iPhone

Odemkneme jakýkoli iPhone, tvrdí firma. Služba stojí 80 tisíc

Odemkneme jakýkoli iPhone, tvrdí firma. Služba stojí 80 tisíc

S hodně odvážnou nabídkou přišla tento týden americká firma DriveSavers, která se specializuje na extrakci ztracených dat. Tvrdí, že dokáže odemknout jakýkoli iPhone, a to se stoprocentní úspěšností. Pokud by to opravdu uměla, byla by schopnější než FBI a nejlepší světoví forenzní experti. Internet jí to ale moc nevěří.

Firma službu nabízí pro všechny nejpoužívanější značky telefonů a operační systémy jako jsou Huawei, LG, Lenovo, Windows Phone, ZTE, Android nebo Xiaomi. To tak překvapivé není. Ve výběru je ale obsažen i Apple/iOS a to už pořádnou pozornost připoutalo.

Stačí si totiž vzpomenout na dva roky starý spor mezi Applem a FBI, kdy vyšetřovatelé požadovali po kalifornské firmě, ať odemkne jistý iPhone 5C, který patřil teroristovi. Apple to odmítl jednak kvůli zabránění vytvoření precedentu a ochraně soukromí a jednak proto, že by to podle svých slov stejně sám nezvládl.

iPhony jsou totiž velice pečlivě chráněny silným šifrováním. Ani FBI to nakonec nedokázala pomocí vlastních sil a musela požádat soukromé experty, až kterým se podařilo zařízení odemknout. Ti navíc použili slabinu v systému, která je již opravená.

Jak tedy může náhodná firma tvrdit, že iPhone odemkne tak snadno a všem, za cenu „pouhých“ 3500 dolarů (80 tisíc korun)? To nikdo neví, protože by to mělo být téměř nemožné. Žádný nástřel toho, jakou metodu nepoužívá, DriveSavers neuvedl. Službu ale inzeruje hlavně pro rodiny, které chtějí získat například od svých zesnulých příbuzných uložené fotografie.

Jde o novinku, která zaujala hodně lidí, takže se dá očekávat, že ji brzy někdo využije a dozvíme se, jestli jde o klamavou reklamu nebo ne. Zatím ale převládá skepticismus ve stylu too good to be true.

Diskuze (26) Další článek: Exoplanety bychom mohli pozorovat solárními gravitačními čočkami

Témata článku: Apple, Bezpečnost, Android, iPhone, Huawei, Lenovo, Windows Phone, Xiaomi, Šifrování, Rusko a Čína, Starý spor, Klamavá reklama, Skepticismus, Firma, Dolar, TV +, Recovery Services, Americká firma, Silné šifrování, Stoprocentní úspěšnost, Kalifornská firma, Operační systém, Iphone 10 na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize