Office 2000 – Co nového v uživatelském rozhraní

Nabídky se skrývajícími se položkami, snadněji konfigurovatelné pruhy s ikonami, vypínatelní asistenti, samo se opravující programy a další prvky společné všem aplikacím z balíku Office 2000.
Pokud se zajímáte trochu o Office 2000, jistě vám neunikly komentáře ohledně Office 2000 a jeho nových funkcí. První beta z těchto možností obsahovala poměrně reprezentativní vzorek. V druhé bětě byly některé mušky vychytány a lépe je patrná logika celého produktu.

Skryto očím
Z hlediska ovládání patří k nejvýraznějším změnám schovávání méně používaných funkcí v nabídkách. Píšete třeba ve Wordu a kliknete na nabídku Format. Jste zvyklí, že tu najdete položku pro volbu sloupců, ta je ale schovaná, teprve po rozbalení celé nabídky vidíte, všechny položky, vyberete sloupce a nastavíte si je. Když příště zavítáte do této nabídky, budou již sloupce zapnuté. Microsoft hrozil, že se budou položky přeskládávat podle jejich používanosti, nicméně v betě 2 to vypadá, že se ty méně používané jen zapnou po prvním použití.

Používáte-li myš, z počátku budete položky hledat, nevíte, jestli je položka viditelná, nebo ji musíte zapnout či je v jiné nabídce, každý uživatel bude mít tak jiné rozložení nabídek podle používání funkcí, a pak někomu něco třeba vysvětlujte po telefonu. Dobrou zprávou je, že klávesové zkratky pro výběr z nabídky fungují i u skrytých funkcí. Tato vlastnost je primárně pro začínající uživatele, aby je nemátly záplavy položek v nabídkách, po pravdě si myslím že naopak jim bude komplikovat život. Velké obsáhlé nabídky s funkcemi, které sotva kdy využijete, jistě mohou začínající uživatele odrazovat, Microsoft udělal v tomto směru hodně, ale je to třeba ještě dopracovat. Naštěstí jde schovávání položek vypnout a menu ukazují vše a chovají se jako obyčejně.

Vstáváme z mrtvých
Řada Office 2000 je nyní vybavena pudem sebezáchovy. V případě, že smažete omylem nějaký důležitý soubor nutný pro spuštění aplikace, potřebný soubor se sám vyhledá v instalačních souborech a doinstaluje. Tato vlastnost potěší zejména správce systému, když uživatel provede něco nepěkného instalaci Office 2000, její obranné mechanismy zvládnou ještě hodně zachránit. Pochopitelně zformátování disku Office už nerozchodí, ale krok k cestě nulové administrace zde je. Navíc je k dispozici ještě funkce Detect&Repair, která se volitelně spouští přímo z aplikací. Ta kontroluje a případně obnovuje nekritické soubory, jako písma, vzorové dokumenty a podobně.

Nepřekáží a přizpůsobuje se
Nápověda a asistenti nyní nepřekrývají svými radami hlavní pracovní okno aplikace a spíše toto okno zmenší a nasáčkují se do pravého pruhu vedle něj. Asistenti již také konečně vyskočili ze svého rámečku a zabírají tak méně místa. Proti Office 97 se dají konečně úplně vypnout a poskakující kancelářskou svorku nikdy spatřit nemusíte. Protože asistenti jsou zatím v češtině k ničemu, český Office 97 zrušil možnost dotazovat se přirozeným jazykem, je otázkou, jestli nová funkce 2000 – odpovídání rovněž v přirozeném jazyce najde v české lokalizaci místo. Dobrou funkcí je také to, že k jednotlivým chybovým hláškám můžete přidat i odkaz na web. V organizaci tak může být nastaveno, že případě chyby tisku vyskočí odkaz na stránku popisující způsob připojení tiskárny v organizaci, umístění tiskáren a podobně. Přibalen je i nástroj na vlastní vytváření odpovědí asistenta, třeba dotaz „kde se vytiskla moje stránka?“ může vypsat „Máte ji v druhém patře, za ledničkou vedle automatu na kávu“.

Váš názor Další článek: Tweak UI: výtečná nastavení pro Internet Explorer (VI.)

Témata článku: Microsoft, Přirozený jazyk, Nové rozhraní, Office, Důležitý sloupec, Sloupec, Položka, Asistent


Určitě si přečtěte

Zbavujeme se Googlu: vybíráme nejlepší alternativy, které nahradí jeho služby

Zbavujeme se Googlu: vybíráme nejlepší alternativy, které nahradí jeho služby

** Google nabízí spoustu služeb, ale většina z nich má i dobré alternativy ** Pokud z nějakého důvodu nechcete používat služby Googlu, nemusíte ** Připravili jsme přehled služeb, kterými lze ty od Googlu nahradit

Karel Javůrek, David Polesný | 90

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 21

Užitečné funkce ve Windows 10, o kterých možná ani nevíte

Užitečné funkce ve Windows 10, o kterých možná ani nevíte

** Operační systém Windows 10 nabízí spoustu užitečných drobností ** O některých funkcích mnoho uživatelů není ** Ukážeme vám některé užitečné vychytávky

Vladislav Kluska | 86