Ohlasy: velký test sedmi levných SSD

Zahraniční server Techspot prověřil sedm SSD, které patří mezi nejlevnější na trhu. Nechybí ani porovnání s klasickým pevným diskem.

SSD neboli Solid State Drive se v poslední době začíná objevovat nejen u drahých notebooků s cenou několika desítek tisíc korun, ale také v levnějších modelech a svým způsobem (flash technologie) se zabydluje také v tabletech a dalších přenosných zařízeních, kde je použití rotujících pevných disků takřka nemožné. I když jsou zatím SSD s vysokou kapacitou stále drahou záležitostí, mnoho uživatelů používá rychlé SSD především pro operační systém a nejvíce používané programy. Velké soubory nebo hudební zálohy lze tak mít dodatečně a především levně uložené na velkých pevných discích.

Server Techspot zveřejnil velký test celkem sedmi různých SSD, které jsou v prodeji za ceny pod 150 dolarů, což je v našem přepočtu přibližně 3 500 Kč s DPH.

Sedm nehybných SSD

V případě levných SSD nelze čekat velké kapacity, už však pomalu přestává platit, že musí být i pomalejší, než dražší verze. I přes to, že používají levnější MLC čipy, díky optimalizacím, rozložením zápisu na několik čipů zároveň nebo speciálním mezipamětím, lze dosáhnout vysokých hodnot nejen u čtení, ale také u zápisu (OCZ Agility 2 40GB, OCZ Vertex 2 40GB). Dražší SLC čipy jsou sice lepší pro náročné použití (jedna paměťová buňka ukládá přesně jeden bit informace) a mají i vyšší životnost, sám Intel však v příštím roce od SLC odstupuje i v rámci podnikových řešení, ve všech jeho SSD se tak budou vyskytovat nové 25nm NAND flash čipy typu MLC.

Pokud chcete rapidně zvýšit „pocitový“ výkon a především odezvu vašeho počítače, nejjednodušší a patrně i nejlevnější možností je zakoupit SSD pro operační systém. Levné SSD mají dostatečné kapacity pro většinu operačních systémů, v případě kapacit 32 GB, 40 GB nebo 64 GB zbyde i dostatek místa pro instalace nejpoužívanějších programů.

Klepněte pro větší obrázek

V testu se objevily modely A-DATA S596 Turbo 32 GB, OCZ Onyx 32 GB, OCZ Vertex 2 40 GB, OCZ Agility 2 40 GB, OCZ Onyx 64 GB, Intel X25-V 40 GB a Kingston SNV425-S2 64 GB. Pro porovnání výkonu se v grafech objevila i rotující klasika v podobě Seagate Momentus XT s kapacitou 500 GB a rychlostí 7 200 otáček za minutu, doplněny byly i výsledky 1TB Samsungu Spinpoint F1.

Každému SSD je věnována samostatná strana, pokud vás zajímají podrobnosti a bližší fotografie, můžete si je tak prohlédnout přímo na Techspotu. Všechny testy v syntetických programech (CrystalDiskMark 3.0, Atto Disk Benchmark, HD Tune Pro) i v reálném použití byly prováděny na výkonném počítači s čtyřjádrovým procesorem Intel Core i7-965 Extreme Edition s frekvencí 3,33 GHz a základní deskou Asus P6T Deluxe (čipset Intel X58). Operačním systémem byly Windows 7 Ultimate v 64bitové edici.

Testy

Při testování klasického kopírování byly provedeny celkem tři verze s různě velkými soubory (ISO soubor, program, hra):

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Pokud pomineme kopírování velkého souboru, které se u malých SSD spíše neočekává, všechny SSD si vedly velmi podobně kolem rychlosti 50 MB/s, až na pomalejší A-DATA S596 Turbo 32GB u kopírování mnoha malých i větších souborů zároveň.

Bootování operačního systému a rychlost spouštění aplikací (i několika současně), to jsou hlavní přednosti SSD, které mají nesrovnatelně rychlejší odezvu než běžné pevné disky:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

I zde jsou hodnoty velmi podobné a jsou rozdílné pro každou aplikaci. Nelze tak jednotně zvolit konkrétní model, každý si poradí s jinou modelovou situací jinak, jednotlivé nastavení řadičů od výrobců je různorodé a vždy vhodnější na jiné činnosti.

Rozdíly jsou viditelné především u syntetických testů:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Individuální volba

Jak je vidět, výběr SSD není ani při zaměření na nejlevnější modely lehkou volbou. Každý SSD si poradí s jinou činností rozdílně, vše tak záležím na vašem konkrétním použití. I přes různé specifické rozdíly ve výkonu, všechny nabízí několikanásobně rychlejší start aplikací a celkovou svižnější odezvu systému, než běžné pevné disky. V testu se vyskytly naprosto rozdílné výkony, SSD které bylo nejrychlejší v jednom testu, v druhém patřilo mezi nejpomalejší. Stabilní výsledky podávaly SSD Intel X25-V s kapacitou 40 GB, OCZ Vertex 2 40 GB a také Kingston SNV425-S2, který za stejnou cenu jako zmíněné SSD nabízí 64GB kapacitu a jeho výkon při reálných testech byl velmi dobrý.

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (52) Další článek: Strahovské koleje zažily policejní nájezd na piráty, žádného ale nezatkli

Témata článku: Hardware, SSD, Drahý notebook, Agility, Sed, Velký test, Lev, Nejlevnější SSD, Velký, Onyx, TES, Drahý model, Velký čip, Test, Levný SSD, Čtyřjádrový čipset, Vertex, Velká kapacita, TechSpotu, Reálné použití, Notebooky levně, Nejlevnější možnost, Velký soubor, Rychlý SLC, Velký výkon, Pevné disky SSD na Heureka.czIzrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost