Hardware | Intel | Procesory

Odhalení 18jádra od Intelu se blíží. Měl by zvládnout 5,1 GHz na všech jádrech a už jsou i první desky

Uvedení nových procesorů Cascade Lake-X se blíží a Intel znovu navnadil nějakými informacemi, tentokrát týkající se přetaktování. 

Procesory se budou nadále spoléhat na 14nm výrobní proces, ale zdá se, že po několika revizích a vylepšení se Intelu podařilo opět citelně posunout limity možného. Oproti současné generaci high-endových procesorů (HEDT) se totiž maximální takty zvýší. S běžným vodním chlazením typu AIO je schopen 18jádrový procesor Core i9-10980XE pracovat na frekvenci 5,1 GHz, a to na všech 18 jádrech.

Klepněte pro větší obrázek
Výkon procesorů v programu GeekBench 4.2.2

Co se týče výkonu, Intel se chlubí tím, že jeho nová vlajková loď poráží v programu GeekBench 4.2.2 veškerou konkurenci i v podobě nejvýkonnějšího AMD Threadripper 2990WX. Nutno však dodat že nová generace procesoru Threadripper dorazí už za měsíc a očekává se velký posun ve výkonu. A pokud bychom se podívali například na výsledek 12jádrového Ryzen 9 3900X, který už má změřený výkon v programu GeekBench také, není od výsledku 18jádrového i9-10980XE moc daleko, přestože má nižší frekvenci a o 6 jader méně.

Už také víme, do čeho bude možné nový procesor osadit. Gigabyte totiž s předstihem představil své nové modely základních desek X299. Prozatím se jedná o tři modely: X299X Designare 10G, X299X Aorus Xtreme WaterForce a X299X Aorus Master.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Nové desky Gigabytu pro platformu X299

První z nich se bude chlubit 10Gb síťovou kartou Intel X550-AT2 a velmi silnou 12fázovou napájecí kaskádou schopnou dodat 70A. Podporovat bude paměti DDR4 o maximální kapacitě 256 GB.

Druhý model Další dva modely už budou spadat do herní série Aorus. Ta levnější Aorus Master se bude spoléhat na klasické chlazení napájecí kaskády pomocí heatpipe a klasického lamelového pasivu. Dobrou zprávou je, že čipset nebude chlazený aktivně pomocí ventilátoru, ale bude propojen s celkovým chlazením desky pomocí dvou heatpipe trubiček. Tato edice bude mít ještě více posílené napájení o další čtyři fáze na celkových šestnáct. Deska tak bude lépe vybavená pro fanoušky taktování.

Třetím a zároveň nejlepším modelem bude X299X Aorus Xtreme Waterforce. Tento model bude unikátní svým chlazením, které se bude kompletně spoléhat na připojení do vodního okruhu. Kapalinou chlazený bude i procesor skrze velký monoblok, který bude zároveň chladit i napájecí kaskádu. Chladivo proteče i čipsetem základní desky a bude se tak jednat o jeden z mála modelů základní desky, kde se vodou bude chladit opravdu skoro vše.

Dá se ale očekávat že Gigabyte uvede tyto modely společně s procesory Cascade Lake-X od Intelu, to znamená už za pár týdnů. 

Zdroje: TweaktownWccftechPCGamesn

Diskuze (57) Další článek: Uber Pet: taxíkem bude možné přepravovat zvířata, řidič se o tom dozví předem

Témata článku: Hardware, Intel, Procesory, Threadripper, Gigabyte, Chlazení, Wccftech, Kaskáda, Deska, Jádro, Základní deska, GHz, Model, Aorus Xtreme Waterforce, GeekBench, Procesor, Aorus Master, TweakTown, HEDT


Určitě si přečtěte

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 34

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF