Ohlasy ze světa: Je libo vařený flash disk?

Sapphire Radeon HD 2600 XT X2 • CoolerMaster CM Sphere • Testy tří Corsair flash disků • Transcend 16GB SSD

Sapphire Radeon HD 2600 XT X2

Na serveru Hexus otestovali duální grafickou kartu Sapphire Radeon HD 2600 XT X2. Již dříve se objevily pokusy o duální grafické karty, ale prodejním „hitem“ se nestaly. Zamyšlení nad tím, co je příčinou neúspěchů obdobných řešení, najdete v našem dřívějším článku.

Klepněte pro větší obrázek

Sapphire Radeon HD 2600 XT X2 má k dispozici celkem 1 GB DDR3 paměti (2 × 512 MB na jádro) o efektivní frekvenci 1584 MHz a tvoří ho dva čipy RV630 XT, z nichž každý pracuje na frekvenci 796,5 MHz. Šířka paměťové sběrnice je 128bitová. Každé jádro má pod krytem svůj vlastní chladič a na kartě se také nachází dva přídavné PCI Express napájecí konektory. Velkou výhodou je možnost připojení až čtyř monitorů pomocí DVI výstupů, nechybí také TV-OUT.

Klepněte pro větší obrázek


Klepněte pro větší obrázek

Testování proběhlo na počítači s procesorem Intel Core 2 Duo E6600 (2,40 GHz), operačním systémem Windows SP2 a použity byly starší ovladače Catalyst 7.9. Výkon karty byl prověřen ve hrách Far Cry (v1.33), Quake 4 (v1.30) a Splinter Cell: Chaos Theory (v1.05). Soupeři mu byly karty Sapphire HD 2600XT Ultimate 256 MB GDDR3, GeCube Radeon RV630XT X-Turbo2 256 MB GDDR4 a XFX GeForce 8600 GT XXX 256 MB GDDR3.

Klepněte pro větší obrázek

Ve třech testovaných hrách dosahuje karta téměř dvojnásobného výkonu než jediný Radeon HD 2600 XT, technologie Crossfire (na jednom PCB) je na testovaných titulech již skutečně vcelku vyladěná. Problém nastal u hry Splinter Cell při nastavení HDR, kdy karta dosahovala přibližně stejných výsledků. Škoda jen, že těch testů není víc.

Karta bude pravděpodobně dostupná jen pro OEM výrobce a odnáší si ocenění „Gaming Innovation“. Autor pochvaluje především velké množství výstupů.

CoolerMaster CM Sphere

Společnost CoolerMaster před nedávnem uvedla nový chladič pro procesory s názvem CoolerMaster CM Sphere a na serveru Club overclocker se rozhodli prověřit, jestli nevšední design není jen pro parádu. Pod velmi neobvyklým vzhledem se skrývá měděná základna, ze které odvádí teplo na měděné žebrování celkem čtyři heatpipe trubice. Chladič váží slušných 685 g a ventilátor se točí rychlostí 2200 otáček za minutu. Hluk by neměl přesáhnout 22 dBA. Kompatibilita je zaručena se sockety Intel LGA775 a AMD 754, 939, 940 a AM2.

Klepněte pro větší obrázek

Jeho schopnosti otestoval procesor Intel Core 2 Duo E6600 jak na základní frekvenci 2,4 GHz, tak i v přetaktovaném stavu s frekvencí 3,2 GHz a jen mírně zvýšeným napětím 1,325 V. Naměřené výsledky jsou bohužel velkým zklamáním, protože chladič dosahoval jen o málo lepších výsledků, než originální Intel chladič dodávaný s procesorem. V přetaktovaném stavu dokonce nebylo možné se systémem stabilně pracovat, a to ani v klidovém stavu, stejně jako u originálního Intel chladiče. Chladič sice vypadá velmi efektně a ve skříních s průhlednou bočnicí by byl jistě ozdobou, ale je nutné počítat s tím, že výkonově je podobným originálnímu chladiči, takže na použití s přetaktovaným procesorem zapomeňte. Proto není žádným překvapením, že od redaktora dostal výsledné hodnocení 6 z 10. Pokud vás i přesto zaujal, připravte si na jeho koupi přibližně tisíc korun.

Klepněte pro větší obrázek

Testy tří Corsair flash disků

Pokud už vás běžné testy výkonu flash disků nebaví a chcete trošku testů „ze života“, jistě si prohlédněte recenzi tří flash disků od společnosti Corsair na stránce T-break. Redaktor dostal k dispozici flash disky Corsair PADlock (2 GB), Voyager GT (4 GB) a Survivor GT (8 GB).

