Odkud poslat elektronickou pohlednici?

Přijdou Vánoce a zase budeme všichni sedět nad papírovými kartičkami s obrázky, psát stále stejné fráze o tom, jak mají být tyto svátky šťastné a veselé, olizovat a lepit známky a brodit se sněhovými závějemi nebo břečkou z roztálého sněhu k poštovní schránce. Nezkusíte to přes Internet?
Přijdou Vánoce a zase budeme všichni sedět nad papírovými kartičkami s obrázky, psát stále stejné fráze o tom, jak mají být tyto svátky šťastné a veselé, olizovat a lepit známky a brodit se sněhovými závějemi nebo břečkou z roztálého sněhu k poštovní schránce... S rozmachem Internetu u nás lze ale k zasílání nejen vánočních pohlednic použít služeb serverů, které nabízejí odesílání elektronické pohlednice zdarma, takže si můžete ušetřit nejen cestu ke schránce, ale i nějakou tu minci za poštovné. V dnešním minitestu vám představíme deset českých serverů, z nichž lze takovou pohlednici odeslat. Kromě jiného jsme hodnotili dobu, během níž pohlednice došla na adresu příjemce (pohlednice jsem posílal sám sobě), zda je možné si nechat zaslat zprávu o doručení ("doručenku"), a formu, jakou je pohlednice odeslána.

Pohlednice.cz – První, co mě zaujalo, bylo poměrně netradiční oranžovo-bílo-černé barevné provedení. Tato kombinace barev je sice neobvyklá, nicméně vypadá velice slušivě. Pohlednice jsou roztříděny v katalogu do třinácti sekcí (města, zvířátka, květiny, vyznání lásky, Vánoce a zima...), které se dále větví. Pro nerozhodné slouží v každé části Top 30 nejposílanějších (zpravidla tedy nejhezčích) pohlednic. Všechny pohlednice jsou prezentovány náhledem, po kliknutí se můžete podívat na obrázek v plných rozměrech, případně tlačítkem ANO, tento obrázek beru si zcela jednoduše vyberete. Tím se dostanete na stránku, kde vyplníte titulek (můžete si také vybrat z pěti předdefinovaných), vepíšete text, e-mailovou adresu odesílatele a příjemce, vyberete velikost a barvu titulku a textu, datum a čas, kdy má dojít k odeslání, a zda chcete poslat "doručenku". Za dvě minuty dorazila do mé schránky zpráva s adresou, na které jsem si mohl pohlednici vyzvednout. Těsně poté, co jsem si pohlednici vyzvedl, jsem dostal i slíbenou doručenku. Grafický dojem jsem uvedl již na začátku, z technického hlediska lze vytknout používání nenormovaných tagů, neurčení velikosti a alternativních textů obrázků a několik chyb v HTML kódu. Celkový dojem: vynikající.

Postcard.cz - Katalog pohlednic se dělí na deset sekcí, které se dále větví. K dispozici je i 21 nejposílanějších a 21 nejméně posílaných pohlednic. Rozhodl jsem se navštívit kategorii přání a byl jsem mile překvapen – několik set přáníček je tu skutečně pro každou příležitost (vánočních je rovných 21). Po kliknutí na obrázek se zobrazí jeho plná velikost a jste-li spokojeni, můžete na další stránce zadat titulek zprávy, oslovení a text (lze definovat barvu, typ a velikost písma) a vybrat hudbu, která bude přehrávána na pozadí (tentokrát je použit mnohem podporovanější tag EMBED, takže s hudbou nebudete mít problémy ani v Netscape Navigatoru). Následuje preview a poté se konečně dostanete k zadání odesílatele a příjemce. Můžete zvolit odeslání zprávy v češtině, slovenštině, angličtině, němčině a francouzštině, dále pak datum odeslání a zda chcete poslat doručenku. Po půl minutě mě již očekávala ve schránce zpráva s oznámením, že si mám vyzvednout pohlednici na Postcard.cz. Prakticky okamžitě po otevření příslušné stránky dorazil potvrzovací mail. Po grafické i technické stránce je Postcard.cz prakticky bez chyby. Celkový dojem: vynikající.

Elektronické pohlednice (Cesnet) – Vybírat můžete z jedenácti přehledně specifikovaných kategorií, které se dále větví. V květinách je například připraveno dvanácti druhů květin (gerbery, gladioly, karafiáty, růže), takže své přítelkyni můžete poslat přesně její oblíbený druh. Po výběru obrázku přichází na řadu zadání textu pohlednice, kde jednoduše nastavíte zarovnání textu. Poté ještě v náhledu určíte barvu a typ písma jednotlivých částí vašeho pohledu. V následujícím menu vyberete, zda má adresát obdržet mail v angličtině nebo češtině, zda se má odeslat pouze textová výzva, výzva s hyperlinkovým odkazem, nebo vše (tj. celé přání včetně obrázku), kam chcete poslat doručenku a datum, kdy má být pohlednice odeslána. Z hlediska možností tedy tento server nabízí velmi mnoho. Pohlednice dorazila do mé schránky během půl minuty a vypadala skutečně přesně tak, jak jsem si přál. Vzápětí přišla i doručenka. Po grafické stránce je tento web příjemný na pohled, technický dojem je také velmi dobrý. Celkový dojem: vynikající.

MUPY! Pohlednice – Vybírat můžete z katalogu čítajícího šestnáct hlavních sekcí, jako je Vesmír, Přání, Krajiny atd. K dispozici je dokonce vyhledávání pohlednic podle klíčových slov. Rozhodl jsem se, že si pošlu pohled k Vánocům, a hle! Čekala na mně opravdu široká nabídka více než čtyřiceti obrázků (obzvláště rozkošné je štěňátko s čepičkou Santa Clause). Následně zbývá vyplnit patřičné údaje (velmi šikovné jsou názorné příklady, takže i hodně nezkušený uživatel ví, kam má co vepsat), zvolíte, zda chcete poslat doručenku, a po shlédnutí náhledu pohlednici odešlete. Za půl minuty přišla zpráva o tom, kde si mám pohlednici vyzvednout, ovšem na doručenku bylo nutné nějaký čas (přesně dvě minuty) počkat. Graficky jsou stránky dobře zpracovány, technický dojem kazí především chybějící texty pod některými obrázky a nenormované tagy. Celkový dojem: velmi dobrý.

Elektronická přáníčka ALBI – Přáníčka jsou rozdělena do devíti kategorií podle události, k níž jsou určena (např. K narozeninám, Z lásky, Svatební, Jen tak, ...). Vzhledem k blížícím se vánočním svátkům mi ale chyběla přání k Vánocům nebo k novému roku. Po kliknutí na vybranou událost se vám rozbalí textové menu s názvy jednotlivých přání. Poté, co si vyberete, uvidíte náhled obrázku (který lze kliknutím zvětšit) a můžete rovnou psát jméno odesílatele, adresu příjemce (nabízí se možnost rozeslání na více adres) a text. Albi bohužel nenabízí odeslání zprávy o doručení. Přáníčko dorazilo do půl minuty. Princip je trochu jiný než u ostatních serverů – příjemce obdrží zprávu s přiloženým (v mém případě 246 KB velkým) souborem EXE, který po spuštění zobrazí obrázek a na další kliknutí i vlastní text. Nevím, zda je to nejvhodnější varianta, protože spustitelné soubory by se neměly volně posílat elektronickou poštou z důvodu možného napadení virem. Jistě se najde mnoho příjemců, kteří z obav před možným infikováním počítače přáníčko jednoduše neotevřou. Z grafického hlediska jsou stránky spíše nevýrazné, z technického nevidím důvod pro použití rámů a musím též zmínit chybějící alternativní texty a nenormované tagy. Celkový dojem: dobrý.

Celebrity e-postcards – Z tohoto serveru můžete posílat svým kamarádům pohlednice s obrázky známých osobností. Pro pány je k dispozici téměř devadesát pohlednic deseti krásek (např. Cindy Crawford, Pamela Anderson, Sharon Stone, ...), dámy mají bohužel smůlu – pohledného chlapa si prostě odsud poslat nemohou. Po výběru dívky se dostanete na stránku s náhledy, kde si kliknutím vyberete obrázek, který se vám líbí nejvíce. Pak zbývá jen vyplnit své a příjemcovo jméno a e-mail, titulek a text zprávy, potom se podíváte na preview a tlačítkem Send Postcard pohlednici odešlete. Do minuty přišla do mé e-mailové schránky anglicky psaná zpráva o tom, kde si můžu pohlednici vyzvednout. Vzápětí jsem obdržel i mail informující o tom, že zpráva byla úspěšně odeslána. Po grafické stránce se mi tento web docela líbil, po technické musím opět zmínit chybějící alternativní texty a neurčení velikosti obrázků. Celkový dojem: dobrý.

SEXindex.cz - elektronické pohlednice – Ačkoli by se na první pohled mohlo zdát, že z této adresy lze odesílat pouze obrázky se sexuálními či erotickými motivy, není to pravda. V sekci Erotické obrázky najdete celkem 73 pohlednic v pěti kategoriích (Holky, Kluci, Kreslená erotika, ...), v sekci Neerotické obrázky pak můžete vybírat ze stejného počtu v šesti kategoriích (Příroda, Květiny, Sport, ...). Celý proces odesílání je řešen formou průvodce, který vás nejprve nechá vybrat obrázek, následně vyplníte údaje o sobě a příjemci, napíšete zprávu, určíte velikost a barvu textu a zvolíte, zda chcete dostat informaci o přečtení informačního mailu a o přečtení pohlednice. Kromě toho můžete dokonce ke své pohlednici zvolit z celkem slušné nabídky hudebních podkresů (pokud ale příjemce použije browser, který nepodporuje nenormovaný tag BGSOUND, bude mít pohlednici bez zvuku). Pak si můžete svůj "výtvor" prohlédnou a odeslat. Do půl minuty jsem měl ve schránce e-mail s oznámením o tom, kde mě čeká pohlednice, a vzápětí dorazil i potvrzovací mail. Grafické hodnocení je spíše nevýrazné, technické hodnocení opět kazí známé problémy s obrázky. Celkový dojem: dobrý.

Staropramen e-cards – Za vše mluví hláška, pod odkazem, která zní "Tady můžeš poslat svůj vlastní lihovinovej pozdrav. Klikni na schránku, napiš pohled a už to jede...". Ano, odsud je nejlepší posílat pozvání kamarádům a kamarádkám na setkání u "tekutého chleba". Na výběr máte čtyři pohlednice a čtyři známky, které můžete libovolně kombinovat (větší výběr by jistě nebyl na škodu!). Ve formuláři můžete, kromě e-mailu odesílatele a příjemce, vybrat i hlavičku pohlednice (Kluci, přišly další lopaty!, Na co myslíš?, ... a rozhodčí Peca snad opravdu odešel! nebo Staropramen dobrej pramen). Po shlédnutí náhledu je pohlednice odeslána. Příjemce obdrží zprávu se vskutku originálním textem: Nazdarek , Odesilatel (email@odesilatele.cz) ti poslal STAROPRAMEN pohlednici ! Bohuzel se nas postak nemohl v hospode odtrhnout od orosene sklenice se Staropramenem, a tak ti ji nemohl dorucit. Proto si ji musis vyzvednout sam na poste servru http://www.staropramen.cz/ , v sekci E-cards. Ta tvoje je schovana v P.O. BOXU cislo xxxxx (coz si zapamatuj). Z posty zdravi S.P.V.K. (Standa Peca vlastni klavesnici) PS: Nase posta neni nafukovaci, proto pujde nevyzvednuta pohlednice po 14 dnech do kose ! Skutečně originálnost je alfou a omegou této služby. Grafický dojem je celkem dobrý, technické zpracování kazí pouze vynechání velikosti obrázků a chybějící alternativní texty. Celkový dojem: dobrý, oceňuji především originalitu.

Pohlednice (QNet.cz) – Na výběr je devadesát pohlednic v šesti kategoriích (Velikonoce, Zvířata, Příroda a krajina, ...) a nevíte-li si rady, můžete využít sekci Top 10. Jednotlivé obrázky jsou opět prezentovány formou náhledů. Většinu voleb provádíte aktivováním "zatržítka" – vyberete si pohlednici, barvu textu a pozadí, vepíšete své a příjemcovo jméno a e-mail, pozdrav a text, následně si pohlednici můžete ještě před odesláním prohlédnout a odeslat. Příjemce opět obdrží zprávu o tom, kde si může pohlednici vyzvednout (v tomto případě dorazila zásilka do půl minuty). Jakožto příjemce ale nadšen nejsem: pohlednice měla zcela jiné barvy (místo barevného písma šedé, místo zlatého pozadí černé) a především místo obrázku se zobrazil známý čtvereček s křížkem signalizující, že obrázek neexistuje nebo není dostupný. Možná šlo o náhodnou chybu, ale rozhodně mě tento pohled nepotěšil. Z grafického hlediska vypadají stránky velmi hezky, z technického jsou také dobře zpracovány – chybí pouze alternativní texty pod obrázky. Celkový dojem: průměrný.

Internetove pohlednice (Expomedia) – Server nabízí řadu možností, mimo jiné odeslání libovolného obrázku z vybrané www adresy, nebo odesílání pohlednic z vaší stránky. Vlastní databáze pohlednic se dělí na pět sekcí (Velikonoce, Květiny, Z lásky, ...). Po výběru obrázku stačí zadat adresu a jméno odesílatele a příjemce, nadpis, text zprávy a pozdrav. Po kliknutí na tlačítko Odeslat se mi ale zobrazila znovu stejná stránka, pouze chyběl veškerý vyplněný text a vybraný obrázek. Druhý pokus dopadl zcela stejně, takže nakonec jsem své snažení vzdal a pohlednici neodeslal. Graficky jsou stránky celkem pěkné, pochvalu si zaslouží i téměř bezchybné technické provedení. Kdyby zde nebyl zmíněný problém s odesílám, byl bych spokojen. Celkový dojem: špatný v důsledku chyb při odesílání.

Přehled vlastností jednotlivých serverů
server způsob poslání zprávy příjemci Doručenka formátování textu zvuk na pozadí možnost určit datum a čas odeslání doba doručení
Pohlednice.cz Hyperlinkový odkaz Ano Ano ne ano 2 minuty
Postcard.cz Hyperlinkový odkaz Ano Ano ano, funguje v NN i MSIE ano 30 vteřin
Elektronické pohlednice (Cesnet) Dle výběru Ano Ano ne ano 30 vteřin
MUPY! Pohlednice Hyperlinkový odkaz Ano Ne ne ne 30 vteřin
Elektronická přáníčka ALBI EXE soubor Ne Ne ne ne 30 vteřin
Celebrity e-postcards Hyperlinkový odkaz ano Ne ne ne 1 minuta
SEXindex.cz - elektronické pohlednice Hyperlinkový odkaz ano Ano ano, funguje pouze v MSIE ne 30 vteřin
Staropramen e-cards Pouze odkaz na stránku, kde je nutné zadat číslo zásilky ne Ne ne ne 30 vteřin
Pohlednice (QNet.cz) Hyperlinkový odkaz ne Ano ne ne 30 vteřin
Internetove pohlednice (Expomedia) Nezjištěno ne Ne ne ne nebylo doručeno
Diskuze (5) Další článek: Baan se vrací na scénu

Témata článku: Internet, Pamela Anderson, Staropramen, Stejná stránka, Textové menu, Vteřina, Plný rozměr, Jednotlivá adresa, Gerber, Mine, Celková velikost, Hudební podkres, Elektro, Pohled, Neobvyklé provedení, Celkový čas, Celebrity, Zlatá barva, Dobrá barva, Kluk, Stone, Plná velikost, Originální text, Dobrý dojem, Santa ClausO Death Stranding 2 se možná již smlouvá, tvrdí herec Norman Reedus

O Death Stranding 2 se možná již smlouvá, tvrdí herec Norman Reedus

O pokračování sci-fi eposu Hideo Kodžimy se mluví už nějakou dobu. Druhý díl ale opravdu vypadá reálně.

Michal Maliarov
Death StrandingSpekulace
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux