Notebooky | Testy | Apple

Odvážný krok se povedl: Test notebooku Apple MacBook Air M1

Přechod na ARMové procesory provází vždy největší obavy stran kompatibility aplikací. Po dlouhém testování desítek aplikací ale mohu prohlásit, že se Applu tento velmi odvážný krok podařil.

Jako ve škole: větu „Procesory x86 patří do počítačů, ARMy do mobilů a tabletů“ si jednou provždy škrtneme. Studenti ve svých sešitech, učitelé v učebnicích. Po neslaném, nemastném koketování Microsoftu s těmito procesory ve svých tableto-noteboocích Surface se do přerodu pustil i Apple, který dává vale Intelu. Nejde přitom o krok zbrklý či nepromyšlený, právě na procesory Intel z procesorů IBM PowerPC přešel Apple v roce 2006. Tehdejší změna znamenala okamžitý nárůst výkonu při zásadně nižší spotřebě.

Přechod mezi různými architekturami však vždy znamená zásadní komplikaci: aplikace napsané pro jednu architekturu nemohou běžet na architektuře jiné. Tak tomu ostatně bylo i v roce 2006 a Apple problém vyřešil mezivrstvou zvanou Rosetta, která automaticky přeložila starou aplikaci pro nový procesor. Ač je to čtrnáct let, pamatuji si jako dnes, že co se kompatibility a rychlosti týče, nebyla Rosetta žádný zázrak. Přerod trval několik let a aplikace, které tvůrci nechtěli překládat, zůstaly minulostí.

S touto starou pachutí na patře všech pamětníků se milovníci počítačů Apple obávali přechodu z procesorů Intel na ARMové procesory zvané Apple Silicon, v první verzi označované jako M1. Apple připravil již při oznámení kity s novým procesorem pro vývojáře, aby tito mohli své aplikace optimalizovat pro nové procesory. A pro ty líné, anebo pro programy, které již své vývojáře nemají, připravil Apple Rosettu 2. Otázky stran kompatibility a rychlosti jsou opět nejožehavější, stejně jako před čtrnácti lety.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Notebooky, Facebook, Windows, Microsoft, Testy, Apple, Intel, Chrome, Spotify, Opera, Firefox, SSD, Wi-Fi, Excel, iPad, Články z Computeru, Steam, IBM, Klávesnice, VLC, Thunderbird, Adobe, MacBook, Transport Tycoon, MacBook AirZaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Vývojář objevil po 25 letech nový easter egg ve Windows 95
Markéta Mikešová
Operační systémyWindows
Age of Empires 4 dorazí ještě letos, podívejte se na nové záběry ze hry

Age of Empires 4 dorazí ještě letos, podívejte se na nové záběry ze hry

Návrat kultovní strategie se blíží a Relic poodhalil více ze hry prostřednictvím čerstvých záběrů.

Michal Maliarov
Age of Empires 4Video