Ogg Vorbis je v konečné verzi 1.0

15. července 2002
Skener na doma SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Zatím není sice k dispozici oficiální balíček, samotný kód je ale dokončen.
Ogg Vorbis je, jak zřejmě víte, Open Source formátem pro kompresi zvuku, který by měl konkurovat především formátu MP3. K dispozici jsou jeho různé dočasné verze již poměrně dlouho, ale jeho většímu rozšíření doposud bránila právě ta rozdělanost.

Na vývojářském maliling listu nicméně bylo ve čtvrtek uvedeno, že kód Ogg Vorbise je ve své finální podobě a nyní jen bude dokončována nutná omáčka, jako dokumentace a příprava pro distribuci. K dispozici pro běžné uživatele by měl být za chvíli, nicméně již teď si můžete stáhnout neoficiální zkompilovanou binárku této finální verze.

Ve srovnání s MP3 má Ogg Vorbis co do zvukové kvality při stejném objemu dat navrch. Navíc umožňuje i vícekanálový zvuk a může tak být využit i k ozvučení filmů převáděných z DVD. Navíc díky své Open Source povaze má Ogg Vorbis velmi dobrou šanci na rozšíření. Za jeho použití se totiž neplatí žádné poplatky a kdokoli jej může zdarma začlenit do svého vlastního produktu. To je právě to, co u MP3 neplatí a jsou tam poměrně značné licenční poplatky. Přesto je MP3 dnes rozhodně rozšířenější a na trhu jsou stovky hardwarových MP3 přehrávačů.

Právě hardwarové přehrávače je to, co zatím Ogg Vorbis neměl k dispozici. Podepsala se na tom především nedostupnost stabilní ukončené verze, to se nyní změní, když výrobci hardwaru budou mít k dispozici verzi 1.0 a na jejím základě budou budovat své produkty. Nicméně přes nulové licenční poplatky nebude zpočátku cesta Ogg Vorbise na hardwarové pole zrovna jednoduchá. Zatímco v případě formátu MP3 tu továrny chrlí levné čipy s integrovaným dekodérem, u Ogg Vorbise je zatím nutné nasazení inteligentnějších procesorů, které je třeba příslušně naprogramovat. To zpočátku prodraží přehrávače a teprve po delší době tu je šance na větší masový rozmach tohoto formátu.

Ogg Vorbis dnes přehrává ve standardu například WinAMP 2.80, hudební soubory v tomto formátu lze tvořit buď přímo z WAV souborů nebo po doplnění pluginů třeba do Cdex nebo Cool Editu. Formát má tisíce příznivců, kteří na něj nedají dopustit, na druhou stranu formát MP3 jich má miliardy. MP3 je konfekčním formátem, který uspokojí drtivou většinu požadavků, Ogg Vorbis by se ale nyní mohl s podporou komerčních firem více rozšířit, přece jen je to ještě více zadarmo, než je MP3.

Diskuze (7) Další článek: Skener na doma

Témata článku: Open source, OGG, Šance, Cool, Ogg Vorbis, Licenční poplatek, Verze, Mp3, CDex, Neoficiální verze


Určitě si přečtěte

Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

** Autorský zákon vůbec nerespektuje internet a současnou realitu. ** Je stahování filmů legální a jaké se na to vztahují výjimky? ** Proč a za co všechno platíme výpalné?

Lukáš Václavík | 361

Lukáš Václavík
PirátstvíHudba, filmy, seriály
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

** Tranzistory současných počítačů vyzařují při přepínání teplo ** Na Tokijské univerzitě proto vyvíjejí adiabatické procesory ** Využívají supravodivost a jsou 80× úspornější

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
TranzistoryProcesoryTechnologie
Lépe bylo bez Googlu, přiznal s odstupem bývalý šéf Waze
Markéta Mikešová
WazeGoogle
Vy a počítač: Virtuální plochy ve Windows mají smysl, používá je třetina čtenářů
Vladislav Kluska
Jak používáte počítačWindows 10Ankety
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián | 22

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní