Ohlasy ze světa: 125 grafických karet v testu

Testy 19" monitorů • 125 grafických karet v jednom testu • Gigabyte U60 UMPC • ATI Catalyst 7.10

Testy 19" monitorů

Na serveru X-bit Labs se objevilo v pořadí již osmé pokračování detailního testování, tentokrát 19" monitorů všech možných značek a modelů. Tentokrát se utkaly monitory ASUS VW191s, ASUS VW192s, BenQ FP91G +U, BenQ FP93G S, HP LP1965, LG Flatron L192WS, LG Flatron L196WTQ, NEC MultiSync LCD195WXM, NEC MultiSync LCD1970VX, Samsung SyncMaster 920NW, Samsung SyncMaster 932GW a ViewSonic VA903b.

Klepněte pro větší obrázek

Každý monitor prošel velmi důkladným testem, jehož parametry a detaily můžete naleznout zde. Recenzent vyzdvihuje především model HP LP1965, který používá vzácný typ panelu *VA, jež vyniká především skvělými pozorovacími úhly, nádhernými barvami a překvapivě dobrou odezvou, která byla v tomto případě naměřena průměrných 6,9 ms. Potěší také rozsáhlé nastavení displeje a dobrá ergonomika. Ostatní monitory lze spíše zařadit mezi průměr a každý mírně vyniká něčím jiným, takže záleží jen na vás, zda preferujete lepší podání barev, nebo například rychlou odezvu.

125 grafických karet v jednom testu

Číslo s počtem otestovaných grafických karet v jednom testu není skutečně chyba ani překlep, na polském serveru PcLab se objevil opravdu velmi rozsáhlý test grafických karet, který testuje jak nejsilnější grafické karty na trhu, tak i ty starší a nejlevnější, například v podobě GeForce 6200 TurboCache.

Klepněte pro větší obrázek

Testovalo se na sestavě se čtyřjádrovým procesorem Intel Core 2 Extreme X6800 o frekvenci 2,93 GHz, jako základní deska byla použita Intel D975XBX, dále 2 GB operační paměti DDR2-800 (5-5-5-12) a zdroj Yesico SilentCool SC560-AS12CF. Testy proběhly jak na Windows XP Professional SP2, tak i na Windows Vista Ultimate (32-bit). Pro grafické karty od společnosti ATI byly použity ovladače Catalyst 7.8 a u Nvidie se jednalo o ForceWare 160.22 WHQL. Srovnání proběhlo ve hrách F.E.A.R., Prey, S.T.A.L.K.E.R., The Elder Scrolls IV: Oblivion, Half-Life 2: Episode One a v syntetických testech 3DMark05 a 3DMark06. Jak dopadly jednotlivé testy, si můžete prohlédnout od strany 54. A jaký je vítěz? Samozřejmě GeForce 8800 Ultra.

Klepněte pro větší obrázek

UMPC Gigabyte U60 pod drobnohledem

Pokud toužíte po opravdu přenosném počítači a nechcete se tahat s těmi „ultrapřenosnými“ 2kg notebooky, je pro vás UMPC, aspoň co se týče dovedností, asi nejlepší řešení. Na serveru TweakTown si vzali na mušku nové UMPC Gigabyte U60, který má procesor VIA C7-M s frekvencí 1 GHz, čipset VX700 IGP, osmikanálovou Vinyl HD zvukovou kartu, WiFi, Bluetooth 2.0 + EDR a dva USB 2.0 porty. K dispozici jsou dva DIMM sloty pro DDR2 paměti, testovaný model měl dohromady 768 MB paměti (512 MB+256 MB), přičemž 64 MB si vzala sdílená grafická karta (VIA Unichrome Pro II).

Klepněte pro větší obrázek

Na 30GB pevném disku je předinstalovaný operační systém Windows XP SP2. Spíše jen pro zajímavost byl přístroj otestován i pomocí 3DMark01, kde dosáhl sice pouhých 901 bodů, ale jak recenzent trefně dodává, s jakým výsledkem skončí vaše PDA? Podle provedených testů vydrží toto UMPC na baterie přibližně 4 hodiny. Kromě vysouvací klávesnice máte také možnost ovládat toto UMPC pomocí dotykového 6,5" displeje, případně externí myší či klávesnicí. Nechybí ani webkamera s mikrofonem a reproduktory. UMPC lze rozšířit pomocí dvou modulů v podobě TV tuneru nebo GPS. Gigabyte U60 si nakonec odnáší skvělé hodnocení 89 %, a pokud po něm toužíte, připravte si cca 1000 USD (přibližně 28 000 Kč s DPH).

ATI Catalyst 7.10: vyšší výkon zdarma

Nové ovladače grafických karet od společnosti ATI (AMD) Catalyst ve verzi 7.10 se prý podle výrobce pyšní neobyčejným zvýšením výkonu, především pak v CrossFire konfiguracích grafických karet řady HD 2000. Marketingové sliby jsou stále ale jen sliby a realita bývá vždy o něco horší. Skutečný (reálný) nárůst výkonu se rozhodli otestovat na serveru TweakTown a testovací sestava obsahovala čtyřjádrový procesor Intel Core 2 Quad Q6600 přetaktovaný na frekvenci 3 GHz, 2 GB operační paměti a testy proběhly na Windows XP Professional SP2 a Windows Vista. Pro srovnání nárůstu výkonu sloužily předchozí Catalysty 7.9.

Klepněte pro větší obrázek

Jak je vidět, zvýšení výkonů není tak markantní, týká se pár her a spíše ve vysokém rozlišení, ale přesto se jedná o znatelný rozdíl, takže pokud máte grafickou kartu od ATI a ještě k tomu z nové generace, určitě si nové ovladače nainstalujte. Další testy těchto ovladačů lze nalézt také na serveru PC Perspective.

Výkon grafických karet a procesorů v nejnovějších hrách

Pokud jste náruživým hráčem počítačových her a nejnovější herní pecky si nenecháváte ujít, jistě nepřehlédněte nové testy náročnosti těchto her, díky kterým můžete správně zvolit, jakou komponentu už je třeba vyměnit a hlavně za kterou. Na serveru Anandtech můžete nalézt test procesorů a grafických karet ve hrách Half-Life 2: Episode 2 a Unreal Tournament 3.

Klepněte pro větší obrázek

Z obou testů vyplývá, že pro nejnáročnější hraní v nejvyšších rozlišeních je nejlepší kombinace dvoujádrového či čtyřjádrového Core 2 Duo procesoru na vysoké frekvenci, spolu s grafickou kartou GeForce 8800 Ultra. Plynulé hraní na běžných rozlišeních je samozřejmě možné na mnohem méně výkonnějších komponentech, protože obě hry jsou velice dobře optimalizované.

Diskuze (6) Další článek: Dva nové výkonné zdroje řady TX od Corsairu

Témata článku: Video, Windows, Skvělý monitor, Skvělá klávesnice, Oblivion, Vysoký nárůst, Externí pevné disky nejlevnější, Vinyl, Unreal Tournament, Čtyřjádrový čipset, Stalker, Dobrá barva, Half Life 2, Svět, Vysoká náročnost, Fear, Nejlepší kombinace, Test, Vzácný typ, Ultra HD, Ostatní monitor, Half Life, Náruživý hráč, Webkamery zdarma, Důkladný test