Ohlasy ze světa: Devět SSD v RAID0

Devět SSD v RAID0 • Extrémně výkonný notebook Dell XPS M1730 • Šestero 2,5" pevných disků

Devět SSD v RAID0

Server Next Level Hardware uskutečnil vskutku nevšední test, když vzal devět SSD Mtron s kapacitou 16 GB v celkové hodnotě přes 7 000 USD (přibližně 200 000 Kč s DPH) a zapojil je do RAID0. Vzhledem k tomu, že jeden SSD má rychlost čtení přes 100 MB/s, byl k testování potřeba i velmi výkonný počítač i s hardwarovými SATA řadiči (Areca ARC-1220, Areca ARC-1231ML). Počítač byl složen ze čtyřjádrového procesoru Intel QX9650, DDR3 operačních pamětí a to vše na základní desce Gigabyte X38T-DQ6.
 

Klepněte pro větší obrázek

Pro porovnání jak „směšně“ pomalé jsou pevné disky, které jsou už několik let přibližně stejně výkonné, se testu účastnil také 150GB Western Digital Raptor a 300GB Maxtor DiamondMax.
 

Klepněte pro větší obrázek

V případě připojení přes kvalitní hardwarový řadič se rychlost čtení pohybovala až kolem neuvěřitelných 1100 MB/s, přičemž je třeba si uvědomit, že odezva činí pouhých 0,1 ms. Jak se na rychlosti projevuje počet připojených SSD, můžete vidět například na tomto obrázku:
 

Klepněte pro větší obrázek

Pokud vám ani doposud nepřijde toto řešení nijak závratné, raději se posaďte, než si prohlédnete následující obrázek, zobrazující IOPS (Input/Output Operations Per Seconds) pomocí programu IOMeter:
 

Klepněte pro větší obrázek

Toto řešení je v tomto případě přibližně 212× rychlejší, než Seagate Savvio SCSI s plotnami s rychlostí 15 000 otáček za minutu. Pokud se chcete podívat, jak vypadá start Windows Vista s těmito SSD, pak si stáhněte toto video.
 
SSD jsou jednoznačně budoucnost, jsou bezhlučné, extrémně rychlé, mají nízkou odezvu a spotřebu a podle výrobce, pokud budete denně číst a zapisovat cca 50 GB dat, vydrží přibližně 140 let. Jediným a stále záporným bodem je jen vysoká cena, která ale naštěstí rychle klesá.
 

Dell XPS M1730

O novém a skutečně velmi výkonném notebooku Dell XPS M1730 jsme vás informovali již dříve. Otestovat výkon tohoto notebooku se rozhodli na serveru HotHardware. Tento notebook redefinuje rčení, že pro plynulé hraní ve vysokém rozlišení a s vysokými detaily je potřeba hi-end desktopová sestava. Tento notebook disponuje dvoujádrovým procesorem Intel Core 2 Extreme X7900 s frekvencí 2,8 GHz (4 MB L2 Cache) a kromě 2 GB operační paměti se pyšní především dvojicí grafických karet Nvidia GeForce 8700M GT 256 MB zapojených do SLI režimu.
 

Klepněte pro větší obrázek

Testovaný notebook je prodáván za 3 824 USD (přibližně 105 000 Kč s DPH) a obsahuje také dvojici 200GB pevných disků s rychlostí ploten 7200 otáček za minutu, přičemž disky jsou zapojeny do RAID0. Základní model lze pořídit již za 2 699 USD (přibližně 75 000 Kč s DPH). Redaktor se samozřejmě zaměřil i na design a kvalitu provedení, pro lepší psaní ve tmě vás jistě potěší například podsvětlená klávesnice.
  

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Pro srovnání mu byl v testech soupeřem především notebook Asus C90S (Intel Core 2 Duo E6700 2,66 GHz a Nvidia GeForce 8600M GT 512 MB) a také tři desktopové počítače s procesory Intel Core 2 Duo E6600 (2,4 GHz), AMD Athlon X2 6400+ (3,2 GHz) a Athlon X2 4600+ (2,4 GHz), přičemž všechny sestavy používaly grafickou kartu GeForce 8800 GTX 768 MB a pevný disk s rychlostí 10 000 otáček za minutu (WD740 Raptor).
 
Testování proběhlo v programech 3DMark06, PCMark Vantage, ve hrách Company of Heroes, Prey a ke slovu se dostala i fyzikální karta AGEIA PhysX, kterou má tento notebook také.
 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 


Výdrž na baterii se pohybuje kolem jedné hodiny, což se ale dalo očekávat, přeci jenom dvoujádrový procesor, dva pevné disky a dvě grafické karty už nějakou tu spotřebu mají. Výkon je ale to, oč tu běží a toho má Dell XPS M1730 více než dost. Notebook si odnáší od recenzenta téměř samé plusy, mezi negativa lze zařadit například opravdu velký adaptér pro napájení.
 

Šestero notebookových disků

Pokud většina z vás kupuje nový notebook, typ a model pevného disku je to poslední, co pravděpodobně zkoumáte. Notebookové 2,5" disky se ale dají perfektně použít i jako samostatné externí úložiště dat a díky své malé hmotnosti a velikosti jsou snadněji přenositelné, než klasické 3,5" pevné disky.
 
Jak je na tom výkon jednotlivých modelů se rozhodl otestovat server XbitLabs, který se zaměřil na modely s kapacitou 160 GB. V testu lze nalézt celkem šest modelů, konkrétně Fujitsu MHW2160BH, Hitachi HTS541616J9SA00, Samsung HM160JI, Seagate ST9160821AS, Toshiba MK1637GSX a Western Digital WD1600BEVS.
 

Klepněte pro větší obrázek

První na co se test zaměřil, je spotřeba, jednotlivé hodnoty můžete vidět na tomto obrázku:
 

Klepněte pro větší obrázek

Nejhůře si dle papírových hodnot vede pevný disk od Western Digital, který si v klidu řekne až o 2 W, což je čtyřikrát více než například Samsung. K důkladnému změření výkonu posloužily programy Intel IOMeter, WinBench 99, PCMark04 a také FC-test.
 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Redaktor udělil vítězství diskům Samsung HM160JI a Fujitsu MHW2160BH, které po celý test dosahovaly skvělých výsledků a jsou tak tou nejlepší volbou.
Diskuze (55) Další článek: DirectX 10.1 má být poslední z řady DX10

Témata článku: SSD, Sestavy, Vysoká hodnota, Raptor, Desktopová sestava, Heroes, Dell XPS, RAI, Podsvětlená klávesnice, Svět, Samsung SSD, Physx, SVE, Diva, Celkové vítězství, Dell XPS 13, Input Output, Výkonný SSD, Dell XPS 15, Důkladné testováníMass Effect: Legendary Edition nabídne i propracovaný fotorežim

Mass Effect: Legendary Edition nabídne i propracovaný fotorežim

Svůj nostalgický návrat do obtěžované galaxie si budete moci i patřičně zdokumentovat.

Michal Maliarov
BioWareMass Effect
Teac PD-301DAB-X: kompaktní CD přehrávač s DAB/FM tunerem pro konzervativce [test]

Teac PD-301DAB-X: kompaktní CD přehrávač s DAB/FM tunerem pro konzervativce [test]

Teac na konzervativní publikum, které doposud nesklouzlo k „počítačovému“ řešení se streamingem, ale přeci jen tu a tam už chce nějaké moderní možnosti. K dobrému základnímu CD přehrávači přidává možnost poslechu rádia a přehrávání digitální souborů.

Daniel Březina
Teac
25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět