Odsouzený pirát: vinu nesou i sdílecí servery [rozhovor]

Za sdílení filmů a her podmínku, celý život bude splácet. Proč vůbec sdílel soubory a jak otázku volného stahování filmů vidí z druhé strany?
Odsouzený pirát: vinu nesou i sdílecí servery [rozhovor]
Kapitoly článku

Stahování filmů, seriálů, hudby, ale i her nebo softwaru ze serverů pro sdílení souborů je u nás docela rozšířené. V případě audiovizuálních děl i právně schůdné. Jenomže stahování by nebylo bez nahrávání, a to už jsme za hranou zákona. Jeden z policií dopadených uživatelů, který se zabýval hromadným nahráváním souborů na různé servery a linky šířil skrze warezová fóra, nám poskytl rozhovor.

Jeho přezdívka je WarBadd!e® a působil na několika velkých warazových fórech. Nasdílel hromadu filmů a her do okamžiku, kdy mu u dveří zazvonila kriminální policie. V rozhovoru zůstane skrytý pod svou přezdívkou, z pochopitelných důvodů nechce mít v médiích zveřejněné své pravé jméno.

Jednoho dne někdo zaklepal na dveře...

Aktuálně jsi odsouzený za sdílení filmů, her atp. Jak to probíhalo, když tě doma navštívila kriminálka?

Jelikož jsem se doma už nenacházel, protože jsem změnil místo pobytu kvůli zaměstnání, tak mi celý incident sdělila matka po telefonu. Ten den mě taktéž po telefonu kontaktovala i kriminální policie s tím, že jistě dobře vím, proč dělali u matky v bytě prohlídku a že zabavili můj počítač a některá přenosná média – šlo jen o DVD, na kterých byly nahrány filmy, ale s tím já neměl nic společného.

Nicméně mi bylo sděleno, že se musím co nejdříve dostavit do místa svého trvalého bydliště na výslech. Tak jsem učinil a takhle absolvoval myslím čtyři výslechy, kde jsem se ke všemu doznal, jelikož jsem byl zaskočený a měl jsem strach. Hodili přede mě zajímavý štůsek desek se všemi papíry, kdy a kde jsem co nahrál, což mě zaskočilo a začal jsem sypat z rukávu, co a jak bylo.

Takže nyní čekáš, jak dopadneš?

No, jak se to vezme. 25. září jsem už měl soud, kde jsem se soudil se státním zástupcem, který měl veškeré podněty k tomu, aby mě v té věci utvrdil. Před soudem jsem stál poprvé a nebyl jsem z toho ve své kůži, tudíž jsem si vyslechl státního zástupce a posléze potvrdil soudci, že vše souhlasí a doznávám se k činu.

Když jsem se k tomu měl vyjádřit, jediné co mě v danou chvíli a ve stresu napadlo, bylo, že jsem sdělil, proč tedy existují ty věci k tomu, aby ta trestná činnost mohla fungovat – myslím například shareservery a různá rychlá připojení k internetu.

Jaký jsi dostal trest?

Byl jsem odsouzen k trestu odnětí svobody v trvání 12 měsíců, ale jelikož to byl můj první průser, tak se trest podmínečně odkládá po dobu dvou let. Ještě bude občanskoprávní řízení, kde mi bude vyčíslena finální částka, kterou budu splácet.

Jak byl zdůvodněn rozsudek?

Byl zdůvodněn tím, že jsem neoprávněně zasáhl do tvůrčího díla a tím poškodil majitele těchto děl, a poté jsem je nelegálně umisťoval veřejnosti volně ke stažení.

Škoda za 10 milionů

Jak se k tomu staví lidé okolo tebe, rodina a přátelé?

Moji blízcí jsou ti tam, jelikož po mém odchodu z trvalého bydliště se s nimi nestýkám, a jen pár kamarádů vědělo, že „aplauduju“ a ti to prostě nijak neřeší. Co se týče rodiny, nechci je mým problémem zatěžovat. Co jsem si nadrobil, si taky „vyžeru“. Samozřejmě si matka přeje, aby mi to dopadlo co nejlépe, a myslí na mě. Jsme spolu také častěji v telefonickém kontaktu a říkám jí, jak je ta věc daleko.

A co lidé, se kterými se potkáváš pouze na internetu, setkal ses už s nějakými reakcemi, ať už pozitivními či negativními?

Ano, někteří na to mají názor, že si za to můžu sám, což mají samozřejmě pravdu, ale taky se našli jedinci - a těch byla většina - že jsou se mnou a drží mi palce, ať mi to dopadne jen co nejlépe. Že jim je mě líto.

Ta lepší stránka, která mě dosti fascinovala, je ta, že mé vyjádření, které jsem poskytnul na jednom fóru, způsobilo, že jsem najednou přišel na to, že na to nejsem sám, že je se mnou mnoho lidí, kteří stojí při mě a drží mi palce a poskytují mi všemožnou pomoc. Nejlepší na tom je, že jsem byl pobídnut k tomu, ať zveřejním své číslo účtu, že tu jsou lidé, kteří jsou připraveni za mojí práci poděkovat a poslat mi finanční podporu, což mi skoro vyrazilo dech, jací dobří lidé se v naší komunitě najdou.

Přijal bys tyto peníze?

Jsem za to moc rád a těch lidí si vážím. Slíbil jsem, že vybrané peníze použiji pro zaplacení právníka a různých výloh.

Klepněte pro větší obrázek
Na warez fórech to žije. Najdete v nich statisíce příspěvků s odkazy ke stažení čehokoli

Znáš se s nějakými dalšími lidmi, kteří byli vyšetřováni za porušování autorských práv? Na stejném fóru, jako ty, byli aktivní a také obžalovaní či odsouzení další uploadeři – Nerez, .Kito. a v neposlední řadě i D3MUT. Jsi s nimi v kontaktu?

S nikým se osobně neznám, jen virtuálně. I když už byly v plánu možné srazy, nikdy nebyly uskutečněny, protože jsme se k tomu nedokopali. Ani s jedním nejsem v pravidelném kontaktu, jen občas, jako třeba když jsem se teď na fóru vyjádřil, tak jsme prohodili pár slov v elektronické podobě.

Kolik činí škoda, kterou jsi údajně způsobil. Byla už vyčíslena?

Škoda mi byla vyčíslena kriminální policií na 10 000 000 Kč, což je podle mě nemožné, ale v našem státě je už možné cokoliv, hlavně tam nahoře.

Doplněno redakcí: známe už některá reálnější čísla – Česká protipirátská unie původně požadovala 1 300 000 Kč a zaplacení soudních výloh. Po přislíbení spolupráce, která například spočívá i v poskytnutí rozhovorů médiím, jako je tento, přistoupili ke snížení na 650 000 Kč. Další desetitisícové až statisícové částky však ještě přichází ze stran společností nezastoupených ČPU.

Je ti 23 let, dokážeš si představit, jak dlouho bys takovou částku při svých příjmech splácel?

No už jsem na to koukal a počítal si to. Je to snadné, moc mi toho nezbude a bylo by to minimálně na 40 let mého života. Za 40 let se dá udělat moc práce jak v životě, tak v plánech do budoucna. Ale tím, že mám tento problém, tak celý můj život a nějaké plány vyhasly a musím se soustředit pouze na práci, hlavně abych o ní nepřišel a měl pořád z čeho splácet. Čeká mě nejspíš ještě sehnat si nějakou druhou práci alespoň na víkendy, abych měl taky nějaké koruny pro sebe, pro své potřeby, jelikož takhle by mě takový život dlouho nebavil…

Je ještě nějaká možnost, že by se tato částka snížila? Snažíš se o nějakou dohodu?

Možnost tu snad je, a proto to začínám řešit s právníky, kteří se oboru IT práva vyznají.

Někteří lidé říkají, že nelze posuzovat škodu podle počtu stáhnutí a argumentují tím, že ne všichni by si danou věc koupili. Četl jsem i názor, že některé tebou uploadované věci nelze u nás oficiálně sehnat, proto by neměly být zahrnuty do odškodnění. Co si vůbec o výši škody myslíš ty?

Ano, je to tak. Škoda se bere podle toho počtu stažení, což mi sdělila i ČPU (Česká protipirátská unie, pozn. red). Je to nezajímá, oni mají prostě stanovenou částku škody a ta se bude muset uhradit.

Že se něco nedá ani koupit? No nevím, bral bych to tak, že dané dílo, jak hudební nebo filmové, by muselo být dosti staré, anebo to holt někde uniklo, ale do oběhu se to nedostalo. Jinak na internetu dnes seženeš opravdu vše, pokud máš kontakty a možnosti.

Témata článku: Web, Servery, Pirátství, Kauzy, Pirát, R.I.P., Moc práce, Sdílení filmů, Rapidshare, Pokuta, Obyčejný uživatel, Upload, ODS, Vydělávání, Největší vliv, Státní zástupce, Stres, Celý incident, Pravé jméno, Zajímavá otázka, Dveře, Trvalé bydliště, Finální částka, Trestná činnost, Pochopitelný důvod


Určitě si přečtěte

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

** Apple dnes představuje novinky ** Tradiční keynote v rámci konference WWDC probíhá jen online ** Nové operační systémy, ale i něco navíc

David Polesný | 109

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 87

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 39

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

** Podzimní vydání Windows 10 přinese jen minimum novinek ** Aktualizace ponese formální označení 20H2 ** Microsoft mění názvy v programu Windows Insider

Lukáš Václavík | 17


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11