Ohlasy: vybíráme grafickou kartu dle výkonu a ceny

Zahraniční server se zaměřil na středně výkonné grafické karty a jejich srovnání ve znamení ceny a výkonu. Kterou vybrat a jak jsou na tom ve hře StarCraft 2?

Pokud uvažujete o koupi nové grafické karty do vašeho počítače a chcete za střední cenu získat co možná nejlepší výkon, zahraniční server The TechReport zveřejnil zajímavé srovnání celkem 11 grafických karet, konkrétně pěti modelů od ATI (AMD) a šesti modelů od Nvidie, jež patří do segmentu středních i výkonných grafických karet, přičemž většina z nich podporuje rozhraní DirectX 11, které je k dispozici pouze u operačních systémů Windows 7 a Vista.

Modely a ceny

Ve srovnání se objevily grafické karty ATI Radeon HD 5770, 5830, 5850, 5870 a dvoujádrový Radeon HD 5970. Objevil se i starší Radeon HD 4870, kterému však chybí podpora DirectX 11 a dalších technologií z 5000 řady od ATI. Grafické karty od Nvidie byly zastoupeny modely GeForce GTX 460, 465, 470 a GeForce GTX 480. Podobně jako u ATI, i zde se objevila starší GeForce GTX 260, která DirectX 11 nepodporuje. Jak vypadá cenové srovnání, se můžete podívat na tomto obrázku:

Klepněte pro větší obrázek

Všechny testy byly provedeny na výkonném počítači se čtyřjádrovým procesorem Intel Core i7-965 Extreme s frekvencí 3,2 GHz a 12 GB operační paměti DDR3. V případě ATI byly použity měsíc staré ovladače ATI Catalyst 10.6 (nejnovější jsou 10.7), u Nvidie pak ovladače ve verzi 258.80. Operačním systémem byly pochopitelně Windows 7 v 64bitové edici.

Testy

Testy proběhly ve hrách Aliens vs. Predator (DirectX 11), Battlefield: Bad Company 2, Borderlands, DiRT 2, Just Cause 2 a Metro 2033. Všechna měření byla uskutečněna pomocí programu Fraps (3.2.3). Většina testů byla provedena ve dvou rozlišeních (1 920 × 1 080 a 2 560 × 1 600), obvykle pak s vysokým vyhlazováním a filtrováním (4×AA nebo 8×AA, 16×AF). Vzhledem k tomu, že se zaměříme především na střední třídu, podíváme se pouze na rozlišení 1 920 × 1 080:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Jak je vidět, ve střední třídě grafických karet bude ve většině případů vhodnější oželet náročné vyhlazování, pokud totiž počet snímků za sekundu klesne pod hranici kolem 30 fps (Frame per Second), u rychlých akčních her přijdete o pocit „plynulosti“. Počet snímků za sekundu je u každé hry specifický, u pomalejších či strategických her sice bude možná stačit méně, v případě rychlých akčních stříleček, kde se celý obraz velmi rychle mění, lze plynulost pozorovat mnohem výše (v nejlepším případě nesmí klesnout pod 60 snímků za sekundu), přičemž platí, že záleží nejen na samotné hře, ale také na individuálním vjemu.

V testech si vedly podobně grafické karty od obou výrobců, v některých hrách si vede lépe Nvidia, někde zase ATI. Dvoujádrový model ATI Radeon HD 5970, který je pochopitelně nejvýkonnější, ale také nejdražší kartou, ani není třeba do tohoto srovnání zahrnovat.

Pokud vás zajímá především co nejlepší poměr ceny a výkonu, k tomu výborně slouží tyto grafy:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nejvíce výkonu za své peníze získáte s ATI Radeonem HD 5770, za kterým je hned v závěsu o trochu dražší dvojice grafických karet od Nvidie – GeForce GTX 460 a GeForce GTX 470. Na dobré hodnotě jsou i ATI Radeon HD 5830 a GeForce GTX 465. Jak je vidět, nové grafické karty střední třídy se Nvidii povedly, respektive jejich cena je vzhledem k výkonu velmi dobře nastavena, což potvrdil i test na Živě.cz.

Oba výrobci nabízí ve střední třídě srovnatelně výkonné grafické karty, přičemž obecně platí, že s mírně vyšší cenou dostanete i mírně vyšší výkon (díky velké konkurenci si ani jeden výrobce nedovolí cenově „přestřelit“), zda tak dáte přednost spíše levnější nebo o trochu výkonnější grafice, je pouze na vás.

StarCraft 2: Wings of Liberty vs. grafické karty

Nový díl populární strategické hry StarCraft 2, jejíž vývoj stál takřka 100 milionů dolarů, je po dlouhém čekání konečně na světě (naší dvojrecenzi si přečtěte na Doupě.cz) a tak se podíváme na konkrétní výkon grafických karet, který otestoval server Guru3D.

Klepněte pro větší obrázek 
StarCraft 2 a jeho DirectX 9 engine

Vzhledem k tomu, že po vizuální stránce není mezi oběma výrobci (ATI a Nvidia) žádný rozdíl, redaktoři se zaměřili především na výkon. Testovací počítač obsahoval přetaktovaný čtyřjádrový procesor Intel Core i7-965 s frekvencí 3,75 GHz:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Redaktoři zatím nemohli porovnat výkon při zapnutém vyhlazování, jež má ATI k dispozici až s nejnovějšími ovladači Catalyst 10.7a, které v době testu ještě nebyly k dispozici. Nový engine na starší technologii DirectX 9 očekávaně sedí především grafickým kartám Nvidie, přičemž hratelný (plynulý) je bez problému na všech grafických kartách, což jistě potěší všechny fanoušky.

Diskuze (22) Další článek: Opera 10.61 RC2 a nové nástroje pro testery a vývojáře

Témata článku: Hardware, AMD, Nvidia, Directx 11, Nvidia GTX, Dirt, Nový engine, Aliens vs Predator, Battlefield 2, Starcraft 2, Nový díl, Plot, Střední třída, Battlefield 3, Battlefield, Většina testů, Borderlands 2, Borderlands, Nejlepší výkon, Cena, Fraps, Cenové srovnání, Wings, Starcraft, Dirt 3QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Období po roce 2000 bylo výborné pro nadšence do her. Vznikla celá řada ikonických her, které definovaly, jak hry vypadají v dnešní době.

Martin Nahodil
Téma
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko