Office 2000 – Co nového v uživatelském rozhraní

Nabídky se skrývajícími se položkami, snadněji konfigurovatelné pruhy s ikonami, vypínatelní asistenti, samo se opravující programy a další prvky společné všem aplikacím z balíku Office 2000.
Pokud se zajímáte trochu o Office 2000, jistě vám neunikly komentáře ohledně Office 2000 a jeho nových funkcí. První beta z těchto možností obsahovala poměrně reprezentativní vzorek. V druhé bětě byly některé mušky vychytány a lépe je patrná logika celého produktu.

Skryto očím
Z hlediska ovládání patří k nejvýraznějším změnám schovávání méně používaných funkcí v nabídkách. Píšete třeba ve Wordu a kliknete na nabídku Format. Jste zvyklí, že tu najdete položku pro volbu sloupců, ta je ale schovaná, teprve po rozbalení celé nabídky vidíte, všechny položky, vyberete sloupce a nastavíte si je. Když příště zavítáte do této nabídky, budou již sloupce zapnuté. Microsoft hrozil, že se budou položky přeskládávat podle jejich používanosti, nicméně v betě 2 to vypadá, že se ty méně používané jen zapnou po prvním použití.

Používáte-li myš, z počátku budete položky hledat, nevíte, jestli je položka viditelná, nebo ji musíte zapnout či je v jiné nabídce, každý uživatel bude mít tak jiné rozložení nabídek podle používání funkcí, a pak někomu něco třeba vysvětlujte po telefonu. Dobrou zprávou je, že klávesové zkratky pro výběr z nabídky fungují i u skrytých funkcí. Tato vlastnost je primárně pro začínající uživatele, aby je nemátly záplavy položek v nabídkách, po pravdě si myslím že naopak jim bude komplikovat život. Velké obsáhlé nabídky s funkcemi, které sotva kdy využijete, jistě mohou začínající uživatele odrazovat, Microsoft udělal v tomto směru hodně, ale je to třeba ještě dopracovat. Naštěstí jde schovávání položek vypnout a menu ukazují vše a chovají se jako obyčejně.

Vstáváme z mrtvých
Řada Office 2000 je nyní vybavena pudem sebezáchovy. V případě, že smažete omylem nějaký důležitý soubor nutný pro spuštění aplikace, potřebný soubor se sám vyhledá v instalačních souborech a doinstaluje. Tato vlastnost potěší zejména správce systému, když uživatel provede něco nepěkného instalaci Office 2000, její obranné mechanismy zvládnou ještě hodně zachránit. Pochopitelně zformátování disku Office už nerozchodí, ale krok k cestě nulové administrace zde je. Navíc je k dispozici ještě funkce Detect&Repair, která se volitelně spouští přímo z aplikací. Ta kontroluje a případně obnovuje nekritické soubory, jako písma, vzorové dokumenty a podobně.

Nepřekáží a přizpůsobuje se
Nápověda a asistenti nyní nepřekrývají svými radami hlavní pracovní okno aplikace a spíše toto okno zmenší a nasáčkují se do pravého pruhu vedle něj. Asistenti již také konečně vyskočili ze svého rámečku a zabírají tak méně místa. Proti Office 97 se dají konečně úplně vypnout a poskakující kancelářskou svorku nikdy spatřit nemusíte. Protože asistenti jsou zatím v češtině k ničemu, český Office 97 zrušil možnost dotazovat se přirozeným jazykem, je otázkou, jestli nová funkce 2000 – odpovídání rovněž v přirozeném jazyce najde v české lokalizaci místo. Dobrou funkcí je také to, že k jednotlivým chybovým hláškám můžete přidat i odkaz na web. V organizaci tak může být nastaveno, že případě chyby tisku vyskočí odkaz na stránku popisující způsob připojení tiskárny v organizaci, umístění tiskáren a podobně. Přibalen je i nástroj na vlastní vytváření odpovědí asistenta, třeba dotaz „kde se vytiskla moje stránka?“ může vypsat „Máte ji v druhém patře, za ledničkou vedle automatu na kávu“.

Váš názor Další článek: Tweak UI: výtečná nastavení pro Internet Explorer (VI.)

Témata článku: Microsoft, Asistent, Nové rozhraní, Office, Přirozený jazyk, Důležitý sloupec, Položka, Sloupec, Office + N


Určitě si přečtěte

Elon Musk: kupovat si jiné auto než Tesla je bláznovství, chystáme velké věci

Elon Musk: kupovat si jiné auto než Tesla je bláznovství, chystáme velké věci

** Tesla uspořádala prezentaci pro investory na téma autonomního řízení ** Zveřejnila podrobnosti o vlastním neuročipu i autonomní technologii ** Příští rok chce spustit vlastní platformu samořídicích sdílených aut

Karel Javůrek | 102

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 40

Jak zpomalit Windows: Tipy na osvědčené brzdy, které vás zastaví v práci

Jak zpomalit Windows: Tipy na osvědčené brzdy, které vás zastaví v práci

** Hledali jsme činnosti, které zpomalují počítač s Windows ** Chcete mít počítač co nejrychlejší? Dělejte všechno přesně naopak!

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 42

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 23Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch