Ogg Vorbis je v konečné verzi 1.0

15. července 2002
Skener na doma SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Zatím není sice k dispozici oficiální balíček, samotný kód je ale dokončen.
Ogg Vorbis je, jak zřejmě víte, Open Source formátem pro kompresi zvuku, který by měl konkurovat především formátu MP3. K dispozici jsou jeho různé dočasné verze již poměrně dlouho, ale jeho většímu rozšíření doposud bránila právě ta rozdělanost.

Na vývojářském maliling listu nicméně bylo ve čtvrtek uvedeno, že kód Ogg Vorbise je ve své finální podobě a nyní jen bude dokončována nutná omáčka, jako dokumentace a příprava pro distribuci. K dispozici pro běžné uživatele by měl být za chvíli, nicméně již teď si můžete stáhnout neoficiální zkompilovanou binárku této finální verze.

Ve srovnání s MP3 má Ogg Vorbis co do zvukové kvality při stejném objemu dat navrch. Navíc umožňuje i vícekanálový zvuk a může tak být využit i k ozvučení filmů převáděných z DVD. Navíc díky své Open Source povaze má Ogg Vorbis velmi dobrou šanci na rozšíření. Za jeho použití se totiž neplatí žádné poplatky a kdokoli jej může zdarma začlenit do svého vlastního produktu. To je právě to, co u MP3 neplatí a jsou tam poměrně značné licenční poplatky. Přesto je MP3 dnes rozhodně rozšířenější a na trhu jsou stovky hardwarových MP3 přehrávačů.

Právě hardwarové přehrávače je to, co zatím Ogg Vorbis neměl k dispozici. Podepsala se na tom především nedostupnost stabilní ukončené verze, to se nyní změní, když výrobci hardwaru budou mít k dispozici verzi 1.0 a na jejím základě budou budovat své produkty. Nicméně přes nulové licenční poplatky nebude zpočátku cesta Ogg Vorbise na hardwarové pole zrovna jednoduchá. Zatímco v případě formátu MP3 tu továrny chrlí levné čipy s integrovaným dekodérem, u Ogg Vorbise je zatím nutné nasazení inteligentnějších procesorů, které je třeba příslušně naprogramovat. To zpočátku prodraží přehrávače a teprve po delší době tu je šance na větší masový rozmach tohoto formátu.

Ogg Vorbis dnes přehrává ve standardu například WinAMP 2.80, hudební soubory v tomto formátu lze tvořit buď přímo z WAV souborů nebo po doplnění pluginů třeba do Cdex nebo Cool Editu. Formát má tisíce příznivců, kteří na něj nedají dopustit, na druhou stranu formát MP3 jich má miliardy. MP3 je konfekčním formátem, který uspokojí drtivou většinu požadavků, Ogg Vorbis by se ale nyní mohl s podporou komerčních firem více rozšířit, přece jen je to ještě více zadarmo, než je MP3.

Diskuze (7) Další článek: Skener na doma

Témata článku: Open source, Licenční poplatek, Neoficiální verze, Verze, Mp3, Šance, CDex, Ogg Vorbis, Cool, OGG


Určitě si přečtěte

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 105

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 118

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 122

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 157


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11