Office 365 aneb produktivita mezi nebem a zemí

V souvislosti s cloudem můžeme občas zaslechnout názor „V cloudu už žádné licence nebudou.“ V tomto miniseriálu se pokoušíme upřesnit obsah takového silného prohlášení.
Office 365 aneb produktivita mezi nebem a zemí

Po prvních krocích v oblacích se službou Business Productivity Online Service, přichází nový vítr pod značkou Office 365. Ta přináší výhody cloudového řešení do firem všech velikostí. Jednoznačnou výhodou je snížení nákladů na hardware, dramaticky menší vstupní investice, dostupnost prakticky odkudkoliv a spousta možností, jak si sestavit to nejvhodnější řešení podle potřeb společnosti. Office 365 nabízí hned několik technologií.

Exchange Online

Hostovaný e-mail server Exchange Online poskytuje přístup k poště téměř odkudkoliv, mobilní zařízení s technologií Active Sync nevyjímaje. Uživatel může využít velikost schránky až 25 GB a posílat až 25 MB velké maily. Přístup přes webové rozhraní pomocí Outlook Web Apps nabízí známé prostředí mailového klienta a umožňuje efektivní sdílení kalendářů, úkolů, kontaktů, prostě vše, na co jsou uživatelé Exchange zvyklí. To vše pečlivě a dekorativně zabaleno do ochranné fólie Forefront Online Protection for Exchange na obranu před nevyžádanou poštou a viry.

SharePoint Online

Mezi faktory zásadně ovlivňující produktivitu zaměstnanců patří spolupráce v podnikových pracovních týmech, jejímž představitelem v dresu Microsoft je právě SharePoint. Jeho online příbuzný je řešením pro interní portály, sdílení dokumentů a práci s nimi ať už prostřednictvím Office 2010, webového rozhraní, nebo z podporovaného mobilního telefonu. Problémem nejsou ani webové stránky, pomocí šablon a jednoduchých nástrojů je lze snadno navrhnout, upravovat a spravovat. V základní výbavě je úložiště s velikostí 10 GB, další prostor je však možno pořídit jako doplňkovou licenci.

Lync Online

Online varianta nástupce produktu Office Communications Server umí rychle nalézt tu správnou osobu a okamžitě se s ní spojit prostřednictvím zasílání rychlých zpráv (instant messaging), audiovizuálních hovorů služby Lync a online schůzek z aplikací systému Office, které již většina z nás každodenně používá. Rychlé a efektivní spolupráci a drastické úspoře cestovních nákladů a času určitě napomůže možnost rozsáhlých audio-, video- a webových konferencí nad sdílenou plochou obrazovky.

Office Web Apps

Webové aplikace Office Web Apps jsou praktickými společníky aplikací Microsoft Word, Excel, PowerPoint a OneNote. Nabízejí snadný způsob, jak získat přístup, prohlížet a upravovat dokumenty přímo ve webovém prohlížeči. Tabulky aplikace Excel a poznámkové bloky aplikace OneNote je možné upravovat společně s ostatními v reálném čase, a zobrazovat si přesné informace o tom, kdo dokumenty upravuje nebo si je prohlíží.

V Office 365 je však dostupná i plná instalace Office Pro Plus, kterou od standardního multilicenčního Office Pro Plus nerozeznáte. Jediným rozdílem je fakt, Office z Online služeb musí mít alespoň jednou měsíčně přístup k Internetu kvůli aktivaci.

Velký výběr

V rámci Office 365 jsou dostupné tři typy balíčků – Professional (P), Kiosk (K) a Enterprise (E), každý v několika variantách obsahu. Plány P jsou určené pro společnosti do 25 uživatelů, nedají se kombinovat s jinými plány a také přechod na jiný plán je dosti komplikovaný. Pokud počítáte s růstem společnosti, rozhodně sáhněte rovnou po některém z plánů E, případně v kombinaci s K.

V nabídce je také skupina produktů, jež je možné pořizovat odděleně – mimo předdefinované plány (kupříkladu Office Pro Plus), a také rozšiřující produkty (dodatečné úložiště, archivace pošty apod.).

Klepněte pro větší obrázek

Plaťte, co používáte

Produkty Office 365 jsou dostupné ve dvou licenčních smlouvách (podle velikosti společnosti). Je v nich jen jediný závazek: po celý první rok odebírat minimálně takový objem služeb, s jakým jste do smlouvy vstoupili. Po roce však můžete počty uživatelů a skladbu licencí snižovat či zvyšovat dle aktuální potřeby. Zaplatíte vždy jenom to, co opravdu používáte. A jistě oceníte i měsíční rozložení plateb namísto investic do softwaru i hardwaru.

Licenční zajímavosti

Od března 2011 se appendix (příloha) dokumentu Užívací práva k produktům Microsoft (Product Use Rights, PUR) stala samostatným dokumentem Microsoft Online Services Use Rights. Je ke stažení ve stejných jazycích (tedy i česky) a ve stejném (kvartálním) rytmu, jako původní multilicenční dokument. Má i stejnou strukturu, takže začíná Přehledem změn a úprav od minulého vydání, pak následuje kapitola Všeobecné užívací podmínky a v ní se mimo jiné dočtete například to, že pokud jsou v produktu nějaká technická omezení, která jej umožňují použít jen určitým způsobem, je zakázáno je obcházet. (Porušení takového zákazu samozřejmě znamená porušení licenčních podmínek, kterýmž se uživatel zříká možnosti legálně používat software – protože samozřejmě takové právo má jen ten, kdo podmínky dodrží.)

Smlouva dále zakazuje zneužití internetových služeb takovým způsobem, který by jakkoli poškozoval ostatní uživatele Internetu. Též upozorňuje na povinnost pečlivě chránit klíče KMS a MAK před zneužitím neoprávněnými osobami a popisuje sankce a opatření, pokud ke zneužití dojde. Stejně jako u klasických licencí řeší multiplexing (tedy to, že i nepřímé použití produktu – prostřednictvím jiného zařízení či softwaru – vyžaduje licenční pokrytí) a upozorňuje, že při použití více produktů, které je nutné navzájem kombinovat, aby mohlo být provozováno určité řešení, bude nutné obstarat licence pro všechny z nich.

Licence pro Online služby jsou dvojího druhu:

User Subscription License (USL) nebo Device Subcription License (DSL). Je to vcelku jednoduché – licence pro zařízení se týkají jen služby Windows Intune, případně rozšířené ještě o Microsoft Desktop Optimization Pack. Nástroje z okruhu Office 365 všechny vyžadují licence na uživatele. Pečliví čtenáři (nebo nároční uživatelé) ovšem vědí, že existuje ještě jedna „meziskupina“ licencí – a to jsou licence přídavné – Additional Licenses, kterými lze získat doplňkové služby, větší úložný prostor a také různé služby platformy Windows Azure. Na Windows Azure je zajímavé i to, že tato služba může být komponována spolu s vlastními službami klienta a jako celek hostována dalším – koncovým – uživatelům.

Specialitkou je předplatné Office Pro Plus Subscription – ať již jako samostatná služba nebo součást plánů E3 a E4, která uživateli umožňuje zvolit si až 5 různých zařízení, na něž si smí Office nainstalovat a užívat jej. Samozřejmě – pouze on sám, další uživatelé stejných zařízení by museli mít odpovídající USL licenci. Tato zařízení pak lze používat, i když nejsou připojena do Internetu, ale musí se připojit vždy nejméně jednou za 45 dní, jinak by funkčnost aplikace byla omezena. Též je ve smlouvě (z logických důvodů) zakotvena i povinnost nainstalovat a přejít na novou verzi produktu, pokud na ni přejde celá služba.

A úplně nejvíce si v licenčním ujednání počtou uživatelé služby Windows Intune, která je na jedné straně podmíněna tím, že vyžaduje takzvané oprávněné licence, ale zároveň také sama funguje jako upgrade a podobně jako Software Assurance na straně druhé. To už ovšem není předmětem dnešního povídání o licencích Office 365.

Jak vidíte, svět licencí v mracích je poměrně duhový, chcete-li si ty různé barvičky podmanit, a po přečtení našeho pětidílného seriálu máte ještě stále víc zamračeno než jasno, ptejte se. Třeba to bude příležitost napravit dílem šestým, kde budeme odpovídat na vaše dotazy k licencím v cloudu, které licenčnímu fóru TechNet přijdou do prvního července.

Darina Vodrážková a Tereza Špetlíková, DAQUAS, s.r.o.

Články ze série Microsoft TechNet nevytváří redakce Živě.cz, ale partneři programu Microsoft TechNet. Jsou publikovány v rámci mediálního partnerství Živě.cz a společnosti Microsoft.

Váš názor Další článek: Configuration Manager 2012

Témata článku: Office 365, Minor, Medium, Office, Priority, Dark, Accent, Nejvhodnější řešení, Snadný způsob, Mako, Grid, Audio hovor, Multiplexing, Lync, Light, Dnešní povídání, Online úložiště, Produktivita, Pure, Media, Office + N, Nebe, Spousta možností


Určitě si přečtěte

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 91

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

** Za neúspěchem Microsoftu v mobilech stojí i Windows 8 ** Microsoft pozdě naskočil do rozjetého vlaku ** Uživatelé neměli zásadní důvody, proč přejít

Karel Kilián | 133

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 92

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 34Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF