Off-line investor

Jak již víte, Online Investor zastavil svůj provoz kvůli krachu mateřské firmy, další informace přináší časopis e-biz.
Český webový obchodník s americkými akciemi Online Investor zastavil svůj provoz, protože jeho mateřská firma Private Investors vyhlásila bankrot. Servery jsou od pondělního rána 21. května vypnuty. Nejede ani Online Investor Slovakia.

Co bude s OI?

Aplikace Online Investor byla vysoce hodnocena v různých soutěžích (naposledy Prague Internet World v dubnu 2001) a podle mnohých patřila k tomu nejlepšímu na českém Internetu.

Z vyjádření Dušana Tejkala, hlavního akcionáře Private Investors, pro Peníze.cz plyne, že PI se o prodej dceřiné společnosti Online Investor snažili, ale nepovedlo se. „Byli jsme v jednání s velkou zahraniční firmou, která chce vstoupit do oblasti elektronického obchodu na pražském trhu,“ řekl pro Peníze.cz Tejkal.

George Formandl, ředitel firmy Online Investor a její minoritní akcionář, uvedl v tiskovém prohlášení vydaném 4 dny po krachu, že o problémech mateřské společnosti byl informován večer v sobotu 19. května. Podle něho se již dříve snažila firma Online Investor odpoutat od své matky Private Investors a mj. získat vlastní makléřskou licenci. Tenhle proces ale zůstal nedokončen.

Je otázka, zda se prodej firmy – nebo alespoň aplikace – podaří správci konkurzní podstaty Private Investors. Milan Krupár z firmy Böhm & partner (broker s americkými akciemi, konkurent PI) je přesvědčen, že kupec se najde: „Seznam potenciálních kupců je dlouhý, avšak o ceně nelze spekulovat, protože mi není znám stav pohledávek klientů za OI.“

Otázkou je, co pád skupiny PI/OI udělá s důvěrou českých občanů v tuto formu investování a jak negativní smýšlení trhu postihne ostatní brokery. „Nejčernější scénáře o hromadném vypovídání smluv se zdaleka nenaplňují,“ ujišťuje nás však Milan Krupár.

Mnoho českých investorů používá k nákupům a prodejům akcií na Internetu přímo amerických služeb. Nejsou známa přesná čísla; Milan Krupár poměr odhaduje 80:20 ve prospěch použití služeb zahraničních makléřů.

Podle serveru Fincentrum konec Online Investora neznamená konec českého on-line investování. Prý chystají portály Bank Austira Creditanstalt a Erste Bank. Pomocí Internetu i nadále umožňují do amerických akcií investovat FIO, RML Trading a zmíněný Böhm & partner.

„Dá se předpokládat ochladnutí zájmu o investování – a nejen po Internetu – prostřednictvím českých brokerů. Díky uvolňování předpisů, zejména devizových, pravděpodobně ne krátkodobě. Českým investorům určitě chvíli potrvá, než se zorientují v nabídce služeb od amerických diskontních makléřů. U nás to však vzhledem k určitým specifikům služeb nepředpokládám,“ tvrdí Krupár z Böhm & partner.

Peníze.cz tvrdí, že mají jiného majitele

Jak to je s finančním serverem Peníze.cz? Ještě do minulého e-bizu lidé z Private Investors autorizovali, že je tento server jejich dceřinou společností. Server Peníze.cz uváděl v tiskových zprávách, že patří do skupiny PI, až do letošního jara. Znamenalo by to mj., že se stane součástí konkurzní podstaty zkrachovalé PI. Tomáš Prouza, ředitel Peníze.cz, ale vydal v pondělí 21. května prohlášení, které do té doby uváděným informacím odporuje. Prý sice Private Investors založili společnost Peníze, a. s., ale ta byla již dříve prodána. Do Hospodářských novin uvedl jako datum prodeje listopad 2000. Internetový server Lupa však spekuluje o tom, že mohlo dojít k antidatování smlouvy o převodu akcií. To Prouza vylučuje. „Akcionáři je v tuto chvíli pět fyzických osob, včetně některých zaměstnanců společnosti Peníze. Žádná z nich nemá jakoukoliv vazbu na Private Investors, osoby z této společnosti či osoby jim blízké. Majoritním vlastníkem je významná osobnost z oblasti českého IT byznysu, druhým největším akcionářem jsem já,“ odpověděl Prouza. Že v představenstvu společnosti Peníze zůstali lidé z Private Investors a server Peníze byl navenek s touto firmou spojován, vysvětluje marketingovými důvody: „Jména Tejkal a Papoušek byla do minulého týdne, vzhledem k jejich všeobecné známosti a renomé, žádaná.“ Prouza uvádí, že Tejkal s Papouškem už na své funkce rezignovali. Podle něho byly změny ve statutárních orgánech po dohodě akcionářů plánovány na červnovou valnou hromadu, která má také schválit účetní uzávěrku. Na valné hromadě má být rovněž vyměněna celá dozorčí rada. „Nikdo z akcionářů neviděl důvod k rychlejším změnám, neboť nic netušil o problémech, se kterými se v Private Investors potýkali. Po dohodě s akcionáři budu já osobně předsedou představenstva,“ řekl Prouza. Článek vyjde v červnovém čísle časopisu e-biz, které bude na stáncích 4. 6. Přináší mimo jiné sondu do problematiky B2B tržišť a profil českého autora mailového serveru a producenta sharewarových her, kteří se svým internetovým podnikáním v pohodě uživí.

Už jen do konce června můžete využít nabídku výhodného předplatného: roční předplatné e-bizu za 399 korun. Více na www.ebiz-mag.cz.

Diskuze (3) Další článek: VIA KT133A čipset má další chybu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,