Bezpečnost | Externí disk | Western Digital

Odpojte disky WD My Book Live od internetu, nebo můžete přijít o data, varuje výrobce

  • Majitelům Western Digital My Book Live zmizela data z disků
  • Vypadá to, že zařízení byla obnovena do továrního nastavení
  • Výrobce doporučuje odpojit všechna úložiště od internetu

Western Digital My Book Live je externí pevný disk s možností připojení k síti a vzdáleným přístupem přes internet. Výrobce nyní důrazně doporučuje majitelům tohoto zařízení, aby až do odvolání odpojili úložiště od internetu. Pokud tak neučiní, mohou přijít o veškerá uložená data, což se už v mnoha případech stalo.

Ve čtvrtek 24. června se na stránkách podpory objevilo vlákno, v němž jeden z majitelů WD My Book Live hlásil, že mu zmizely všechny uložené soubory. Původně plný disk byl najednou úplně prázdný. Kromě toho se mu ani nepodařilo přihlásit se prostřednictvím prohlížeče a aplikace do administrace, aby provedl diagnostiku.

Uživatelům zmizela data

Původně to vypadalo na „okresní historku lokálního formátu“ – příčinu zmizení dat lze v takových případech poměrně často hledat mezi klávesnicí a židlí nebo ve škodlivé aplikaci. V následujících minutách se ale v diskuzi začali ozývat další uživatelé, kterým se stalo přesně to samé. Během necelých 24 hodin vlákno narostlo na více než 150 příspěvků, z nichž přibližně třetina hlásila tentýž problém.

Zařízení působila dojmem, jako by prošla obnovou do továrního nastavení. To následně potvrdil jeden z uživatelů, který v logu našel záznam o spuštění skriptu factoryRestore.sh a následném restartu zařízení. „Domnívám se, že to je důvod toho, co se děje,“ napsal dotyčný a doplnil, že v té době nebyl nikdo doma, takže tovární reset nemohl iniciovat žádný člen jeho domácnosti.

Z dosavadních zjištění vyplývá, že zařízení obdržela vzdálený příkaz k provedení obnovy do továrního nastavení. Někteří uživatelé vyjádřili obavy, že servery Western Digital byly hacknuty a umožnily tak útočníkům odeslat příkaz do všech zařízení připojených ke službě.

Odpojte disky od internetu!

Western Digital sdělil serveru Bleeping Computer, že útoky aktivně vyšetřuje, ale nevěří, že šlo o kompromitaci jeho serverů. Firma se domnívá, že útoky byly zahájeny poté, co byly kompromitovány účty některých majitelů služby My Book.

Na oficiálních stránkách WD uvádí: „Chápeme, že data našich zákazníků jsou velmi důležitá. V současné době doporučujeme odpojit zařízení My Book Live od internetu, abyste ochránili uložená data. Probíhá aktivní vyšetřování a jakmile budou k dispozici nové informace, určitě je poskytneme.“

Disky My Book jsou oblíbeným externím úložištěm. K počítačům se obvykle připojují prostřednictvím rozhraní USB, nicméně postižený model, označovaný jako My Book Live, používá k připojení k místní síti ethernetový kabel.

Uživatelé mohou vzdáleně přistupovat ke svým souborům a provádět změny konfigurace prostřednictvím cloudové infrastruktury společnosti Western Digital, i když je zařízení za firewallem nebo routerem. Výrobce přestal tento model podporovat v roce 2015.

Aktualizováno: V databázi NIST se už objevil popis problému označený jako CVE-2018-18472. Chyba umožňuje zařízení WD My Book Live a WD My Book Live Duo resetovat na dálku kýmkoliv, kdo zná jejich IP adresu.

Diskuze (10) Další článek: S robopsem Spot v jeskyni: ČVUT se v podzemí připravovala na velké finále

Témata článku: Internet, Bezpečnost, Úložiště, Externí disk, Western Digital, Data, Tovární nastavení, Výrobce, Digital, Disk, WD My Book Live, Zařízení, Western, My Book Live, Bleeping Computer, Live DuoGoogle končí se soubory APK. Obchodu Play to pomůže, ale ostatním nadělá vrásky
Martin Miksa
Obchod s aplikacemiGoogle PlayMobilní aplikaceAndroid
Youtuber vyhrál sázku nad fyzikem. Vozidlo poháněné větrem opravdu může jet rychleji, než je rychlost větru

Youtuber vyhrál sázku nad fyzikem. Vozidlo poháněné větrem opravdu může jet rychleji, než je rychlost větru

** Může se objekt poháněný větrem pohybovat rychleji než vítr? ** Youtuber Muller tvrdí, že ano. Fyzik Kusenko, že nikoli ** Uzavřeli proto sázku o deset tisíc dolarů. Jak to dopadne?

Karel Kilián
Fyzika