Odinstalace Windows 98: co dělat, když se některé programy nespustí?

Odinstalování Windows 98 může přinést nepříjemné následky - nespustí se některé programy, popřípadě se nedaří spustit druhý operační systém z Dual Bootu.
Po odinstalace Windows 98 řádným postupem (Uninstall.exe) nemusí některé programy fungovat či nebudou fungovat korektně. Příčinou je jejich specifická konfigurace pro Windows 95 či NT, kterou konfigurace pro Windows 98 nezná; toto se může dotknout značného množství programů. Jediným bezpečným řešením této situace je kompletní reinstalace programů, tj. nejdříve korektní odinstalace (Ovládací panely – Přidat nebo odebrat programy), a pak nová instalace.

V případě, že používáte dvojí bootování (dual-boot) s Windows 98, může po odinstalaci Windows 98 nastat situace, že se druhý operační systém (obvykle Windows NT) nespustí. Problém je v zaváděcím programu, který řídil onen dual boot, popř. v ovladači řídícím oddělení (partition) pevného disku.

V případě Windows NT 4.0 je konkrétně vymazán soubor Boot.ini, který potřebuje NTLDR ke spuštění Windows NT. Zachování souboru Boot.ini a přímé nakopírování situaci neřeší, je však nutné použít Startovací disketu (Emergency disk) z instalace Windows NT, který tuto situaci napraví.

Váš názor Další článek: Oracle si drží rekordní růst, u zisku dokonce větší než Microsoft

Témata článku: Windows, Emergency, Značný problém, Boot, Dual

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost