Ohlasy: velký test sedmi levných SSD

Zahraniční server Techspot prověřil sedm SSD, které patří mezi nejlevnější na trhu. Nechybí ani porovnání s klasickým pevným diskem.

SSD neboli Solid State Drive se v poslední době začíná objevovat nejen u drahých notebooků s cenou několika desítek tisíc korun, ale také v levnějších modelech a svým způsobem (flash technologie) se zabydluje také v tabletech a dalších přenosných zařízeních, kde je použití rotujících pevných disků takřka nemožné. I když jsou zatím SSD s vysokou kapacitou stále drahou záležitostí, mnoho uživatelů používá rychlé SSD především pro operační systém a nejvíce používané programy. Velké soubory nebo hudební zálohy lze tak mít dodatečně a především levně uložené na velkých pevných discích.

Server Techspot zveřejnil velký test celkem sedmi různých SSD, které jsou v prodeji za ceny pod 150 dolarů, což je v našem přepočtu přibližně 3 500 Kč s DPH.

Sedm nehybných SSD

V případě levných SSD nelze čekat velké kapacity, už však pomalu přestává platit, že musí být i pomalejší, než dražší verze. I přes to, že používají levnější MLC čipy, díky optimalizacím, rozložením zápisu na několik čipů zároveň nebo speciálním mezipamětím, lze dosáhnout vysokých hodnot nejen u čtení, ale také u zápisu (OCZ Agility 2 40GB, OCZ Vertex 2 40GB). Dražší SLC čipy jsou sice lepší pro náročné použití (jedna paměťová buňka ukládá přesně jeden bit informace) a mají i vyšší životnost, sám Intel však v příštím roce od SLC odstupuje i v rámci podnikových řešení, ve všech jeho SSD se tak budou vyskytovat nové 25nm NAND flash čipy typu MLC.

Pokud chcete rapidně zvýšit „pocitový“ výkon a především odezvu vašeho počítače, nejjednodušší a patrně i nejlevnější možností je zakoupit SSD pro operační systém. Levné SSD mají dostatečné kapacity pro většinu operačních systémů, v případě kapacit 32 GB, 40 GB nebo 64 GB zbyde i dostatek místa pro instalace nejpoužívanějších programů.

Klepněte pro větší obrázek

V testu se objevily modely A-DATA S596 Turbo 32 GB, OCZ Onyx 32 GB, OCZ Vertex 2 40 GB, OCZ Agility 2 40 GB, OCZ Onyx 64 GB, Intel X25-V 40 GB a Kingston SNV425-S2 64 GB. Pro porovnání výkonu se v grafech objevila i rotující klasika v podobě Seagate Momentus XT s kapacitou 500 GB a rychlostí 7 200 otáček za minutu, doplněny byly i výsledky 1TB Samsungu Spinpoint F1.

Každému SSD je věnována samostatná strana, pokud vás zajímají podrobnosti a bližší fotografie, můžete si je tak prohlédnout přímo na Techspotu. Všechny testy v syntetických programech (CrystalDiskMark 3.0, Atto Disk Benchmark, HD Tune Pro) i v reálném použití byly prováděny na výkonném počítači s čtyřjádrovým procesorem Intel Core i7-965 Extreme Edition s frekvencí 3,33 GHz a základní deskou Asus P6T Deluxe (čipset Intel X58). Operačním systémem byly Windows 7 Ultimate v 64bitové edici.

Testy

Při testování klasického kopírování byly provedeny celkem tři verze s různě velkými soubory (ISO soubor, program, hra):

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Pokud pomineme kopírování velkého souboru, které se u malých SSD spíše neočekává, všechny SSD si vedly velmi podobně kolem rychlosti 50 MB/s, až na pomalejší A-DATA S596 Turbo 32GB u kopírování mnoha malých i větších souborů zároveň.

Bootování operačního systému a rychlost spouštění aplikací (i několika současně), to jsou hlavní přednosti SSD, které mají nesrovnatelně rychlejší odezvu než běžné pevné disky:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

I zde jsou hodnoty velmi podobné a jsou rozdílné pro každou aplikaci. Nelze tak jednotně zvolit konkrétní model, každý si poradí s jinou modelovou situací jinak, jednotlivé nastavení řadičů od výrobců je různorodé a vždy vhodnější na jiné činnosti.

Rozdíly jsou viditelné především u syntetických testů:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Individuální volba

Jak je vidět, výběr SSD není ani při zaměření na nejlevnější modely lehkou volbou. Každý SSD si poradí s jinou činností rozdílně, vše tak záležím na vašem konkrétním použití. I přes různé specifické rozdíly ve výkonu, všechny nabízí několikanásobně rychlejší start aplikací a celkovou svižnější odezvu systému, než běžné pevné disky. V testu se vyskytly naprosto rozdílné výkony, SSD které bylo nejrychlejší v jednom testu, v druhém patřilo mezi nejpomalejší. Stabilní výsledky podávaly SSD Intel X25-V s kapacitou 40 GB, OCZ Vertex 2 40 GB a také Kingston SNV425-S2, který za stejnou cenu jako zmíněné SSD nabízí 64GB kapacitu a jeho výkon při reálných testech byl velmi dobrý.

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (52) Další článek: Strahovské koleje zažily policejní nájezd na piráty, žádného ale nezatkli

Témata článku: Hardware, SSD, Velký test, Onyx, Nejlevnější možnost, Levný SSD, Nejlevnější SSD, Reálné použití, Velký čip, Velký, Notebooky levně, Velký soubor, Drahý notebook, Velká kapacita, TechSpotu, Čtyřjádrový čipset, Drahý model, Agility, Rychlý SLC, Vertex, Velký výkon, Paměťová buňka, Test, Nejlevnější notebook na Mall.cz


Určitě si přečtěte

9 tipů, jak vyšlechtit nabídku Start ve Windows 10, aby lépe sloužila

9 tipů, jak vyšlechtit nabídku Start ve Windows 10, aby lépe sloužila

** Nabídka Start už existuje bezmála čtvrt století ** Ve Windows 10 postupně dostala celou řadu funkcí ** Start si můžete ve velkém rozsahu přizpůsobit

Karel Kilián | 46

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 106

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 67

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 115

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky