Odchod Googlu z Číny nevytváří šanci pro západní firmy

(Komentář) Google už je jednou nohou z obřího čínského trhu a média hned spekulují, která západní internetová firma ho zde zastoupí. Odpověď je jednoduchá: žádná.
Odchod Googlu z Číny nevytváří šanci pro západní firmy

Google sice přímo z asijské země neodešel a údajně stále probíhají jednání, postupně však v Číně přestává existovat. Firma své servery přestěhovala do Hongkongu, komunistická velmoc na ně však uplatňuje pravidla svého “velkého čínského firewallu”, boj za odstranění cenzury tak v podstatě vyšel vniveč.

Některá média “odchod” Googlu z Číny okamžitě vidí jako příležitost pro jiné kapitalistické společnosti ze Spojených států. Zejména Microsoft a Yahoo by údajně mohli zaujmout místo největší internetové firmy světa a ukousnout si z jeho aktuálních 30 procent tamního tržního podílu. Spíše než to se ale podíl z drtivé části přelije do dominantního Baidu a kombo Bing + Yahoo se bude muset nadále snažit pouze v Severní Americe a v některých rozvojových a tržně prozatím neobsazených zemích.

Uzavření vůči západu

Pro rozvoj Baidu mluví zejména současná obliba. I na Baidu je samozřejmě uplatňována silná čínská politika a pravidla cenzury nevhodného obsahu, má však velikou výhodu u tamních občanů - vyhledává v čínštině a umí pracovat s čínskými znaky. Google využívala zejména vzdělanější vrstva obyvatel pro hledání v angličtině. Ta by sice nyní mohla ocenit Bing či Yahoo, mnoho uživatelů Googlu se však řadí k jeho sympatizantům. Vztah například k Microsoftu už tak nemusí tak silný, Steve Ballmer totiž otevřeně vzkázal, že s Čínou bude spolupracovat a podřídí se nařízením vlády.

Dalším obrovským argumentem, proč západní firmy na čínském internetu neuspějí, je z veliké části uzavřený trh. Čína sice masivně podporuje společnosti, které své produkty vyrábějí na jejich území a dále vyvážejí do zahraničí, naprosto opačně se však chová k firmám, které do Číny chtějí své produkty pouze dovážet. Růst zahraničních internetových firem v Číně sice může nabídnout nové pracovní příležitosti, většinou však platí, že z trhu těží především daná firma. Pokud vláda společnosti jednoduše na svém území nechce, nevykáže je přímo, ale natolik jim různými požadavky stíží pozici, že nakonec couvnou samy.

Klepněte pro větší obrázek
Čínská sociální síť Renren.com se sice Facebooku hodně podobá, v asijské zemi je ale jasnou jedničkou

Dá se předpokládat, že čínská vláda po špatných zkušenostech s Googlem ani nebude chtít růst Bingu a Yahoo ve své zemi podporovat. Čína ani zahraniční internetové firmy na svém trhu nepotřebuje. Vždyť ohromně silný hráč Google obsadil pouze 30 % trhu, zbytek patří čínskému Baidu. Ještě více “extrémní” je situace v ostatních oblastech internetového trhu. V Číně ani v nejmenším nedominuje Facebook jako ve zbytku světa, ale tamní sociální síť Renren. V Číně nemá úspěch Live Messenger, ale komunikační síť QQ. A ani se zde nejvíce neobchoduje na eBayi, ale na Taobao.

Zapomenout se nesmí ani na to, že čínská diktatura kompletně ovládá mediální svět v zemi a může tak velice jednoduše vytvářet tlak na uživatele tak, aby nechtěli a nepoužívali kritizované služby. Obyčejní uživatelé jsou navíc podle ohlasů ve světových novinách velicí nacionalisté a ve sporu Číny s Googlem se staví na stranu svého státu.

Čína pro Google zemí zapovězenou

Zástupci Googlu už podle informací deníku New York Times lobují u americké vlády, aby byla vytvořena taková legislativa, která by společnostem umožňovala lépe a efektivněji bojovat v zemích mimo Spojené státy. To už je ale přesah do politické hry, kterou USA s Čínou vede mnoho let a jak lze odhadovat na základě jednotlivých jednání, posun v této oblasti směrem kupředu nebude záležitostí několika málo týdnů.

Tak, jako se největší asijská země nechce odpoutat od podhodnocené měny yuan, aby měla páku zejména na Spojené státy, tak jednoduše nebude chtít, aby služby z Ameriky vystrnadily jejich zlaté a spolupracující doly.

Klepněte pro větší obrázek
Čína je ohromný trh sám o sobě, proto si většina internetových (a nejen jich) služeb s jednou zemí naprosto vystačí. Příkladem je i asijská obdoba eBaye, aukční dům Taobao. Většina Číňanů nakupujících na internetu nakupuje právě zde.

A na závěr mi to nedá, ale Google si tak trochu podkopl nohy. Když v lednu oznámil, že z Číny odejde, obě varianty, které mohly nastat, by z něj udělaly vítěze. Buď by z Číny skutečně odešel a dostál mediálně tolik propírané mantře “Dont be evil” a náramně by si vylepšil PR, nebo by donutil komunistický režim k ústupkům. Nakonec se však ukázalo to, že Google v Číně chce kvůli finančním lákadlům zůstat a udělal dost možná to nejhorší možné - tamní vládu obešel. Neskončil sám, ale takto se nechal ze hry vyšachovat.

Zastupitelé Googlu sice tvrdí, že o přesunutí serverů do Hongkongu uvažovali už delší dobu, výsledek je ale poněkud, jak jenom to říci, špatně vykomunikovaný.

Největší internetová firma světa se ale minimálně postarala alespoň o jednu velice důležitou věc - publicitu. O cenzuře svobody slova v Číně se opět začalo mnohem více mluvit a psát a otevřela se nová jednání.

Takže, zbývá nám tu Indie, Blízký východ a veliká část Afriky...

Témata článku: Google, Byznys, Internet, Čína, Hongkong, Mantra

25 komentářů

Nejnovější komentáře

  • oooooooooo 28. 3. 2010 12:20:01
    Spravně problem je nenažranost a to že drtiva většina nevidí dal než za...
  • oooooooooo 28. 3. 2010 12:09:15
    Myslite to štavnate sousto ktere upustil ze zištných důvodů google?Ani se...
  • Mi.Chal 26. 3. 2010 23:10:27
    Tady nejde o to, jak to beru já nebo původní přispěvovatel, ale jaká je...
Určitě si přečtěte

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 32

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 19

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 24

Herní počítač vs. Xbox One X: Kvalita obrazu není všechno

Herní počítač vs. Xbox One X: Kvalita obrazu není všechno

** Nový Xbox One X slibuje hraní ve 4K s HDR za 13 tisíc korun ** Aby stejnou kvalitu obrazu zvládl počítač, museli byste za něj dát minimálně dvakrát tolik ** Přesto herní počítače stále svůj smysl mají

24.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 58


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky