Oficiální přehled nových grafických karet od AMD

AMD konečně oficiálně představilo všechny nové modely grafických karet Radeon řady 300 a Fury. Nabídka obsahuje celé portfolio karet od středního až po maximální výkon.
Kapitoly článku

Po mnoha a mnoha uniklých informací a spekulacích jsme se přeci jen dočkali a společnost AMD oficiálně představila novou řadu desktopových grafických karet řady Radeon 300 a Fury.

Jedním z hlavních technologických novinek je použití trojrozměrných složených pamětí HBM u nejvýkonnějších modelů Radeon R9 Fury a Fury X, ale dočkali jsme se i malého překvapení.

Nejvýkonnější modely s čipy Fiji a nová značka Fury

Nejvýkonnější řada karet od AMD má nyní značku Fury, která ale doplňuje stávající Radeon R9. AMD představilo celkem čtyři grafiky, které budou postavené na nových čipech Fiji – Radeon R9 Fury, Radeon R9 Fury X (nejvýkonnější jednočipová karta od AMD), Radeon R9 Nano a dvoučipovou kartu, která ještě nemá oficiální název.

AMD-Radeon-Fury-Series-Fiji-GPU-Cards.jpg
Čtyři nové karty s čipy Fiji

AMD Radeon R9 Fury X je tedy nový nejvýkonnější model desktopové grafiky od AMD. Obsahuje čp Fiji XT vyrobený stále ještě starou 28nm technologií, který má celkem 4 096 stream procesorů a je tvořen 8,9 miliardy tranzistorů. Čip pracuje na frekvenci až 1 050 MHz a je kombinován s 4 GB paměti HBM s propustností až 512 Gb/s.

AMD-Radeon-R9-Fury-X-Features-Specs1.jpg

Jak už dříve uniklo, paměť je tvořena čtyřmi čipy přímo na samotném grafickém čipu. Celkový výpočetní výkon je 8,6 TFLOPS (SP/FP32) a mezi podporované technologie patří DirectX 12, OpenGL 4.5, Mantle, FreeSync, Virtual Super Resolution, Frame Rate Target Control nebo LiquidVR.

AMD-Radeon-R9-Fury-X.png
Radeon R9 Fury X s vodním chlazením

Radeon R9 Fury X má své ale - spotřebu. TDP karty je vysokých 275 W a vyžaduje dva externí osmipinové konektory PCI Express. Tato karta je sice velmi krátká (19 cm), ale je dodávána pouze s integrovaným vodním chlazením. Efektivita karty nicméně dosahuje výborných 28,7 GFLOPS/W, což je výrazný skok z původních 19,4 GFLOPS/W u architektury Hawai.

AMD-Radeon-R9-Fury-X-Specifications.png
Oficiální parametry Radeonu R9 Fury X

V prodeji se objeví 24. června za 649 dolarů (přibližně 18 200 Kč s DPH).

Radeon R9 Fury s vodním i vzduchovým chlazením

Radeon R9 Fury je o trochu slabší verze Radeonu R9 Fury X, která má rovněž 4 GB paměti HBM. Čip Fiji Pro má 3 584 stream procesorů a frekvence je 1 GHz. Zmíněná paměť HBM má stejnou propustnost jako u Fury X – až 512 GB/s. Karta vyžaduje jeden šestipinový a jeden osmipinový konektor PCI Express. TDP je 275 W a celkový výkon 7,2 TFLOPS (SP). Efektivita je sice o trošičku nižší, ale stále skvělá – 26,2 GFLOPS/W a karta si vystačí se vzduchovým chlazením. Výrobci ale nabídnou i varianty s vodním chlazením.

 2015-06-17 v 11.46.00.jpg
I Radeon R9 Fury obsahuje 4 GB HBM paměti přímo na grafickém čipu

V prodeji se objeví 14. července za cenu kolem 549 dolarů (přibližně 15 500 Kč s DPH).

Radeon R9 Nano a dvoučipová karta

Mezi stále poměrně neznámou kartu patří Radeon R9 Nano, což je velmi krátký model s délkou kolem 15 cm, který bude v prodeji až ve třetím čtvrtletí tohoto roku. Radeon R9 Nano by si měl vystačit s jedním osmipinovým konektorem a bude mít TDP 175 W.

AMD-Radeon-R9-Nano-Graphics-Card.jpg
Radeon R9 Nano měří na délku jen asi 15 cm

Výkon bude tvořit čip Fiji a 4 GB paměti HBM s propustností 512 GB/s. Bližší detaily zatím nebyly oznámené, ale cena by se měla pohybovat v rozmezí 449 až 499 dolarů (přibližně 12 500 až 14 000 Kč s DPH). Jasnou předností budou malé rozměry, což umožní stavbu velmi malých, ale zároveň velmi výkonných počítačů.

amdfijix22.jpg
Dvoučipový model s čipy Fiji

Nejvýkonnější kartou, která bude obsahovat dva čipy Fiji XT, bude zatím neznámý model s neoficiálním označením Radeon R9 Fury X2. Měl by mít 8 GB paměti HBM (každý čip má na sobě 4 GB HBM) a opět lze očekávat vodní chlazení s nutností dvou osmipinových napájecích konektorů PCI Express. Celkový výpočetní výkon by měl být přes 17 TFLOPS. Uvedení tohoto modelu se očekává spíše až na letošní podzim.

Projekt Quantum

A právě na zmíněné dvoučipové grafické kartě postavilo AMD i „Project Quantum“, což je velmi malý počítač, který vypadá jako herní konzole. Šasi je rozděleno na dvě hlavní části. Ve spodní jsou umístěné všechny čipy i desky – základní deska, paměti, procesor, dvoučipová grafika a v horní části je pak chladič. Pomocí vodního chlazení je tak teplo přesouváno do radiátoru s ventilátory na horní straně a vše je efektně podsvícené. Design počítače vypadá velmi dobře a je srovnatelný s moderním designem herních konzolí.

 2015-06-17 v 11.53.00.jpg
Project Quantum od AMD

Počítač oproti nim slibuje hraní her v rozlišení 4K s 60 snímky za sekundu, ostatně jen grafika má 17 TFLOPS výkonu. Když to srovnáme s konzolemi, PlayStation 4 má pouze 1,84 TFLOPS, což je přibližně devětkrát méně. AMD proto uvádí, že se jedná o skvělé řešení pro nejbližší budoucnost a hraní her ve virtuální realitě pomocí Oculus Rift a podobných.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,