Samsung | Mobilní telefon | Ohebný displej

Ohebný displej a nová špička mezi mobily: Samsung představil Galaxy S10 a Fold

Samsung představil své letošní stěžejní modely mobilních telefonů - vrcholný model S10 a k tomu i ohebný model Fold. Samsung S10 se přitom bude nabízet ve čtyřech různých podverzích. Telefony prezentují současnou technologickou špičku v oblasti mobilních zařízení, obzvlášť to platí o ohebném Samsungu Fold.

Galaxy Fold: Tohle už není žádný prototyp

O ohebných displejích a zařízeních, která je budou využívat, už se mluví roky. Občas se objeví i nějaký ten prototyp a samotný Samsung lákal na tuto myšlenku propagačním videem už před šesti lety. Nyní výrobce prozradil, že vývoj trval osm let.

Ohebné displeje Samsungu v reklamě z roku 2013:

Největší výzvou byl pochopitelně displej. Ten se nakonec firmě podařilo vyrobit a skutečně se může v půlce ohnout. A to navíc ve velmi ostrém úhlu. Výsledkem je Samsung Fold – telefon, který má vnější 4,6" displej a k tomu i rozkládací 7,3" displej uvnitř.

Na rozdíl od různých prototypů nebo čínského (kupodivu) produkčního modelu Royole FlexPai se novinka Samsungu jeví jako sourodý celek, který působí pevně a kompaktně. Kloub je zajištěn mechanickým ústrojím, ale vše je po stránce designu vyladěno a dokonale skryto.

Samsung Galaxy Fold na videu:

Na ohebné displeje je už připraven i operační systém Android 9 a Samsung vyšel možnostem velké pracovní plochy ještě více naproti. Předně je chvályhodná kontinuita, s jakou telefon přechází z malého displeje na velký. Začnete něco na malém displeji, otevřete telefon a aplikace se v přesně tom samém stavu zobrazí na větším displej. A naopak. Nepřijdete přitom o rozepsanou zprávu apod.

Velký displej pak můžete využít k běhu až tří aplikací současně na pracovní ploše. Funguje to podobně jako rozdělená obrazovka na mobilních telefonech, zde však máte k dispozici hned tři sektory, do kterých můžete aplikace umístit.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Samsung Galaxy Fold

Z hlediska výbavy se jedná o nekompromisní mobil, nebo chcete-li tablet, s 12 GB rychlé paměti RAM, 512GB úložištěm a novým osmijádrovým procesorem vyrobeným 7nm výrobním procesem. Aby byla zajištěna štíhlost a vyváženost celku, baterie je rozdělena a v každé části je jedna. Celkově poskytnout 4 380 mAh.

A samozřejmě nechybí ani fotoaparát. Čoček je tu rovnou šest! Hlavní vnější fotoaparát má trojici objektivů s různými ohniskovými vzdálenostmi, dvojice selfie čoček je i uvnitř po otevření a jedna nad menším vnějším displejem. Vnější fotoaparát představuje soudobou špičku se stabilizací a díky více čočkám poskytne jak širokoúhlý záběr, tak dvojnásobný optický zoom.

Novinka nebude levná, cena startuje na 1 980 dolarech, což po přepočtu a připočtení DPH činí přibližně 54 tisíc korun. Zatím ale zůstává otázkou, zda bude toto zařízení dostupné i u nás. „O dostupnosti Galaxy Fold v ČR a jeho ceně nebylo zatím rozhodnuto,“ uvádí české zastoupení Samsungu. Každopádně už to nebude na dlouhé čekání, Samsung Fold se začne prodávat 26. dubna.

Galaxy S10: Nový standard špičkového mobilu

Zatímco ohebný Samsung Galaxy Fold představuje takovou menší technologickou revoluci, Galaxy S10 je čistou evolucí osvědčeného konceptu. Mobilní telefon dostává modernější hardware a ještě více roztažený displej ke všem okrajům.

Představení telefonů v komentovaném videu:

Technologické libůstky představují především trojitý fotoaparát a ultrazvuková čtečka prstů schovaná v displeji. Přibyly ale i takové drobnější vychytávky, jako je například možnost sdílení bezdrátového dobíjení dalšího mobilu či hodinek, zatímco svůj mobil dobíjíte kabelem. Zajímavostí je dnes už i fakt, že Samsung stále u svých telefonů nabízí audio konektor.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Samsung Galaxy S10 se bude nabízet ve třech základních verzích:

  • Samsung Galaxy S10+
    Vrcholný model s 6,4" displejem, větší baterií a dvojitou selfie kamerou. Ceny startují na 25 999 Kč, vrcholná verze s 1TB úložištěm a keramickým povrchem vyjde na 41 999 Kč
  • Samsung Galaxy S10
    Výchozí model s 6,1" displejem a špičkovou výbavou. Cena se 128GB úložištěm je 23 499 Kč. K dispozici bude i 512GB verze za 29 999 Kč.
  • Samsung Galaxy S10e
    Menší a levnější verze s 5,8" displejem bez zaoblených hran a ultrazvukové čtečky otisků prstů. Fotoaparát zde není trojitý, ale jen duální, ovšem i tak je hardwarová výbava na velmi vysoké úrovni. Cena bude 19 499 Kč se 128GB úložištěm.

Existovat bude ještě i čtvrtá verze, která bude ještě o něco větší než plusko a nabídne navíc i podporu sítí 5G. Ta se ale bude prodávat pouze na trzích, kde už standardní mobilní sítě 5G fungují. U nás tedy ne.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Samsung Galaxy S10e, S10 a S10+ v reálu (další fotografie jsou v galerii)

Trojice telefonů se u nás začne prodávat 8. března. Více se o nich dozvíte v rozsáhlých článcích u kolegů na webu MobilMania.cz:

Diskuze (87) Další článek: Kontaminace výroby křemíkových plátů v TSMC: Zdržení výroby čipů pro Nvidii a škoda za půl miliardy dolarů

Témata článku: Android, Samsung, Mobility, Mobilní telefon, Ohebný displej, Royole, FlexPai, DIS, Čočka, Fold, Samsung Galaxy Fold, Galaxy S, Dolar, Displej, DPH, Mobil, Model, Plusko, Samsung Fold, Vyváženost, Špička, Galaxy Fold, Fotoaparát, Telefon, Česká republikaJak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály