Odejde pirátská hudba z Internetu zase do podzemí?

Jakmile se nějaký P2P systém příliš rozšíří, riskuje žalobu – a nepříjemné důsledky.
Zatímco Napster spouští placený model stahování hudby přes Internet, jeho „klony“ a různé další systémy využívající šíření souborů metodou klient-klient se postupně také dostávají do problémů. Zatím žádný z nich nedosáhl ani zlomek původní popularity Napsteru, a jakmile trošku povyrostou, vykoledují si žalobu s těžko předvídatelnými následky.

Napster, jak je celkem známo, uzavřel koncem září smlouvu s hudebními vydavateli: zaplatí jim částku v řádech desítek miliónů dolarů a přejde na placený model; v něm navíc bude platit dopředu autorské honoráře vydavatelům, opět v řádu miliónů dolarů.

Následovníci Napsteru se poučili z hlavní chyby, kterou Napster udělal (uchovávání a distribuování dat z centrální databáze „pirátských songů“, provozované Napsterem), a provozují služby chytřeji. Zdá se ale, že soudy nebudou tuto jemnost příliš rozlišovat a budou se spíše držet výsledku, který je u Morphea atd. podobný jako u Napsteru – jsou to systémy, které jakýmsi systémem umožňují transfer copyrightovaného materiálu mezi uživateli; transfer, který by se bez těchto systémů či jim podobných zřejmě neuskutečnil.

Za žalobami pochopitelně stojí hudební vydavatelé a jejich asociace aplikující tlaky různého druhu: např. Aimster byl „napůl uškrcen“ díky nejrůznějším právním útokům, které jej stály příliš mnoho peněz, aby mohl svou službu dále rozvíjet a dobře financovat, a Scour podobný Napsteru byl soudem přímo zlikvidován.

Nyní nastává další kolo útoků: spojují se v něm tentokrát filmová studia s hudebními vydavatelstvími a cílem jsou zřejmě nejznámější P2P služby jako Morpheus (MusicCity), Kazaa (MediaDesktop) a Grokster.

Jaké jsou prostředky na obou stranách? „Útočníci“ mají za sebou kauzu a precedent Napsteru, na který budou i jiné soudy slyšet, dostatek financí, ale také zcela jistě i nezanedbatelnou podporu práva – k masovému porušování copyrightu zde skutečně dochází. „Obránci“ se samozřejmě také poučili. Jednak vytvářejí své systémy takovým způsobem, aby mohly fungovat i při zániku firmy, která program vytvořila – neexistuje žádný centrální server, jsou jen v podstatě anonymní, proměnlivé a „samy o sobě nevinné“ uzly, které se mohou nalézat kdekoli po světě a u nichž vůbec nevadí, pokud jich polovina uhyne nebo je nahrazena dalšími. Nové programy jsou dnes koncipovány tak, že za nimi vůbec nestojí žádná firma, a není tedy koho trestat – skupina privátních programátorů, navíc skrytá pod anonymy, vytvoří program, umístí jej na Internet a pak dál skrývá svou identitu. A konečně programátoři tvoří kroužky roztroušené všude po světě, takže i při případném zjištění jejich identity znamená jejich stíhání řadu velice komplikovaných procesů všude po světě.

To vše dává „obráncům“ v praktickém boji více šancí než „útočníkům“. Má to ale jeden háček: uvedené skrývání a utajování dává v podstatě najevo, že provozovatelé si jsou vědomi problematičnosti svého podnikání, a mám-li použít přirovnání, už nejde o to, „zda kradu nebo nekradu“, ale „zda budu nebo nebudu chycen“. Důsledek je pak nabíledni: tento druh podnikání už neslibuje zisky ani zbohatnutí, ale pouze riziko – na rozdíl od Napsteru, který ještě získal docela značnou částku od rizikových kapitalistů, už dnes do těchto „file-swapping“ služeb nikdo pořádné peníze nedá. Dnes není problém službu naprogramovat, o to však ani nejde, protože řada z nich je Open Source, problém je dát jí první impuls, někde ji spustit, někam umístit software, aby byl vidět a vyvěsit dokumentaci – to už se nedá tak snadno dělat anonymně a zde je právě autor nebo „šiřitel“ zranitelný.

Nemyslím, že by budoucnost těchto služeb byla totálně ohrožena; spíše se ale dá očekávat, že bude klesat zájem o jejich spouštění a provozování, kvůli uvedenému riziku, a nahrávací asociace budou proti těmto službám vystupovat – například nebudou k dispozici na známých downloadovacích centrech jako download.com a podobně. Tím se ze systému, který „zná i moje babička“, čili internetovou hantýrkou „používá je každej lamer“, stanou opět systémy a sítě, jejichž nalezení a využití vyžaduje určitou znalost Internetu a jeho podzemí. Pokud to tak dopadne, domnívám se, že se s tím nahrávací společnosti smíří – vědí, že „warez“ a jeho odrůdy v hudebním a video světě z trhu nikdy nevykoření, a postačí jim, když jej vytlačí na okraj, mimo masový trh.

Diskuze (68) Další článek: Xbox bude o 2 GB chudší

Témata článku: Open source, Song, Právní útok, Nová odrůda, Komplikovaný proces, Podobný systém, Podobný tlak, Klient Kazaa, Pirát, Placený model, Hudební služba, Precedent, Pořádný software, Transfer, Hudební vydavatelství, Hud, Scour, Napster, Původní materiál, Značná popularita, Morphea, Podzemí


Určitě si přečtěte

Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 71

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 41

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče
CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5