Klepněte pro větší obrázek

Naštěstí nebyly flash disky PADlock a Voyager GT obsaženy v takzvaném „zátěžovém“ testu, kterého se účastnil jen Survivor GT, který je na extrémní situace stavěn. Recenzent si s tímto flash diskem nebral žádné servítky a přejel ho autem, vařil v konvici na vodu přibližně 20 minut, koupal v bazénu a nakonec ho vložil mezi cihly, do kterých vší silou několikrát udeřil kladivem. Po všech těchto testech byl Survivor GT už značně pošramocený, ale po připojení do počítače šla všechna data bez problému přečíst a flash disk fungoval stále stejně.

Klepněte pro větší obrázek

Kromě těchto tří flash disků byly ve výkonových testech zahrnuty také flash disky KingStone Traveler 2 (512 MB), OCZ Roadester (1 GB) a OCZ Rally 2 (4 GB). Testovalo se na základní desce ASUS Blitz Maximus, použitý jižní můstek byl tedy ICHR9. Jako procesor sloužil Intel Core 2 Extreme X6800.

Klepněte pro větší obrázek

Flash disky Corsair Survivor GT i Voyager GT dosahovaly stabilních vysokých hodnot jak u čtení, tak zápisu, kdy se rychlost pohybovala nad 20 MB/s v obou případech. Corsair PADlock sice dosahoval rychlosti čtení přes 29 MB/s, ale při zápisu klesla rychlost na cca 6 MB/s. Vítězem se stal zaslouženě Corsair Survivor GT, který je nejen rychlý, ale přežije téměř veškeré situace, do kterých se můžete dostat.

Transcend 16GB SSD

Pokud myslíte, že všechny SSD jsou rychlé a strčí všechny pevné disky do kapsy, určitě změníte svůj názor, až si prohlédnete recenzi na serveru AnandTech. Test se tentokrát zaměřil na levné 2,5" SSD Transcend s kapacitou 16 GB a rozhraním PATA. Jeho cena je překvapivě „nízká“, a to kolem 300 USD (přibližně 8 400 Kč s DPH). Oproti tomu 32 GB SSD od Mtron, který byl jedním ze soupeřů v testech, stojí kolem 1 000 USD (přibližně 28 000 Kč s DPH). Pro další srovnání se testu účastnily i pevné disky Seagate Momentus 7200.2 160GB a Western Digital Raptor a rovněž ještě další levné SSD v podobě Super Talent 16GB.

Klepněte pro větší obrázek

Po prohlédnutí grafů vás čeká velké zklamání a ukazuje se, že levné SSD Transcend a Super Talent se umísťují téměř vždy jako poslední a to i za klasickými pevnými disky. Může za to především nízká rychlost čtení a zápisu, která se pohybuje kolem 28 MB/s. Výhodou je samozřejmě nulová hlučnost a také průměrná odezva 1 ms, která se dá uplatnit ve specifických oblastech.

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (10) Další článek: Začínající IT podnikatelé dostanou na Moravě další příležitost

Témata článku: Flash, Chaos Theory, Nízká rychlost, Svět, Kingstone, Raptor, Přetaktovaný procesor, Flash disk, Far Cry 2, Velký test, Survivor, Far Cry, Far Cry 3, DIS, VAR, SVE, Cell, Velké zklamání, Rally, Testovaný titul, Transcend, Extrémní situace, Voyager, Sphere, Klidový stavSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Už nikdy nebudete muset platit za aplikace plnou cenu. Poradíme, jak se dá při nákupu ušetřit

Už nikdy nebudete muset platit za aplikace plnou cenu. Poradíme, jak se dá při nákupu ušetřit

** Poradíme jak ušetřit nákupem aplikací ** Tyto služby a aplikace vám pomohou nezmeškat zajímavé slevy ** Většinou se specializují čistě na Android nebo iOS

Martin Miksa
Obchod s aplikacemiMobilní aplikace
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Méně známé funkce Total Commanderu: Užitečné tipy na vestavěné funkce i doplňky

Méně známé funkce Total Commanderu: Užitečné tipy na vestavěné funkce i doplňky

Total Commander je jedním z nejúspěšnějších správců souborů se dvěma panely vedle sebe. Vyhovuje především uživatelům zvyklým na tento typ souborových manažerů už z dob MS DOSu. Vybrali jsme funkce, které možná neznají ani dlouholetí uživatelé.

Karel Kilián
Total CommanderTipySoftware