Office pro Windows 10 se povedl, ale chybí mu korektura

Bezplatný Office pro Windows 10 je sice jednoduchý a připomíná webovou verzi, na většinu práce ale s přehledem stačí. Kdyby měl plnou korekturu, komerční domácí Office je zbytečný.
Kapitoly článku

Microsoft minulý týden nabídl k bezplatnému testování Office Preview pro Windows 10. Zatím nabízí Word, Excel a PowerPoint optimalizované pro dotykové prostředí, ale bez problému fungující i na klasickém počítači s myší a klávesnicí.

Pouze pro Windows 10 a pouze z Windows Store Beta

Principiálně se kancelář pro Windows 10 nijak neliší od té, kterou Microsoft již na podzim uvolnil nejprve pro iOS a později i pro tablety s Androidem. Jedná se tedy o funkčně ořezané aplikace, které mají blíže spíše k webovým verzím Office. Oproti androidí a jablečné verzi má ale ta okenní jednu podstatnou výhodu – běží v normálním okně.

Pokud si budete chtít Office Preview nainstalovat na testovacím Windows, na klasickém Storu jej nenajdete. Budete muset použít Windows Store Beta, který je součástí lednového sestavení Windows 10.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na klasickém Windows Storu Word Preview nehledejte. K dispozici je pouze skrze Windows Store Beta, který je součástí posledního veřejného buildu Windows 10 Technical Preview. 

Word, Excel a PowerPoint jsou sice zatím zdarma, otázkou ale zůstává, jestli u toho Microsoft zůstane i později, když totiž představoval dotykové verze Office na své lednové přednášce, jasně se zmínil, že dotykový Office bude zdarma předinstalovaný pouze na zařízeních s malou úhlopříčkou.

Je tedy stále možné, že na velkých úhlopříčkách (laptopy, desktop) bude možná nakonec podobný Word, Excel a další vyžadovat předplatné Office 365. Dotykový Office je v tomto směru opravdu dvousečná zbraň. Sice umí prakticky jen to, co jeho bezplatná webová podoba, ale ono to může běžným smrtelníkům vlastně stačit. Word, Excel i Preview pro Windows 10 totiž bohatě zvládnou to, co dělá 99 % domácích uživatelů s kancelářským softwarem.

Klepněte pro větší obrázek
Office Preview se aktuálně skládá z Wordu, Excelu a PowerPointu. Dotykový OneNote je k dispozici už roky a Microsoft ještě pracuje na moderní verzi Outlooku.

Chybí plnotučná korektura chyb z komerčního Office

Chybí vlastně jen jediná funkce, i když vlastně jedna z těch nejdůležitějších, která je jednou z mála opravdových konkurenčních výhod Office oproti jeho bezplatným alternativám včetně GDocs od Googlu – korektura gramatiky. Word Preview pro Windows 10 a další aplikace zatím nabízejí jen klasickou primitivní opravu překlepů, tedy slovníkovou korekturu, nikoliv však opravu gramatiky, tedy interpunkci, shodu podmětu s přísudkem, některé slohové a stylistické korektury aj.

Je pravděpodobné, že tato výsada zůstane i nadále doménou komerčního Office, protože Microsoft by horko těžko přesvědčoval běžné uživatele, aby si předpláceli Office 365 pro jednotlivce a domácnosti, když je zde bezplatná alternativa, která i po ořezání funkcí a optimalizaci pro dotyky zvládne drtivou většinu práce.

Klepněte pro větší obrázek
Chybí pokročilá kontrola gramatiky, Word Excel a PowerPoint tedy najdou jen klasické slovníkové překlepy.

Dotykový Office pro Windows 10 se sice instaluje z Windows Storu, ale není to úplně typická aplikace – chybí například speciální menu aplikací Metra včetně možnosti přepnutí do celoobrazovkového režimu bez rámu okna. Přestože se tedy jedná o aplikaci optimalizovanou pro dotyky, zároveň dodržuje koncepci desktopového GUI a může se tedy jednat i o určitý apel na tradiční programátory pro Windows, aby se nebáli platformy WinRT, protože aplikace pro Windows 10 může vypadat prakticky stejně jako tak ze starého světa. Nemusí tedy mít výhradně design známý z ostatních aplikací Metra, ale může být klidně upravena pro ovládání výhradně myší.

Klepněte pro větší obrázek
Rám okna aplikace Metra MSN Weather se od Office Preview liší. Vlevo najdete jeho menu „hamburger“ a vpravo tlačítko s šipkami pro plnou maximalizaci jako na Windows 8.x.

V tomto přístupu je zakódovaná celá filozofie Windows 10 a její změna oproti řadě 8.x. Microsoft i nadále chce, abychom používali moderní aplikace napsané v univerzálním prostředí WinRT, ale ve Windows 10 mohou mít tyto aplikace desktopové GUI a UX.

Dost ale technikálií. Pojďme se nyní podívat, jak vypadají jednotlivé programy na Windows 10 a to pomocí hromady snímků. 

Word Preview pro Windows 10

Klepněte pro větší obrázek
Úvodní dialog po spuštění se neliší od toho, který najdete ve Wordu 2010 a vyšších. Vlevo je tedy poslední historie a vpravo šablony.
Klepněte pro větší obrázek
A konečně Word v akci. Lišta karet ribbon je jednodušší a tlačítka jsou větší, abyste je mohly ovládat dotykem, nicméně samozřejmě můžete použít i myš. Zabolí ale absence některých klávesových zkratek (třeba CTRL+K pro vložení odkazu). Jednodušší je i kontextové menu, které nabízí jen funkce systémové schránky.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Práce s komentáři, které oceníte zejména v případě, kdy je dokument sdílený na OneDrive a pracuje na něm více uživatelů, dále integrovaná Wikipedie a Bing u slov pod kurzorem, a konečně statistika, která se také přestěhovala do ribbonu, protože oknu chybí stavový řádek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Při práci s dokumentem uloženým na OneDrive se hodí i správa verzí/změn dokumentu. Pracovat s dokumenty uloženými přímo na OneDrive je sice výhodné, pochopitelně ale mohou být uložené i na pevném disku. V případě dokumentů na OneDrive chybí jejich plné procházení – na úvodní kartě se zobrazují jen ty naposledy upravené.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nechybí ani čtecí režim, který je docela použitelný a nechybí i barevné čtecí témata
Klepněte pro větší obrázek
Dokument uložený na OneDrive můžete přímo odtud sdílet s ostatními uživateli, případně vygenerovat odkaz pro veřejné prohlížení i bez účtu Microsoftu. V tomto případě už uživatel Živě CZ upravuje jeden takový sdílený soubor někoho jiného, čili nemá právo sdílet dál.
Klepněte pro větší obrázek
Jednoduché vyhledávání a nahrazování textu
Klepněte pro větší obrázek
Nechybí ani detailní nastavení odstavců a řádkování
Klepněte pro větší obrázek
Samozřejmostí je také nastavení stylů
Klepněte pro větší obrázek
Vložit můžete tabulky, obrázky, textové pole i geometrické tvary
Klepněte pro větší obrázek
Vložení obrázku a nastavení obtékání textu
Klepněte pro větší obrázek
Obrázky mohou mít samozřejmě i různé efekty, rámy, stíny...
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nastavení stránky, tedy okraje a formát
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Text můžete samozřejmě rozdělit do více sloupců

Takto tedy vypadá dotykový Word Preview pro Windows 10. Jistě, oproti desktopovému Wordu mu ještě mnoho specifických funkcí chybí, nabízí ale v podstatě vše, co bohatě stačí běžnému smrtelníkovi. Tedy až na tu kompletní korekturu chyb.

V další kapitole vám ukážu, jak vypadá dotykový Excel a PowerPoint.  

Témata článku: Software, Microsoft, Windows 10, Ribbon, Dotyková obrazovka, Přepnutí klávesnice, Win +, Window, Weather, Speciální menu, Kancelářský software, Typická aplikace, Office 2007, 222, Office 2010, Normální smrtelník, Dotykové prostředí, Hamburger, Fixy, Kontextové menu, Windows +, Korektura, Univerzální prostředí, Jediná funkce, Pokročilá kontrola, Pracovní počítač na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 41

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 5

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 43

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 21

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 146


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači