Ohlasy: vybíráme grafickou kartu dle výkonu a ceny

Zahraniční server se zaměřil na středně výkonné grafické karty a jejich srovnání ve znamení ceny a výkonu. Kterou vybrat a jak jsou na tom ve hře StarCraft 2?

Pokud uvažujete o koupi nové grafické karty do vašeho počítače a chcete za střední cenu získat co možná nejlepší výkon, zahraniční server The TechReport zveřejnil zajímavé srovnání celkem 11 grafických karet, konkrétně pěti modelů od ATI (AMD) a šesti modelů od Nvidie, jež patří do segmentu středních i výkonných grafických karet, přičemž většina z nich podporuje rozhraní DirectX 11, které je k dispozici pouze u operačních systémů Windows 7 a Vista.

Modely a ceny

Ve srovnání se objevily grafické karty ATI Radeon HD 5770, 5830, 5850, 5870 a dvoujádrový Radeon HD 5970. Objevil se i starší Radeon HD 4870, kterému však chybí podpora DirectX 11 a dalších technologií z 5000 řady od ATI. Grafické karty od Nvidie byly zastoupeny modely GeForce GTX 460, 465, 470 a GeForce GTX 480. Podobně jako u ATI, i zde se objevila starší GeForce GTX 260, která DirectX 11 nepodporuje. Jak vypadá cenové srovnání, se můžete podívat na tomto obrázku:

Klepněte pro větší obrázek

Všechny testy byly provedeny na výkonném počítači se čtyřjádrovým procesorem Intel Core i7-965 Extreme s frekvencí 3,2 GHz a 12 GB operační paměti DDR3. V případě ATI byly použity měsíc staré ovladače ATI Catalyst 10.6 (nejnovější jsou 10.7), u Nvidie pak ovladače ve verzi 258.80. Operačním systémem byly pochopitelně Windows 7 v 64bitové edici.

Testy

Testy proběhly ve hrách Aliens vs. Predator (DirectX 11), Battlefield: Bad Company 2, Borderlands, DiRT 2, Just Cause 2 a Metro 2033. Všechna měření byla uskutečněna pomocí programu Fraps (3.2.3). Většina testů byla provedena ve dvou rozlišeních (1 920 × 1 080 a 2 560 × 1 600), obvykle pak s vysokým vyhlazováním a filtrováním (4×AA nebo 8×AA, 16×AF). Vzhledem k tomu, že se zaměříme především na střední třídu, podíváme se pouze na rozlišení 1 920 × 1 080:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Jak je vidět, ve střední třídě grafických karet bude ve většině případů vhodnější oželet náročné vyhlazování, pokud totiž počet snímků za sekundu klesne pod hranici kolem 30 fps (Frame per Second), u rychlých akčních her přijdete o pocit „plynulosti“. Počet snímků za sekundu je u každé hry specifický, u pomalejších či strategických her sice bude možná stačit méně, v případě rychlých akčních stříleček, kde se celý obraz velmi rychle mění, lze plynulost pozorovat mnohem výše (v nejlepším případě nesmí klesnout pod 60 snímků za sekundu), přičemž platí, že záleží nejen na samotné hře, ale také na individuálním vjemu.

V testech si vedly podobně grafické karty od obou výrobců, v některých hrách si vede lépe Nvidia, někde zase ATI. Dvoujádrový model ATI Radeon HD 5970, který je pochopitelně nejvýkonnější, ale také nejdražší kartou, ani není třeba do tohoto srovnání zahrnovat.

Pokud vás zajímá především co nejlepší poměr ceny a výkonu, k tomu výborně slouží tyto grafy:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nejvíce výkonu za své peníze získáte s ATI Radeonem HD 5770, za kterým je hned v závěsu o trochu dražší dvojice grafických karet od Nvidie – GeForce GTX 460 a GeForce GTX 470. Na dobré hodnotě jsou i ATI Radeon HD 5830 a GeForce GTX 465. Jak je vidět, nové grafické karty střední třídy se Nvidii povedly, respektive jejich cena je vzhledem k výkonu velmi dobře nastavena, což potvrdil i test na Živě.cz.

Oba výrobci nabízí ve střední třídě srovnatelně výkonné grafické karty, přičemž obecně platí, že s mírně vyšší cenou dostanete i mírně vyšší výkon (díky velké konkurenci si ani jeden výrobce nedovolí cenově „přestřelit“), zda tak dáte přednost spíše levnější nebo o trochu výkonnější grafice, je pouze na vás.

StarCraft 2: Wings of Liberty vs. grafické karty

Nový díl populární strategické hry StarCraft 2, jejíž vývoj stál takřka 100 milionů dolarů, je po dlouhém čekání konečně na světě (naší dvojrecenzi si přečtěte na Doupě.cz) a tak se podíváme na konkrétní výkon grafických karet, který otestoval server Guru3D.

Klepněte pro větší obrázek 
StarCraft 2 a jeho DirectX 9 engine

Vzhledem k tomu, že po vizuální stránce není mezi oběma výrobci (ATI a Nvidia) žádný rozdíl, redaktoři se zaměřili především na výkon. Testovací počítač obsahoval přetaktovaný čtyřjádrový procesor Intel Core i7-965 s frekvencí 3,75 GHz:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Redaktoři zatím nemohli porovnat výkon při zapnutém vyhlazování, jež má ATI k dispozici až s nejnovějšími ovladači Catalyst 10.7a, které v době testu ještě nebyly k dispozici. Nový engine na starší technologii DirectX 9 očekávaně sedí především grafickým kartám Nvidie, přičemž hratelný (plynulý) je bez problému na všech grafických kartách, což jistě potěší všechny fanoušky.

Témata článku: Hardware, AMD, Nvidia, Aliens vs Predator, Battlefield, Battlefield 2, Battlefield 3, Battlefield 4, Borderlands, Borderlands 2, Catalyst, Directx 11, Dirt, Dirt 3, Fraps, Plot, Predator, Starcraft, Starcraft 2, Wings, Střední třída, Nvidia GTX, Cena, Graf, Nový díl

22 komentářů

Nejnovější komentáře

  • 5h1nj1 4. 8. 2010 9:24:58
    Nikdo se tu nebavil o dvou monitorech, ale o tom, jak vyrobci PC monitoru...
  • Michal Lúdik 3. 8. 2010 21:08:16
    ono ked je clovek z mensieho mesta tak je celkom problem zohnat pracu....
  • M0RGAN 3. 8. 2010 19:17:38
    A co je na tom špatného ? Mně se nechce létat očima nahoru a dolů, ale...
Určitě si přečtěte

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

** Vědci vytvořili nový typ solárního článku, který se pyšní neuvěřitelnou efektivitou ** Speciální trojrozměrná struktura dokáže zachytit téměř všechny vlnové délky světla ze Slunce ** Systém solárního článku využívá koncentrátorových čoček pro světlo

22.  7.  2017 | Karel Javůrek | 15

Další důkaz o existenci Planety 9

Další důkaz o existenci Planety 9

21.  7.  2017 | Jiří Černý | 3

10 robotických startupů, které brzy připraví spoustu lidí o práci

10 robotických startupů, které brzy připraví spoustu lidí o práci

** Roboty se v mnoha oblastech používají už dlouho, ale nyní přichází nová éra ** Roboty jsou chytřejší a poradí si s komplexními úkoly ** Náhrada lidí přijde rychleji a ve velkém

20.  7.  2017 | Karel Javůrek | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 11 telefonů do 6 000 Kč

Postavte si a přetaktujte počítač

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Která zaměstnání nahradí roboti?