Offline Explorer: jak prohlížet weby bez připojení

Rozvoj vysokorychlostního připojení k internetu zbavuje stále více uživatelů nepříjemného čekání při načítání internetových stránek. I dnes se ale mnoho uživatelů připojuje pomocí vytáčeného připojení. Pro ně jsou určeny nástroje jako Offline Explorer, který umí stáhnout vybrané weby do počítače.

 Plusy a minusy
 +čeština
 +blokované nabídky
 +nastavení
 –cena
 –příliš jednoduchý hlavní průvodce
 –chybí výchozí nastavení externích nástrojů 

Zůstává dobrým pomocníkem

Offline Explorer vydržel až do dnešních dnů, nedávno byla uvolněna jeho aktualizovaná verze. Stále je totiž dobrým pomocníkem pro specifickou skupinu uživatelů. S jeho pomocí můžete připravit offline verzi svojí webové prezentace a umístit ji například na CD rozdávané obchodním partnerům.

Související odkazy

Slovník
doména
freeware
FTP
HTML
offline
opensource
server
streaming
URL

S offline webovými prezentacemi se můžete setkat i na různých doprovodných CD přílohách časopisů. Někteří lidé používají offline prohlížeče k tomu, aby pomohli svým kamarádům, kteří nemají dostatečné připojení k internetu. Nabízí se také další možnost, a to stahování vybraných typů souborů z určitého webu, například obrázků nebo video souborů. Zkrátka využití se pro podobné programy dnes stále najde.

Otázkou však zůstává, zda je výhodné za podobné programy platit. Může placený Offline Explorer nabídnout více než podobný produkt z řad freewarových programů nebo OpenSource nástrojů? Na tuto otázku si zkuste odpovědět sami, tento článek vám nabídne pohled na několik vlastností Offline Exploreru.

Vestavěný prohlížeč s jádrem IE

Hned po spuštění programu na vás vyskočí dialog pro vytvoření nového projektu a započetí jeho stahování. Pokud se chcete do programu nejprve pouze „podívat“, musíte tento dialog zrušit. Naštěstí lze přímo v dialogu jeho zobrazování po spuštění programu vypnout.

Klepněte pro větší obrázek

Průvodce vytvořením nového projektu

Hlavní část okna programu zabírá webový prohlížeč. Jeho domovská stránka nabízí ovládání programu pomocí hypertextových odkazů. Pokud vám to nevyhovuje, vždy můžete použít klasickou nabídku a nástrojovou lištu s tlačítky. Domovská stránka běžící na lokální adrese a portu 800 umožňuje vyvolat průvodce pro vytvoření nového projektu, zobrazit seznam stažených nebo založených projektů; zajímavá je také statistika.

Zavítejte na stránku s tutoriály, tedy postupy a nápovědou pro uživatele, kteří dosud s Offline Explorerem nepracovali. Dozvíte se zde mimo jiné jak s programem stahovat obsah webů přístupných po zadání uživatelského jména a hesla, jak stahovat streamované video a zvuk, jak vypálit stažený web na CD nebo jak přenést projekt do jiného počítače s tímto programem.

Klepněte pro větší obrázek

Vestavěný prohlížeč s nabídkou tutoriálů

Vestavěný prohlížeč přebírá oblíbené položky z klasických prohlížečů instalovaných v systému. Na testovaném počítači si bez problémů poradil s položkami z Internet Exploreru i Firefoxu. Tlačítkem nebo klávesovou zkratkou je možné vestavěný prohlížeč maximalizovat na co největší plochu okna programu. V takovém případě se skryjí veškeré nabídky a nástrojová lišta. Rozhraní programu je lokalizováno do češtiny, pokud si ji nastavíte. Neplatí to však pro text na úvodní stránce vestavěného prohlížeče.

Zajímavě vyřešena je nabídka programu. Funkce, jež mohou jakýmkoli způsobem ovlivnit práci na projektu, např. odpojení telefonního připojení, vypnutí počítače, pozastavení stahování atd., jsou skryty v podnabídkách, na které musíte pro rozbalení klepnout. Pokud to pro vás není ničím zvláštní, pak si zkuste vzpomenout, kdy jste naposledy omylem klepli na jinou nabídku jenom proto, že se vám při pohybu myši nechtěně otevřela.

Klepněte pro větší obrázek

Důležité podnabídky je nutné rozbalit klepnutím na šipku v obdélníčku

Stahování začíná

Jestliže chcete jednoduše stáhnout vybrané webové stránky, pak zadáte jejich adresu do patřičného políčka, zvolíte hloubku, do které budou jednotlivé odkazy následovány, a můžete začít stahovat. To ovšem v případě, kdy vám vyhovuje výchozí nastavení programu. Osobně doporučuji použít průvodce pro vytvoření nového projektu.

V jednotlivých krocích zadáte název projektu a umístění na internetu, počet úrovní, které se mají stahovat (omezení na úrovně lze potlačit), zvolíte typy souborů, jež se mají stahovat, zvolíte umístění stránek vzhledem k počáteční adrese a stahování může začít. Pokročilým uživatelům je nabídnuto pokračovat v rozšiřujícím nastavení.

Podívat se do podrobného nastavení vám vřele doporučuji, pokud chcete mít kontrolu nad tím, co skutečně budete stahovat. Obecný průvodce totiž sice nabízí specifikaci souborů, které má při stahování vynechat, ale pouze jako oblasti grafika, video a podobně. Naproti tomu v podrobném nastavení můžete podrobně ovlivňovat přípony pro textové soubory (HTML, PHP a jiné), obrázky, video, zvuk a archivy.

Ke každé z těchto kategorií máte možnost definovat libovolný počet přípon a určit, které se mají a nemají stahovat. Program samozřejmě nabízí určitý základ, který většině uživatelů bude stačit. K dispozici je ještě jedna kategorie, do níž můžete přidat přípony souborů, které se svým obsahem nehodí do žádné ze zmíněných.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení filtrování textových souborů

Při stahování lze aplikovat také filtr URL adres. Zvolit můžete protokol – HTTP, FTP. Program se ale může držet pouze výchozího nastaveného protokolu v zadané adrese. Podobné chování nabízí pro stahování souborů, kdy může stahovat buď ze všech serverů, z úvodní domény, z úvodního serveru, nebo podle vašeho vlastního nastavení. Stejné nastavení platí pro úvodní adresář.Ve filtru URL můžete ještě nastavit blokování souborů s určitým názvem.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení serveru pro stahování souborů

Další obecné vlastnosti umožňují zastavit stahování při překročení stanovené celkové velikosti přenesených dat, počtu souborů či délce stahování. Při stahování pro pozdější prohlížení byste měli zvolit překlad odkazů na offline režim. Program také nabízí překlad pouze těch odkazů, které je povoleno stáhnout. Třetí možností je nepřekládat žádné odkazy. Stránky pak budou prolinkovány jako na původním serveru, nicméně nemusí být v offline režimu použitelné. V programu této kategorie nesmí chybět možnost nastavení údajů pro zabezpečené přihlašování k webu.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení limitů pro ukončení stahování

Co dále nabízí?

Zajímavostí jsou šablony. Jedná se o předem definované vlastnosti projektu, které můžete ihned bez dalšího nastavování použít. Program samotný neumí stažené weby vypalovat na CD, nicméně je schopen připravit strukturu souborů pro vypálení.Vytvoříte ji v rámci exportu projektu.

Klepněte pro větší obrázek

Nabídka výchozích šablon

Při stahování můžete volit ze čtyř druhů rychlostí. Ve výchozím stavu je Vysoká rychlost neomezena, zatímco rychlost stahování Na pozadí nesmí překročit 1 kilobajt za sekundu. Nastavit si však můžete své vlastní hodnoty. Zajímavá je podpora vytáčeného spojení. Můžete použít buď klasické připojení, zvolit však můžete i spuštění jiného programu, který provede připojení, resp. odpojení internetu. Navazování i aktualizace stažených stránek je samozřejmá, netřeba ji dále popisovat.

Klepněte pro větší obrázek

Offline Explorer nabízí použití externího programu pro připojení k internetu

Během práce s programem se mi bohužel nepovedlo jej donutit ke stažení flash animací, resp. nabídek a podobných ovládacích prvků, které jsou vytvářeny pomocí této technologie.

Offline Explorer je podle mého názoru určen především uživatelům, kteří stahují weby ve velkém. K tomu jim nabízí dostatek komfortu a vynikající rychlost. Pokud však hledáte nástroj, který vám umožní občas stáhnout nějaký web, nechcete platit ani instalovat zkušební verze, pak se poohlédněte jinde. Inspirací vám může být například přehled v tomto článku.

 Offline Explorer 3.6
 produkt  nástroj pro stahování webů 
 výrobce  MetaProducts
 licence  shareware
 web  www.metaproducts.com
 stáhnout   www.zive.cz/soubory
 cena  30 USD

Diskuze (11) Další článek: Novell představil ZenWorks 7 a SuSE Professional 9.3

Témata článku: Video, Offline, Podobný projekt, Vynikající rychlost, Stažené video, Připojení, Webový tutoriál, Zabezpečené přihlašování, Dobrý pomocník, Klasické připojení, Klasický internet, Podobný nástroj, Podobná doména, Vybraný typ, Stahování, Podobný dialog, Podrobný průvodce, Klasický prohlížeč


Určitě si přečtěte

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

** Nejmodernější český železniční tunel je prošpikovaný technologiemi ** Za tři tisíce koupíte počítač, který je překoná ** Seznamte se s Nvidia Jetson Nano

Jakub Čížek | 49

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

** Odborníci přišli na to, jak obejít limit bezkontaktních plateb ** Stačí zařízení, ovlivňující komunikaci mezi kartou a terminálem ** Stahují se nad bezkontaktními platbami mračna?

Karel Kilián | 79

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 63Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 18 grafických karet

Ukliďte data v počítači

Jak dobře koupit starší telefon

Vylepšete zvuk televize: test 7 soundbarů