USA | Malware | Ransomware

Odkaz v e-mailu odstartoval útok ransomwaru. Americké město zaplatí výkupné 14 milionů korun

Odkaz v e-mailu odstartoval útok ransomwaru. Americké město zaplatí výkupné 14 milionů korun

Floridské město Riviera Beach hodlá hackerům zaplatit v Bitcoinech částku odpovídající 600 000 dolarům, tedy v přepočtu bezmála 14 milionům českých korun. Doufá, že vyděrači po zaplacení výkupného uvedou městské počítačové systémy do původního stavu. O této ne právě levné nepříjemnosti informuje americká tisková agentura Associated Press.

Hackeři získali kontrolu nad městskou počítačovou sítí před několika týdny, když zaměstnanec policejního oddělení otevřel odkaz z přijatého e-mailu, čímž spustil šíření malwaru. Jednalo se přitom o ransomware, který nejprve zašifroval soubory a následně zobrazil požadavek na výkupné. Po jeho zaplacení má dojít k dešifrování dat.

Sázka na nejistotu

Rada města řešila nastalou situaci na svém zasedání, kde formou hlasování jednohlasně rozhodla o zaplacení požadované částky. Úředníci doufají, že útočníci dostojí svému slibu, ačkoli reálně neexistuje vůbec žádná záruka, že uvedou veškerá data do původního stavu. Vedení města je přesvědčeno o tom, že nemá na výběr, pokud chce získat svá data.

Kromě zašifrování dat vyřadila škodlivá aplikace z provozu e-mailový systém a způsobila výpadek systémů linky pro tísňová volání. Město tvrdí, že navzdory technologickým problémům nedošlo k žádnému zpoždění v době odezvy záchranných složek.

Ač bezpečnostní experti v podobných situacích většinou radí žádné výkupné neplatit, v tomto případě se prý přiklonili k opačnému postupu. Svou roli může hrát i skutečnost, že platbu uhradí pojišťovna. Tím ale výdaje spojené s útokem zdaleka nekončí – dalších 941 tisíc dolarů (21 milionů korun) bude vynaloženo na výměnu počítačů a dalšího hardwaru.

Ransomware místo brigády

Riviera Beach není jediným subjektem, který splnil požadavky hackerů na zaplacení výkupného. V minulosti tak učinilo mnoho dalších obcí, podniků i jednotlivců. Zcela opačně reagovalo vedení města Baltimore, kde škody, způsobené útokem ransomwaru, přesáhly 400 milionů korun. To zaplacení požadované částky 76 000 dolarů striktně odmítlo.

Podle amerického ministerstva pro vnitřní bezpečnost je ransomware nejrychleji rostoucí hrozbou škodlivého softwaru. Jen v loňském roce bylo hlášeno 1493 útoků, přičemž oběti hackerům zaplatily dohromady 3,6 milionu dolarů (cca 82 milionů korun) – v průměru asi 2400 dolarů (54 tisíc korun) za útok.

Téměř ve všech případech útočníci po zaplacení dešifrovali počítače, což obětem umožnilo získat jejich data. Výjimkou byly útoky ransomwaru WannaCry, kdy hackeři vybírali peníze, ale k samotnému dešifrování pak nedošlo.

Diskuze (19) Další článek: Týden Živě: Neomezená mobilní data v Česku, Facebook Libra a přecpaná Praha

Témata článku: USA, Bitcoin, Malware, Viry, Ransomware, Šifrování, E-mail, WannaCry, Hacker, Odkaz, Data, Americké město, Associated Press, Vedení města, Dešifrování, Zaplacení, Zaplacení výkupného, Baltimore, Útok, Výkupné


Určitě si přečtěte

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

** CZ.NIC začal prodávat svůj Turris MOX ** Z několika základních jednotek postavíte skoro cokoliv ** Kompletní Wi-Fi router, rozsáhlý switch i univerzální linuxový server

Jakub Čížek | 32

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

** Hardware současných laptopů už tak rychle nestárne ** Tedy až na baterie – ty umírají děsivou rychlostí ** Ve Windows to můžete sledovat skoro v přímém přenosu

Jakub Čížek | 72

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

** Během pár týdnů přijdou na trh výkonnější notebooky ** Čím dražší notebook vybíráte, tím víc se vám změní nabídka ** Také lehké notebooky budou téměř herní

Tomáš Holčík | 52

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky