za vážnější zájem.

Na konci článku se nachází i celkové zprůměrované srovnání jak dle cpu, tak z pohledu celé platformy:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Z celkového hlediska se nejlepší volbou stává stařičký, ale při přetaktování na frekvenci 3,6 GHz stále výkonný Core 2 Quad Q6600 (s DDR2 pamětmi), přetaktovaný Intel Core i7 920 na frekvenci 4 GHz se sice nachází až na pátém místě, ale u něho byly již použity dražší DDR3 paměti, jejichž cena takřka neustále klesá a dle zvěstí by se jejich cena měla v polovině příštího roku dostat na podobnou hodnotu, jako stojí dnes paměti DDR2.

Jako každá nová platforma či výrobek, je cena nové platformy od Intelu vyšší než stávající nabídka, avšak zajímavým procesorem se jeví právě nejlevnější model Core i7 920 na frekvenci 2,66 GHz, který sice zatím doplácí na drahé základní desky a paměti, ale vzhledem k výborným možnostem přetaktování a vysokém výkonu v náročných aplikacích, se jedná o procesor, o kterém určitě stojí za to uvažovat, pokud si stavíte nový a výkonný pracovní počítač.

Zdroj: bit-tech

Diskuze (9) Další článek: Konec SEO optimalizace v Google Vyhledávači

Témata článku: Hardware, Zajímavý článek, Přesný rozpis, Half Life 2, Crysis, Half Life, Vysoká frekvence, Crysis 2, Sony Vegas, Nejlevnější model, Core, Náročný test, Far Cry, Crysis 3, Test paměti, Intel Core I7, Svět, Far Cry 2, Far Cry 3, Frekvence, Drahý model, Výkonný procesor, Výkonný model


Určitě si přečtěte

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

** Waze není jen navigace – je to i sociální síť s dopravními informacemi ** Mobilní aplikace skýtá široké možnosti nastavení ** Vybrali jsme pro vás 16 nejzajímavějších tipů a triků

Karel Kilián | 48

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 24

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 47Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF