Ogg Vorbis je v konečné verzi 1.0

15. července 2002
Skener na doma SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Zatím není sice k dispozici oficiální balíček, samotný kód je ale dokončen.
Ogg Vorbis je, jak zřejmě víte, Open Source formátem pro kompresi zvuku, který by měl konkurovat především formátu MP3. K dispozici jsou jeho různé dočasné verze již poměrně dlouho, ale jeho většímu rozšíření doposud bránila právě ta rozdělanost.

Na vývojářském maliling listu nicméně bylo ve čtvrtek uvedeno, že kód Ogg Vorbise je ve své finální podobě a nyní jen bude dokončována nutná omáčka, jako dokumentace a příprava pro distribuci. K dispozici pro běžné uživatele by měl být za chvíli, nicméně již teď si můžete stáhnout neoficiální zkompilovanou binárku této finální verze.

Ve srovnání s MP3 má Ogg Vorbis co do zvukové kvality při stejném objemu dat navrch. Navíc umožňuje i vícekanálový zvuk a může tak být využit i k ozvučení filmů převáděných z DVD. Navíc díky své Open Source povaze má Ogg Vorbis velmi dobrou šanci na rozšíření. Za jeho použití se totiž neplatí žádné poplatky a kdokoli jej může zdarma začlenit do svého vlastního produktu. To je právě to, co u MP3 neplatí a jsou tam poměrně značné licenční poplatky. Přesto je MP3 dnes rozhodně rozšířenější a na trhu jsou stovky hardwarových MP3 přehrávačů.

Právě hardwarové přehrávače je to, co zatím Ogg Vorbis neměl k dispozici. Podepsala se na tom především nedostupnost stabilní ukončené verze, to se nyní změní, když výrobci hardwaru budou mít k dispozici verzi 1.0 a na jejím základě budou budovat své produkty. Nicméně přes nulové licenční poplatky nebude zpočátku cesta Ogg Vorbise na hardwarové pole zrovna jednoduchá. Zatímco v případě formátu MP3 tu továrny chrlí levné čipy s integrovaným dekodérem, u Ogg Vorbise je zatím nutné nasazení inteligentnějších procesorů, které je třeba příslušně naprogramovat. To zpočátku prodraží přehrávače a teprve po delší době tu je šance na větší masový rozmach tohoto formátu.

Ogg Vorbis dnes přehrává ve standardu například WinAMP 2.80, hudební soubory v tomto formátu lze tvořit buď přímo z WAV souborů nebo po doplnění pluginů třeba do Cdex nebo Cool Editu. Formát má tisíce příznivců, kteří na něj nedají dopustit, na druhou stranu formát MP3 jich má miliardy. MP3 je konfekčním formátem, který uspokojí drtivou většinu požadavků, Ogg Vorbis by se ale nyní mohl s podporou komerčních firem více rozšířit, přece jen je to ještě více zadarmo, než je MP3.

Diskuze (7) Další článek: Skener na doma

Témata článku: Open source, Licenční poplatek, Šance, Ogg Vorbis, CDex, OGG, Verze, Neoficiální verze, Mp3, Cool


Určitě si přečtěte

Šmírování na Street View: Koukněte se, co nového zachytily kamery Googlu

Šmírování na Street View: Koukněte se, co nového zachytily kamery Googlu

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 23Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch