Odvážná výzva RSA, podaří se rozbít šifru DES za 24 hodin?

Přidejte se i vy k projektu distributed.net ve snaze vyřešit 56bitový šifrovací klíč. Získat můžete deset tisíc dolarů.
Společnost RSA vypsala soutěž, jejíž cílem je pokoření šifrovacího algoritmu DES. Deset tisíc dolarů obdrží řešitel, kterému se podaří najít šifrovací klíč během dvaceti čtyř hodin. Tohoto úžasného počítačového dobrodružství se může zúčastnit každý z vás prostřednictvím projektu Monarch společnosti distubuted.net, který bude DES nahlodávat spojením výpočetního výkonu počítačů připojených k Internetu. Oficiální start je 18. ledna. Podrobné informace o podmínkách soutěže naleznete na stránce www.rsa.com a informace o projektu Monarch na www.distributed.net.

Živě komentuje: K rozbití silných šifrovacích algoritmů je používáno hrubé síly to znamená testování všech možných kombinací klíče (jestliže má DES padesáti šesti bitový klíč existuje dva na padesát šestou potencionálních klíčů, mezi, kterými se hledá ten pravý metodou pokus omyl.). V podstatě existují dvě možnosti jak dosáhnout kýženého výsledku a to spojením výpočetního výkonu stávajících počítačů, viz projekt společnosti distributed.net nebo sestrojením šifrovacího superpočítače. Zatímco výpočetní výkon internetových nadšenců je zdarma, výroba speciálního počítače přijde řádově na statisíce dolarů.

Zajímavé je položit si otázku, proč jsou takové soutěže pořádány? Rozhodně ne pro pouhé konstatování: „podařilo se“, důvody a úmysly organizátorů jsou serióznější. Podle platných amerických zákonů je algoritmus DES (Data Encryption Standard) s padesáti šesti bitovým šifrovacím klíčem standardem tvořící hranici mezi takzvaným slabým a silným šifrováním, nad kterým visí vývozní embargo vlády USA. Silné šifrování je zákony svou nebezpečností stavěno na úroveň jaderných zbraní, proto americké společnosti nesmi vyvážet a prodávat produkty používající takové šifrování. Vláda považuje DES za dostatečně bezpečný. Z tohoto titulu je používán k ochraně informací s hodnotou milionů dolarů.

Naproti tomu odborníci a společnosti podnikající v oblasti kryptografie se snaží upozornit na to, že DES je přežitý a lze jej v poměrně krátkém čase dešifrovat. A proto je třeba hranice silné kryptografie a vývozních omezení uvolnit. Společnosti mají jasnou motivaci cítí, že na šifrování lze vydělat velké peníze, především v souvislosti komercionalizací Internetu, protože bezpečnost každého obchodního systému je závislá na kvalitě šifrování. Společnost RSA dává odvážnou výzvu důvěryhodnosti algoritmu DES. O tom, že splnění stanoveného limituje reálné svědčí výsledky podobných soutěží v minulých letech.

  • leden 1997, Rocke Verser z Coloráda potřebovala k nalezení padesáti šestibitového klíče 96 dní
  • leden 1998 společenství distributed.net spojením výpočetního výkonu tisíců počítačů internetových nadšenců rozbíjí DES za 41 dní.
  • červen 1998 DES prohrává souboj se speciálním šifrovacím počítačem společnosti Electronic Frontier Foundation za 56 hodin! Tento stroj má být ve volném prodeji za čtyři sta tisíc dolarů. Jestliže cena informací, chráněných standardem DES má cenu mnohdy milionů dolarů, potom je koupě takového superpočítače pro potencionálního počítačového teroristu výhodnou investicí
Váš názor Další článek: Už to prasklo: privatizace SPT Telecomu byla uplacena!

Témata článku: Bezpečnost, Šifrování, RSA, Podrobný stav, Klíč, Hod, Výpočetní výkon, Výzva, Podrobné testování, Rock, Rocky, Nadšenec, Embargo, Monarch


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11