Ohlasy ze světa: Je libo vařený flash disk?

Sapphire Radeon HD 2600 XT X2 • CoolerMaster CM Sphere • Testy tří Corsair flash disků • Transcend 16GB SSD

Sapphire Radeon HD 2600 XT X2

Na serveru Hexus otestovali duální grafickou kartu Sapphire Radeon HD 2600 XT X2. Již dříve se objevily pokusy o duální grafické karty, ale prodejním „hitem“ se nestaly. Zamyšlení nad tím, co je příčinou neúspěchů obdobných řešení, najdete v našem dřívějším článku.

Klepněte pro větší obrázek

Sapphire Radeon HD 2600 XT X2 má k dispozici celkem 1 GB DDR3 paměti (2 × 512 MB na jádro) o efektivní frekvenci 1584 MHz a tvoří ho dva čipy RV630 XT, z nichž každý pracuje na frekvenci 796,5 MHz. Šířka paměťové sběrnice je 128bitová. Každé jádro má pod krytem svůj vlastní chladič a na kartě se také nachází dva přídavné PCI Express napájecí konektory. Velkou výhodou je možnost připojení až čtyř monitorů pomocí DVI výstupů, nechybí také TV-OUT.

Klepněte pro větší obrázek


Klepněte pro větší obrázek

Testování proběhlo na počítači s procesorem Intel Core 2 Duo E6600 (2,40 GHz), operačním systémem Windows SP2 a použity byly starší ovladače Catalyst 7.9. Výkon karty byl prověřen ve hrách Far Cry (v1.33), Quake 4 (v1.30) a Splinter Cell: Chaos Theory (v1.05). Soupeři mu byly karty Sapphire HD 2600XT Ultimate 256 MB GDDR3, GeCube Radeon RV630XT X-Turbo2 256 MB GDDR4 a XFX GeForce 8600 GT XXX 256 MB GDDR3.

Klepněte pro větší obrázek

Ve třech testovaných hrách dosahuje karta téměř dvojnásobného výkonu než jediný Radeon HD 2600 XT, technologie Crossfire (na jednom PCB) je na testovaných titulech již skutečně vcelku vyladěná. Problém nastal u hry Splinter Cell při nastavení HDR, kdy karta dosahovala přibližně stejných výsledků. Škoda jen, že těch testů není víc.

Karta bude pravděpodobně dostupná jen pro OEM výrobce a odnáší si ocenění „Gaming Innovation“. Autor pochvaluje především velké množství výstupů.

CoolerMaster CM Sphere

Společnost CoolerMaster před nedávnem uvedla nový chladič pro procesory s názvem CoolerMaster CM Sphere a na serveru Club overclocker se rozhodli prověřit, jestli nevšední design není jen pro parádu. Pod velmi neobvyklým vzhledem se skrývá měděná základna, ze které odvádí teplo na měděné žebrování celkem čtyři heatpipe trubice. Chladič váží slušných 685 g a ventilátor se točí rychlostí 2200 otáček za minutu. Hluk by neměl přesáhnout 22 dBA. Kompatibilita je zaručena se sockety Intel LGA775 a AMD 754, 939, 940 a AM2.

Klepněte pro větší obrázek

Jeho schopnosti otestoval procesor Intel Core 2 Duo E6600 jak na základní frekvenci 2,4 GHz, tak i v přetaktovaném stavu s frekvencí 3,2 GHz a jen mírně zvýšeným napětím 1,325 V. Naměřené výsledky jsou bohužel velkým zklamáním, protože chladič dosahoval jen o málo lepších výsledků, než originální Intel chladič dodávaný s procesorem. V přetaktovaném stavu dokonce nebylo možné se systémem stabilně pracovat, a to ani v klidovém stavu, stejně jako u originálního Intel chladiče. Chladič sice vypadá velmi efektně a ve skříních s průhlednou bočnicí by byl jistě ozdobou, ale je nutné počítat s tím, že výkonově je podobným originálnímu chladiči, takže na použití s přetaktovaným procesorem zapomeňte. Proto není žádným překvapením, že od redaktora dostal výsledné hodnocení 6 z 10. Pokud vás i přesto zaujal, připravte si na jeho koupi přibližně tisíc korun.

Klepněte pro větší obrázek

Testy tří Corsair flash disků

Pokud už vás běžné testy výkonu flash disků nebaví a chcete trošku testů „ze života“, jistě si prohlédněte recenzi tří flash disků od společnosti Corsair na stránce T-break. Redaktor dostal k dispozici flash disky Corsair PADlock (2 GB), Voyager GT (4 GB) a Survivor GT (8 GB).

Klepněte pro větší obrázek

Naštěstí nebyly flash disky PADlock a Voyager GT obsaženy v takzvaném „zátěžovém“ testu, kterého se účastnil jen Survivor GT, který je na extrémní situace stavěn. Recenzent si s tímto flash diskem nebral žádné servítky a přejel ho autem, vařil v konvici na vodu přibližně 20 minut, koupal v bazénu a nakonec ho vložil mezi cihly, do kterých vší silou několikrát udeřil kladivem. Po všech těchto testech byl Survivor GT už značně pošramocený, ale po připojení do počítače šla všechna data bez problému přečíst a flash disk fungoval stále stejně.

Klepněte pro větší obrázek

Kromě těchto tří flash disků byly ve výkonových testech zahrnuty také flash disky KingStone Traveler 2 (512 MB), OCZ Roadester (1 GB) a OCZ Rally 2 (4 GB). Testovalo se na základní desce ASUS Blitz Maximus, použitý jižní můstek byl tedy ICHR9. Jako procesor sloužil Intel Core 2 Extreme X6800.

Klepněte pro větší obrázek

Flash disky Corsair Survivor GT i Voyager GT dosahovaly stabilních vysokých hodnot jak u čtení, tak zápisu, kdy se rychlost pohybovala nad 20 MB/s v obou případech. Corsair PADlock sice dosahoval rychlosti čtení přes 29 MB/s, ale při zápisu klesla rychlost na cca 6 MB/s. Vítězem se stal zaslouženě Corsair Survivor GT, který je nejen rychlý, ale přežije téměř veškeré situace, do kterých se můžete dostat.

Transcend 16GB SSD

Pokud myslíte, že všechny SSD jsou rychlé a strčí všechny pevné disky do kapsy, určitě změníte svůj názor, až si prohlédnete recenzi na serveru AnandTech. Test se tentokrát zaměřil na levné 2,5" SSD Transcend s kapacitou 16 GB a rozhraním PATA. Jeho cena je překvapivě „nízká“, a to kolem 300 USD (přibližně 8 400 Kč s DPH). Oproti tomu 32 GB SSD od Mtron, který byl jedním ze soupeřů v testech, stojí kolem 1 000 USD (přibližně 28 000 Kč s DPH). Pro další srovnání se testu účastnily i pevné disky Seagate Momentus 7200.2 160GB a Western Digital Raptor a rovněž ještě další levné SSD v podobě Super Talent 16GB.

Klepněte pro větší obrázek

Po prohlédnutí grafů vás čeká velké zklamání a ukazuje se, že levné SSD Transcend a Super Talent se umísťují téměř vždy jako poslední a to i za klasickými pevnými disky. Může za to především nízká rychlost čtení a zápisu, která se pohybuje kolem 28 MB/s. Výhodou je samozřejmě nulová hlučnost a také průměrná odezva 1 ms, která se dá uplatnit ve specifických oblastech.

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (10) Další článek: Začínající IT podnikatelé dostanou na Moravě další příležitost

Témata článku: Flash, Flash disk, Testovaný titul, Velké zklamání, Talent, Přetaktovaný procesor, Nízká rychlost, Survivor, Rally, Raptor, Svět, Sphere, Extrémní situace, Průměrná odezva, Voyager, Velký test, Far Cry 3, Cell, Far Cry, Transcend, Klidový stav, Far Cry 2


Určitě si přečtěte

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

** Vyzkoušíme Raspberry Pi 4 s iRaspbianem ** Operační systém vypadá skoro jako macOS ** Vše strčíme do vlastní stylové krabice

Jakub Čížek | 30

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 1

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

** Lamphone je další bizarní technika odposlechu ** Zneužívá obyčejnou stropní lampu ** Podívejte se na další bizarní experimenty

Jakub Čížek | 16

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

** Pochopit techniky a principy A.I. je složité ** Ale nebojte, jde to i bez doktorátu z IT a matematiky ** Vyzkoušíme generátor neuronových sítí od Googlu

Jakub Čížek | 10

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 36


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize