Odpovídá Kevin Cavanaugh, viceprezident firmy Lotus Corp.

Myslím, že u vás mohou například na BVV mnoho hovořit o svých zkušenostech s programy Lotusu pro intranet a Internet.
JH: V České Republice je velice silně cítit nápor Lotusu s programem SmartSuite na obchodní oblast, která je považována za jednu z nejlukrativnějších - na tzv. OEM trh. Méně je však známé, jaké výsledky dosahuje Lotus celosvětově a jak plánuje další růst svého podílu na trhu?

KC: Dnes již máme přes 30% světového trhu v kancelářských balících. Kromě počítačů IBM je SmartSuite instalována na počítače Fujitsu, NEC a mnoho dalších na celém světě. Plán pro rok 1996 jsme už překročili, ale v roce 1997 chceme zase o něco povyrůst.

JH: Jak se vypořádáváte se silnou zbraní Microsoftu, kterou je dodávání operačního systému a kancelářského balíku zároveň, od jediného producenta a kterou Microsoft eliminuje vaši cenovou výhodu?

KC: V operačních systémech jsme agnostici - jádro našeho obchodu je na operačních systémech Microsoftu, ne na OS/2. Zákazníci si vybírají naše řešení proto, že poskytujeme lepší řešení pro intranet nebo pro desktop.

JH: Když se zákazník přímo zeptá: "proč bych měl zakoupit SmartSuite místo jiného kancelářského balíku", co mu odpovíte?

KC: Zákazník kupuje SmartSuite nebo jakýkoli jiný balík proto, aby zvýšil svoji produktivitu. Největší produktivita však přichází od lidí, kteří pracují v týmech, skupinách. Naše produkty jsou navrhovány tak, aby usnadňovaly práci ve skupinách a napříč všemi druhy sítí, internetu i firemního intranetu. S programem Notes jsme pionýry v oblasti nazývané groupware a přinášíme tyto zkušenosti i mezi naše ostatní produkty.

JH: Je vidět, že kdysi známý program Lotus cc:mail ztrácí půdu, kterou kdysi téměř vlastnil: elektronickou poštu. Toto je nyní doména Internetu, vedená programy jako je Eudora, Pegasus, e-maily u browserů atd. Jaká je strategie Lotusu v této oblasti a také v oboru, o kterém se velmi mnoho hovoří, v Intranetu?

KC: Naše hlavní výhoda je zkušenost v oblasti týmové práce, kterou máme s Notesem. Většina jiných firem se k Internetu teprve přibližuje s různými sadami nástrojů, ale tyto nástroje nejsou hladce zaintegrovány. Pomocí software Notes a serverů Domino poskytujeme vysoce produktivní intranetové prostředí. Splňujeme všechny standardy intranetu, ale také nabízíme integrovaný přístup šetřící čas při budování a udržování intranetovských center. Myslím, že u vás mohou například na BVV mnoho hovořit o svých zkušenostech s programy Lotusu pro intranet a Internet.

Notes Domino je dnes reálné a koncové řešení, které používá vyspělé, integrované a inovativní technologie, které jsme vyvinuli. IBM a Lotus se silně přiklánějí k otevřeným standardům. Naši zákazníci si jsou dobře vědomi obrovské hodnoty bohatého aplikačního rozhraní u Notesu, jeho objektových a replikačních schopností. Kromě toho, že jsme hlavním hráčem na expandujícím trhu intranetu/groupware, uvádíme jeden nový produkt za druhým: Domino 4.5, Domino.Action, Weblicator, a Notes R4.5. IBM doporučuje produkt Notes Domino všem svým zákazníkům; to je vynikající pozice vzhledem k celosvětové síle IBM a její obrovské prodejní i organizační mašinérii.

JH: Java, hubení klienti, návrat k mainframe-centrickému computingu. Je v těchto technologiích a idejích místo pro software firmy Lotus?

KC: Nikdo nerozumí počítačům a věcem okolo mainframe lépe než IBM. V současné době úzce spolupracujeme s mainframe divizí firmy IBM a jejich týmem pracujícím na NC (Network Computer) tak, abychom spolu vytvořili sadu řešení podle standardu Java.

JH: Lotus Notes, v současné době zřejmě těžko porazitelný produkt firmy Lotus, pokračuje rychle s novými verzemi. Můžete nás seznámit s nejvýznamnějšími charakteristikami nadcházející a další verze?

KC: V současné době se uvádí na trh verze Notes 4.5 Klient a Domino 4.5 Server. Klient je mocným groupwarovým a e-mailovým produktem pro síťová a internetová řešení. Obsahuje výkonný browser, web agenty, off-line přístup k webu, kalendář a schedule, podporu pro mobilní pracovníky, e-mail a podporu pro Lotus Components.

Lotus Domino 4.5 je první skutečný groupwarový a e-mail server pro sítě a Internet. Řídí web server, obsahuje Domino.Action (programovací prostředí), centrálně řídí kalendář a schedule, podporuje více než desítku standardů včetně e-mailového POP3 a SMTP MTA. Je integrován s Windows NT. Tyto verze získaly desítky ocenění předních světových časopisů a předních konzultačních firem zabývajících se managementem, jako je např. Merrill Lynch, Patricia Seybold Group atd.

Váš názor Další článek: Anketa: Jaký používáte e-mailový klient?

Témata článku: Internet, Vic, Notes, Software firmy, Pegasus, Současný trh, Viceprezident, Domino, Silná doména, Lotus, Intranet, Největší produkt, Kevin, Web Mail, Lotus Notes


Určitě si přečtěte

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 28

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 250

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 96


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky