Ohlasy ze světa: Extrémní chlazení s AC Accelero Xtreme

Test osmi GeForce 8800 GT • Arctic-Cooling Accelero Xtreme pro HD 2900 a GeForce 8800 GTS/GTX • OCZ 64GB SSD

Test osmi GeForce 8800 GT

Grafických karet GeForce 8800 GT už je dostatek a dostane se tak na každého. Pryč je doba, kdy měli zákazníci na výběr pouze z pár modelů, které ještě k tomu byly k dispozici pouze v několika stovkách kusů pro celou Českou republiku. Nyní je z čeho vybírat, a pomoci vybrat tu nejlepší vám určitě pomůže test osmi různých GeForce 8800 GT na serveru Firingsquad.

Testu se zúčastnily karty od různých výrobců, konkrétně se jednalo o ASUS EN8800GT TOP, ECS N8800GT-512MX DT, EVGA e-GeForce 8800GT SSC, Gigabyte GV-NX88T512HP, Leadtek WinFast PX8800GT Extreme, MSI NX8800GT-T2D512E OC, Palit GeForce 8800 GT Sonic, XFX GeForce 8800 GT (PV-T88P-YDQ4), GeForce 8800 GT 512MB a GeForce 8800 GTS 512MB (pro srovnání) s referenčními takty.

Každé grafické kartě je věnována samostatná strana, na které naleznete vše od frekvencí jádra a pamětí, přes obsah balení, softwarovou výbavu až po hluk a typ použitého ventilátoru.

Klepněte pro větší obrázek

Všechny karty byly testovány na sestavě se čtyřjádrovým procesorem Intel Core 2 Extreme X6800 na frekvenci 2,93 Ghz, 2 GB operační paměti a to vše na základní desce EVGA nForce 680i SLI. Použit byl operační systém Windows Vista 64-bit SP1 (RC Refresh) a ovladače ForceWare byly ve verzi 169.28. K otestování výkonu posoužily hry Company of Heroes (1.71), F.E.A.R. (1.08), Elder Scrolls IV: Oblivion, Crysis (1.1), Call of Duty 4, Half-Life 2 Episode Two a Lost Planet.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ke slovu se samozřejmě dostalo přetaktování jednotlivých karet, přehled všech naleznete na následujících obrázcích, kde je ukázán i nárůst snímků za sekundu v některých hrách. Jen pro jistotu připomínáme, že se maximální dosahovaná frekvence grafického procesoru i pamětí může lišit kus od kusu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek

Důležitá je také teplota, kterou recenzenti otestovali jak v klidovém stavu, tak při plném vytížení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jak je vidět, nejlepších teplot dosáhla karta ECS N8800GT-512MX DT, která nepoužívá referenční chladič od Nvidie, ale kvalitní chladič Artic Cooling Accelero S1 s Arctic Cooling Turbo Module. Nejhůře dopadla karta ASUS EN8800GT TOP, která má však jádro na frekvenci 700 MHz a paměti na frekvenci 2 000 MHz a zároveň používá referenční chladič.

Vybrat nejlepšího kandidáta na koupi není nic jednoduchého, každý model má svá pro i proti. Pokud plánujete případné přetaktování, nejlepší pro vás bude model Gigabyte GV-NX88T512HP s chladičem Zalman VF830, který lze přetaktovat až na frekvence 740 MHz u jádra a 2070 MHz v případě pamětí. To vše snadno a rychle díky dodanému software GamerHUD a kvalitnímu čtyřfázovému napájecímu obvodu.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Pokud však přetaktování neholdujete a chcete již z výroby výše taktovaný model, nejlepšími kandidáty na koupi jsou jednoznačně ASUS EN8800GT TOP a EVGA e-GeForce 8800GT SSC.

Arctic-Cooling Accelero Xtreme

Pokud hledáte skutečně výkonný a kvalitní chladič pro vaši grafickou kartu ATI Radeon HD 2900XT/Pro či GeForce 8800 GTX/GTS/Ultra s čipem G80, určitě zostřete všechny vaše smysly na nový chladič od společnosti Arctic-Cooling s názvem Accelero Xtreme. Tento chladič otestovali na několika serverech, například na LegionHardware, DragonSteelMods a Madshrimps.

Klepněte pro větší obrázek

Detailní parametry najdete ve včerejší bleskovce. Dnes se zaměříme na samotný chladící výkon a další aspekty tohoto obřího chladiče.

Hlavními přednostmi chladiče jsou tři tiché a regulovatelné (PWM) 80mm ventilátory a s tím spojený nízký hluk, pět heatpipe trubic které odvádí teplo do 107 žeber a podpora SLI technologie.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Instalace je celkem jednoduchá, relativně nejvíce času zabere spíše odmontování originální chladiče a vyčistění všech čipů od pasty.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nejvíce nás samozřejmě zajímají teploty, takže tady jsou výsledky:

Klepněte pro větší obrázek

Accelero Xtreme se ukázal jako nejlepší ze všech chladičů spolu s Thermalright HR-03 Plus, přičemž oba chladiče dosáhly na chlup stejných teplot. Teprve po manuálním přepnutí rychlosti ventilátorů na 100 % byly teploty přibližně o stupeň lepší než v případě Thermalright HR-03 Plus.

Zlom však nastal při měření hluku, kdy Thermalright HR-03 Plus naprosto neudržel krok s Accelero Xtreme a prohrál na celé čáře.

Klepněte pro větší obrázek

I když přichází tento chladič s křížkem po funusu, stále je ještě mnoho majitelů grafických karet s čipem G80 a R600, kteří tak mohou s pomocí tohoto chladiče dosáhnout nejen vysokých frekvencí a nízkých teplot, ale také velmi nízkého hluku.

Vzhledem k výkonům se tak jedná o bezkonkurenčně nejlepší chladič pro starší grafické karty s čipem G80 (GeForce 8800 GTX/GTS/Ultra) a R600 (ATI Radeon HD 2900XT/Pro).

OCZ 64GB SSD

Server Benchmark Reviews otestoval Solid State Drive OCZSSD64GB od společnosti OCZ s kapacitou 64 GB.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Specifikace uvádějí rychlost čtení 58 MB/s a rychlost zápisu 35 MB/s. Hmotnost činí pouhých 77 g a rozměry jsou 100,2 × 70 × 9,5 mm. Tento SSD podporuje RAID a odolá nárazům až o síle 1 500 G. Testy proběhly v programech HD Tach RW (3.0.4.0) a System Speed Test (4.78).

Klepněte pro větší obrázek

Při testu HD Tach RW dosáhl průměrné čtecí rychlosti 55,4 MB/s a náhodná přístupová doba činila 0,2 ms. Nepotěší pouze 62 MB/s v případě Burst speed. V testu System Speed Test byla odezva 0,23 ms a rychlost čtení 52,6 MB/s (44,1 MB/s).

Klepněte pro větší obrázek

Ač tento SSD nepatří mezi nejrychlejší na trhu, sám recenzent vychvaluje například konstrukci z hliníku a nejlepší cenu za jeden gigabajt. Bohužel, cena 1095 USD (přibližně třicet tisíc korun s DPH) je stále mimo realitu běžných cen i těch nejdražších klasických pevných disků. OCZ 64 GB SSD si odnáší konečné hodnocení 8,45 z 10.

Diskuze (4) Další článek: Nejlepší produkty roku 2007 vyhlášeny

Témata článku: Hardware, Zalman, Call of Duty 2, Uv rychlost, Heroes, Oblivion, Speed, Fear, Nízký hluk, Obří chladič, HD Tach, Nejlepší rychlost, Chladící výkon, Svět, Nvidia driver, Klidový stav, Maximální dosah, Extrém, Čtecí rychlost, Chladič, Speed Test, Dragons, Xtreme, Call of Duty, Kvalitní čip, Msi notebooky na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači