USA | Malware | Ransomware

Odkaz v e-mailu odstartoval útok ransomwaru. Americké město zaplatí výkupné 14 milionů korun

Odkaz v e-mailu odstartoval útok ransomwaru. Americké město zaplatí výkupné 14 milionů korun

Floridské město Riviera Beach hodlá hackerům zaplatit v Bitcoinech částku odpovídající 600 000 dolarům, tedy v přepočtu bezmála 14 milionům českých korun. Doufá, že vyděrači po zaplacení výkupného uvedou městské počítačové systémy do původního stavu. O této ne právě levné nepříjemnosti informuje americká tisková agentura Associated Press.

Hackeři získali kontrolu nad městskou počítačovou sítí před několika týdny, když zaměstnanec policejního oddělení otevřel odkaz z přijatého e-mailu, čímž spustil šíření malwaru. Jednalo se přitom o ransomware, který nejprve zašifroval soubory a následně zobrazil požadavek na výkupné. Po jeho zaplacení má dojít k dešifrování dat.

Sázka na nejistotu

Rada města řešila nastalou situaci na svém zasedání, kde formou hlasování jednohlasně rozhodla o zaplacení požadované částky. Úředníci doufají, že útočníci dostojí svému slibu, ačkoli reálně neexistuje vůbec žádná záruka, že uvedou veškerá data do původního stavu. Vedení města je přesvědčeno o tom, že nemá na výběr, pokud chce získat svá data.

Kromě zašifrování dat vyřadila škodlivá aplikace z provozu e-mailový systém a způsobila výpadek systémů linky pro tísňová volání. Město tvrdí, že navzdory technologickým problémům nedošlo k žádnému zpoždění v době odezvy záchranných složek.

Ač bezpečnostní experti v podobných situacích většinou radí žádné výkupné neplatit, v tomto případě se prý přiklonili k opačnému postupu. Svou roli může hrát i skutečnost, že platbu uhradí pojišťovna. Tím ale výdaje spojené s útokem zdaleka nekončí – dalších 941 tisíc dolarů (21 milionů korun) bude vynaloženo na výměnu počítačů a dalšího hardwaru.

Ransomware místo brigády

Riviera Beach není jediným subjektem, který splnil požadavky hackerů na zaplacení výkupného. V minulosti tak učinilo mnoho dalších obcí, podniků i jednotlivců. Zcela opačně reagovalo vedení města Baltimore, kde škody, způsobené útokem ransomwaru, přesáhly 400 milionů korun. To zaplacení požadované částky 76 000 dolarů striktně odmítlo.

Podle amerického ministerstva pro vnitřní bezpečnost je ransomware nejrychleji rostoucí hrozbou škodlivého softwaru. Jen v loňském roce bylo hlášeno 1493 útoků, přičemž oběti hackerům zaplatily dohromady 3,6 milionu dolarů (cca 82 milionů korun) – v průměru asi 2400 dolarů (54 tisíc korun) za útok.

Téměř ve všech případech útočníci po zaplacení dešifrovali počítače, což obětem umožnilo získat jejich data. Výjimkou byly útoky ransomwaru WannaCry, kdy hackeři vybírali peníze, ale k samotnému dešifrování pak nedošlo.

Diskuze (19) Další článek: Týden Živě: Neomezená mobilní data v Česku, Facebook Libra a přecpaná Praha

Témata článku: USA, Malware, Bitcoin, E-mail, Šifrování, Viry, Ransomware, WannaCry, Útok, Baltimore, Dešifrování, Odkaz, Zaplacení, Associated Press, Hacker, Výkupné, Zaplacení výkupného, Data, Americké město


Určitě si přečtěte

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 34

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

** Je vhodné jednou za čas zanalyzovat, co vám leží na disku ** Poradíme vám nástroje, kterými zjistíte, jaká data uchováváte ** Podle výsledků můžete optimalizovat svá data či úložiště

Karel Kilián | 49Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF