Apple | iOS | iPhone

Odemykání iPhonů s rouškou bude jednodušší, Apple přišel se zlepšovákem

Odemykání iPhonů s rouškou bude jednodušší, Apple přišel se zlepšovákem

Odemykání iPhonů rozpoznáním tváře prostřednictvím Face ID bylo určitě dobrým nápadem. Ale narazil v okamžiku, kdy svět postihla pandemie nového koronaviru a lidé začali nosit roušky. Uživatelé se tak ocitli v situaci, kdy je telefony v obličejových maskách a respirátorech nepoznávaly, což způsobovalo problémy například při bezkontaktním placení.

Postupem času se objevilo několik návodů, jak iPhony naučit poznávat své majitele i se zakrytými ústy a nosem. Jako jedno z nejspolehlivějších se ukázalo řešení v podobě opětovného naskenování obličeje se zakrytou polovinou dolní části tváře. Tento postup však teoreticky může vést k nižší bezpečnosti biometrické identifikace.

Zlepšovák od Applu

Apple začal poměrně rychle situaci řešit, neboť nejen jeho uživatelé v mnoha zemích budou muset s rouškami na tváři vydržet přinejmenším několik dalších měsíců. CNBC informuje, že ve třetí beta verzi iOS 13.5, vydané ve středu 29. dubna, proto zjednodušuje možnost zadání přístupového kódu.

Pro odemknutí telefonu bude nově stačit přejet prstem na zamykací obrazovce směrem vzhůru. Následně se zobrazí dialog pro zadání přístupového kódu. Změna proti stávajícímu způsobu ověření spočívá v tom, že telefon před požadavkem na kód zbytečně neztrácí čas snahou o identifikaci uživatele.

Majitelé iPhonů tak nebudou muset řešit, že je Face ID v roušce nepozná. Odpadnou tedy otázky, zda je lepší učit telefon skenováním 3/4 tváře, nebo kvůli identifikaci (například při placení v obchodě) sundávat roušku. Face ID je pochopitelně možné vypnout, avšak v takovém případě by se uživatel připravil o možnost pohodlného odemykání i v situacích, kdy roušku mít nemusí – například doma.

Otevření dveří aplikacím na COVID-19

Apple vysvětlil, proč si Face ID neumí poradit s rozpoznáváním tváří v rouškách: „Face ID je navrženo pro práci s viditelnýma s očima, nosem a ústy,“ uvedla mluvčí Apple v prohlášení poskytnutém Wall Street Journal. „Uživatelé mohou stále odemykat svá zařízení i s maskou zadáním svého přístupového kódu.“

Funkce je zatím dostupná pouze v beta verzi a je nezodpovězenou otázkou, kdy se dostane do stabilního sestavení – může to trvat až několik týdnů. Poslední beta kromě toho přináší novinku, jež usnadní fungování aplikací, které upozorní uživatele, pokud se vyskytli poblíž někoho s prokázaným onemocněním COVID-19.

Koronavirus online

Diskuze (21) Další článek: Šance na získání DNA dinosaurů stouply. Jurský park se ale ještě otevírat nebude

Témata článku: Apple, Bezpečnost, iOS, iPhone, Kód, Smartphone, Bude, Face ID, Přístupový kód, Rouška, Uživatelé, Zlepšovák, Tvář, Odemykání, Wall Street Journal, CNBC, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

** Doslova každý týden se na Google Play objeví nový malware ** Ten nejnovější si do mobilů stáhlo na 60 milionů uživatelů ** Vývojáři aplikací vydělávají na přeprodeji citlivých dat

Martin Chroust
Google PlayMalwareAndroid