Oficiální přehled nových grafických karet od AMD

AMD konečně oficiálně představilo všechny nové modely grafických karet Radeon řady 300 a Fury. Nabídka obsahuje celé portfolio karet od středního až po maximální výkon.
Kapitoly článku

Po mnoha a mnoha uniklých informací a spekulacích jsme se přeci jen dočkali a společnost AMD oficiálně představila novou řadu desktopových grafických karet řady Radeon 300 a Fury.

Jedním z hlavních technologických novinek je použití trojrozměrných složených pamětí HBM u nejvýkonnějších modelů Radeon R9 Fury a Fury X, ale dočkali jsme se i malého překvapení.

Nejvýkonnější modely s čipy Fiji a nová značka Fury

Nejvýkonnější řada karet od AMD má nyní značku Fury, která ale doplňuje stávající Radeon R9. AMD představilo celkem čtyři grafiky, které budou postavené na nových čipech Fiji – Radeon R9 Fury, Radeon R9 Fury X (nejvýkonnější jednočipová karta od AMD), Radeon R9 Nano a dvoučipovou kartu, která ještě nemá oficiální název.

Klepněte pro větší obrázek
Čtyři nové karty s čipy Fiji

AMD Radeon R9 Fury X je tedy nový nejvýkonnější model desktopové grafiky od AMD. Obsahuje čp Fiji XT vyrobený stále ještě starou 28nm technologií, který má celkem 4 096 stream procesorů a je tvořen 8,9 miliardy tranzistorů. Čip pracuje na frekvenci až 1 050 MHz a je kombinován s 4 GB paměti HBM s propustností až 512 Gb/s.

Klepněte pro větší obrázek

Jak už dříve uniklo, paměť je tvořena čtyřmi čipy přímo na samotném grafickém čipu. Celkový výpočetní výkon je 8,6 TFLOPS (SP/FP32) a mezi podporované technologie patří DirectX 12, OpenGL 4.5, Mantle, FreeSync, Virtual Super Resolution, Frame Rate Target Control nebo LiquidVR.

Klepněte pro větší obrázek
Radeon R9 Fury X s vodním chlazením

Radeon R9 Fury X má své ale - spotřebu. TDP karty je vysokých 275 W a vyžaduje dva externí osmipinové konektory PCI Express. Tato karta je sice velmi krátká (19 cm), ale je dodávána pouze s integrovaným vodním chlazením. Efektivita karty nicméně dosahuje výborných 28,7 GFLOPS/W, což je výrazný skok z původních 19,4 GFLOPS/W u architektury Hawai.

Klepněte pro větší obrázek
Oficiální parametry Radeonu R9 Fury X

V prodeji se objeví 24. června za 649 dolarů (přibližně 18 200 Kč s DPH).

Radeon R9 Fury s vodním i vzduchovým chlazením

Radeon R9 Fury je o trochu slabší verze Radeonu R9 Fury X, která má rovněž 4 GB paměti HBM. Čip Fiji Pro má 3 584 stream procesorů a frekvence je 1 GHz. Zmíněná paměť HBM má stejnou propustnost jako u Fury X – až 512 GB/s. Karta vyžaduje jeden šestipinový a jeden osmipinový konektor PCI Express. TDP je 275 W a celkový výkon 7,2 TFLOPS (SP). Efektivita je sice o trošičku nižší, ale stále skvělá – 26,2 GFLOPS/W a karta si vystačí se vzduchovým chlazením. Výrobci ale nabídnou i varianty s vodním chlazením.

Klepněte pro větší obrázek
I Radeon R9 Fury obsahuje 4 GB HBM paměti přímo na grafickém čipu

V prodeji se objeví 14. července za cenu kolem 549 dolarů (přibližně 15 500 Kč s DPH).

Radeon R9 Nano a dvoučipová karta

Mezi stále poměrně neznámou kartu patří Radeon R9 Nano, což je velmi krátký model s délkou kolem 15 cm, který bude v prodeji až ve třetím čtvrtletí tohoto roku. Radeon R9 Nano by si měl vystačit s jedním osmipinovým konektorem a bude mít TDP 175 W.

Klepněte pro větší obrázek
Radeon R9 Nano měří na délku jen asi 15 cm

Výkon bude tvořit čip Fiji a 4 GB paměti HBM s propustností 512 GB/s. Bližší detaily zatím nebyly oznámené, ale cena by se měla pohybovat v rozmezí 449 až 499 dolarů (přibližně 12 500 až 14 000 Kč s DPH). Jasnou předností budou malé rozměry, což umožní stavbu velmi malých, ale zároveň velmi výkonných počítačů.

Klepněte pro větší obrázek
Dvoučipový model s čipy Fiji

Nejvýkonnější kartou, která bude obsahovat dva čipy Fiji XT, bude zatím neznámý model s neoficiálním označením Radeon R9 Fury X2. Měl by mít 8 GB paměti HBM (každý čip má na sobě 4 GB HBM) a opět lze očekávat vodní chlazení s nutností dvou osmipinových napájecích konektorů PCI Express. Celkový výpočetní výkon by měl být přes 17 TFLOPS. Uvedení tohoto modelu se očekává spíše až na letošní podzim.

Projekt Quantum

A právě na zmíněné dvoučipové grafické kartě postavilo AMD i „Project Quantum“, což je velmi malý počítač, který vypadá jako herní konzole. Šasi je rozděleno na dvě hlavní části. Ve spodní jsou umístěné všechny čipy i desky – základní deska, paměti, procesor, dvoučipová grafika a v horní části je pak chladič. Pomocí vodního chlazení je tak teplo přesouváno do radiátoru s ventilátory na horní straně a vše je efektně podsvícené. Design počítače vypadá velmi dobře a je srovnatelný s moderním designem herních konzolí.

Klepněte pro větší obrázek
Project Quantum od AMD

Počítač oproti nim slibuje hraní her v rozlišení 4K s 60 snímky za sekundu, ostatně jen grafika má 17 TFLOPS výkonu. Když to srovnáme s konzolemi, PlayStation 4 má pouze 1,84 TFLOPS, což je přibližně devětkrát méně. AMD proto uvádí, že se jedná o skvělé řešení pro nejbližší budoucnost a hraní her ve virtuální realitě pomocí Oculus Rift a podobných.

Témata článku: Hardware, Počítače, AMD, Era, Beautiful, Moderní design, Osmipinové konektor, Celé portfolio, Bandwidth, Výrazný skok, Oficiální parametr, Nano, Nejnižší model, Radeon, Stream, Fiji, AMD Radeon, Projekt, Oficiální test, Vodní chlazení, Virtual Reality, Fury, Oficiální měření, FreeSync, High Bandwidth Memory, Nejprodávanější herní počítače na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

** CZ.NIC začal prodávat svůj Turris MOX ** Z několika základních jednotek postavíte skoro cokoliv ** Kompletní Wi-Fi router, rozsáhlý switch i univerzální linuxový server

Jakub Čížek | 31

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

** Dlouhý betatest končí a nyní všichni mohou hrát přes internet ** Nemusíte žádné hry kupovat znovu. Jede to, co už máte v knihovnách na Steamu, Uplay, Battle.net a jinde ** Roční náklady odpovídají ceně jedné běžné hry

Tomáš Holčík | 66

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 66

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

** Myslíte si, že umíte programovat? ** Ale prosím vás, zkuste jazyk Wenyan nebo Malbolge ** Z ezoterických jazyků zešílíte, nebo vás zaměstnají v Googlu

Jakub Čížek | 22Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky