Office 2000 – Co nového v uživatelském rozhraní

Nabídky se skrývajícími se položkami, snadněji konfigurovatelné pruhy s ikonami, vypínatelní asistenti, samo se opravující programy a další prvky společné všem aplikacím z balíku Office 2000.
Pokud se zajímáte trochu o Office 2000, jistě vám neunikly komentáře ohledně Office 2000 a jeho nových funkcí. První beta z těchto možností obsahovala poměrně reprezentativní vzorek. V druhé bětě byly některé mušky vychytány a lépe je patrná logika celého produktu.

Skryto očím
Z hlediska ovládání patří k nejvýraznějším změnám schovávání méně používaných funkcí v nabídkách. Píšete třeba ve Wordu a kliknete na nabídku Format. Jste zvyklí, že tu najdete položku pro volbu sloupců, ta je ale schovaná, teprve po rozbalení celé nabídky vidíte, všechny položky, vyberete sloupce a nastavíte si je. Když příště zavítáte do této nabídky, budou již sloupce zapnuté. Microsoft hrozil, že se budou položky přeskládávat podle jejich používanosti, nicméně v betě 2 to vypadá, že se ty méně používané jen zapnou po prvním použití.

Používáte-li myš, z počátku budete položky hledat, nevíte, jestli je položka viditelná, nebo ji musíte zapnout či je v jiné nabídce, každý uživatel bude mít tak jiné rozložení nabídek podle používání funkcí, a pak někomu něco třeba vysvětlujte po telefonu. Dobrou zprávou je, že klávesové zkratky pro výběr z nabídky fungují i u skrytých funkcí. Tato vlastnost je primárně pro začínající uživatele, aby je nemátly záplavy položek v nabídkách, po pravdě si myslím že naopak jim bude komplikovat život. Velké obsáhlé nabídky s funkcemi, které sotva kdy využijete, jistě mohou začínající uživatele odrazovat, Microsoft udělal v tomto směru hodně, ale je to třeba ještě dopracovat. Naštěstí jde schovávání položek vypnout a menu ukazují vše a chovají se jako obyčejně.

Vstáváme z mrtvých
Řada Office 2000 je nyní vybavena pudem sebezáchovy. V případě, že smažete omylem nějaký důležitý soubor nutný pro spuštění aplikace, potřebný soubor se sám vyhledá v instalačních souborech a doinstaluje. Tato vlastnost potěší zejména správce systému, když uživatel provede něco nepěkného instalaci Office 2000, její obranné mechanismy zvládnou ještě hodně zachránit. Pochopitelně zformátování disku Office už nerozchodí, ale krok k cestě nulové administrace zde je. Navíc je k dispozici ještě funkce Detect&Repair, která se volitelně spouští přímo z aplikací. Ta kontroluje a případně obnovuje nekritické soubory, jako písma, vzorové dokumenty a podobně.

Nepřekáží a přizpůsobuje se
Nápověda a asistenti nyní nepřekrývají svými radami hlavní pracovní okno aplikace a spíše toto okno zmenší a nasáčkují se do pravého pruhu vedle něj. Asistenti již také konečně vyskočili ze svého rámečku a zabírají tak méně místa. Proti Office 97 se dají konečně úplně vypnout a poskakující kancelářskou svorku nikdy spatřit nemusíte. Protože asistenti jsou zatím v češtině k ničemu, český Office 97 zrušil možnost dotazovat se přirozeným jazykem, je otázkou, jestli nová funkce 2000 – odpovídání rovněž v přirozeném jazyce najde v české lokalizaci místo. Dobrou funkcí je také to, že k jednotlivým chybovým hláškám můžete přidat i odkaz na web. V organizaci tak může být nastaveno, že případě chyby tisku vyskočí odkaz na stránku popisující způsob připojení tiskárny v organizaci, umístění tiskáren a podobně. Přibalen je i nástroj na vlastní vytváření odpovědí asistenta, třeba dotaz „kde se vytiskla moje stránka?“ může vypsat „Máte ji v druhém patře, za ledničkou vedle automatu na kávu“.

Váš názor Další článek: Tweak UI: výtečná nastavení pro Internet Explorer (VI.)

Témata článku: Microsoft, Přirozený jazyk, Nové rozhraní, Sloupec, Položka, Office, Asistent, Důležitý sloupec


Určitě si přečtěte

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 65

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

** Vědci spočítali, jak velká by musela být posádka pro vícegenerační let k nejbližší hvězdné soustavě ** Proxima Centauri se nachází 4,3 světelných let od nás ** Za současných technologií bychom k ní letěli 6300 let

Petr Kubala | 55

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

** Microsoft představil nový tablet Surface Go ** Nový model zaujme nízkou cenou, ale schopnostmi zařízení Surface ** Microsoft nepoužil čip ARM, ale klasický procesor od Intelu 

Karel Javůrek | 116

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

** Apple odhalil své plány na zcela nové mapy ** Několik let pracuje na nových mapách, které by měly předběhnout konkurenci ** Objeví se s příchodem iOS 12 pro vybrané státy

Karel Javůrek | 50


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji