Odhaleno: Jak si Apple podrobuje média

Nálepku technologické jedničky si Apple nevybudoval jen povedenými produkty. Dosáhl toho především specifickým marketingem, který se diametrálně liší od způsobů jiných firem.
Odhaleno: Jak si Apple podrobuje média
Kapitoly článku

Aby bylo jablko vidět

PR tým Applu je rozdělen do několika skupin podle svého zaměření. V současné době je to celkem šest oddělní, která nahradila původní trojici.

Asi tím nejzajímavějším je to, které se nazývá „Momentum and Buzz Team“. Má na starosti nepřímý marketing, jako jsou produkty Applu v rukách celebrit nebo v televizních seriálech. 

Další týmy jsou tvořeny podle produktů, jejichž propagaci mají na starosti. Jedna skupina má na starosti pouze Macy, další iPhony společně s iPady, iOS a iCloudem. Samostatný tým se stará o iTunes a návazné obchody jako je App Store nebo iBooks Store.

Poslední skupinou PR týmu je ta, která má na starosti pořádání akcí – ať už těch největších na vývojářské konferenci WWDC, ale i například interní návštěvy zástupců americké vlády v Applu.

Keynote!

Z prezentací, na kterých Apple představuje svoje novinky, se staly nejočekávanější dny v roce. Pokud jsou veřejné, video přenosy sledují desítky milionů fanoušků. A pokud jsou akce vybrané pouze pro několik médií, stejné desítky milionů hltají textové přenosy. 

Klepněte pro větší obrázek
Za každou prezentací Applu stojí měsíce příprav

Zmíněný tým v průběhu celého roku sleduje spekulace v médiích a co vše je od Applu očekáváno. S blížícím se datem začíná prostřednictvím bloggerů korigovat tyto informace a naopak vypouští úniky ústy „zdrojů blízkých Applu“.

Živě.cz na keynote? Nelze

Již dvakrát jsme měli příležitost být v San Francisku v době, kdy tam probíhala keynote Applu. Zkusili jsme s dostatečným předstihem oficiální cestu i soukromé kontakty přímo v Applu. Ale získat místo na tiskovce je nemožné. Tam mohou jen prověření a Applem jmenovitě pozvaní američtí novináři.

Samotní protagonisté z vedení, kteří jsou hlavními tvářemi každé této akce, začínají s přípravami přibližně dva týdny před samotnou prezentací. Kromě pečlivě vybraných vět, vtipů, grafů a narážek směrem ke konkurenci jsou připravovány i odpovědi na případné otázky, které budou kladeny novináři po ukončení prezentace.

V této době jsou také rozesílány pozvánky vyvoleným médiím a blogerům. Kromě toho jim jsou poskytnuty také zákulisní informace, které zvýší očekávání. Pro zaměstnance, kteří se jakýmkoliv způsobem účastní takové akce jsou tisknuty brožury s pokyny. Každá obsahuje přesné pokyny, kdo a kdy bude na pódiu účinkovat a především přesné úkoly daných účastníků.

Posledním úkolem pro PR tým je vhodný zasedací pořádek. Zaměstnanci Applu, kteří často tvoří většinu v publiku, musí sedět v záběru kamer snímajících tyto prezentace. Pomáhají mimo jiné rozdmýchávat nadšení v sále.

Katie Cotton

PR oddělení Applu bylo dlouhou dobu spojováno se jménem úspěšné manažerky Katie Cotton. Nejeden bývalý zaměstnanec PR oddělení, kde se prý „úmrtnost“ pohybuje kolem dvou let, ji popisuje označením „Mini-Steve“. Katie dlouhou dobu spolupracovala s Jobsem a dobře si osvojila i jeho praktiky, kterými úspěšně trýznila své podřízené. 

Velmi zvláštní vztah si vybudovala Katie Cotton i s médii. Byla to především ona, kdo rozhodoval o tom, kdo bude mít přístup k informacím či se dostane do vlny prvních testovacích vzorků nových produktů. V době tištěných médií prý znamenala i menší kritika vyškrtnutí časopisu z white-listu – tedy seznamu prominentních médií.

Klepněte pro větší obrázek
Katie Cotton a Tim Cook (zdroj:Getty)

Katie se také měla aktivně zapojovat do budování PR samotného Jobse. Prý se snažila kontrolovat i informace z Jobsova životopisu od Waltera Isaacsona, které nepocházely přímo z Applu nebo od Jobse.

Zvrat však nastal po Stevově rezignaci a především jeho smrti v roce 2011. Tim Cook se z Applu od svého nástupu snaží vybudovat otevřenější společnost jak k veřejnosti, tak médiím. Nedlouho po jeho jmenování do funkce CEO došlo k reorganizaci PR týmu. Nový směr se pravděpodobně Katie Cotton příliš nezdál a firmu opustila. Oficiálně kvůli rodině.

Jen pár vyvolených

O důležitém prvotním názoru na nové produkty Applu rozhoduje úzká skupina novinářů ve Spojených státech. Jsou to ti, kteří dostanou právě uvedené produkty na testování ještě před oficiálním zahájením prodejů. Apple si je tedy vědom toho, že musí tato média pečlivě vybírat a snažit se je přiklonit na svoji stranu.

Začíná to tím, že všechny kusy daného produkty odesílané novinářům k recenzování, jsou pečlivě kontrolovány včetně balení. Nesmí obsahovat žádné škrábance nebo jiné, byť sebemenší vady.

Článek pokračuje v poslední kapitole

Témata článku: Apple, iPad Air, Média, Brzký přístup, Illusion, Oficiální web, iPad Air 2, Walt Mossberg, Cotton, Apple iPad Mini, iPhone, Dostatečný předstih, Úzká skupina, Zákulisní informace, Pokyn, Hlavní zájem, Craig Federighi, Největší překvapení, Walter, Apple iPad, Als, Phil Shiller, iPad Mini 3, Pride, iPhone 5S, Apple ipad na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 94

Chrome se naučí dokonale odkazovat. Jeho odpůrci bijí na poplach, prý je to bezpečnostní katastrofa

Chrome se naučí dokonale odkazovat. Jeho odpůrci bijí na poplach, prý je to bezpečnostní katastrofa

** Google zavádí techniku ScrollToTextFragment ** Umí vytvořit odkaz na konkrétní slovo na stránce ** Podle kritiků by to mohl být bezpečnostní problém

Jakub Čížek | 40

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

** Přehled nejhorších počítačů na světě ** Šílené konstrukce a materiály ** Jak to dopadne, když se o počítač nestaráte

Karel Javůrek | 24

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

** Windows 10X přijdou již ke konci roku ** Microsoft vydal emulátor, kde systém ukázal ** Vývojáři musí upravit své aplikace

Vladislav Kluska | 62Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor