Odblokování mobilu – politický problém

Mobilní telefon může být zablokovaný buď pro použití v síti pouze jednoho operátora, nebo může být zablokovaný proti použití s jinou kartou SIM, než je karta vlastníka telefonu.

Rostislav Kocman: Dříve než se pustíme do problematiky odblokování mobilních telefonů, měli bychom si vyjasnit některé skutečnosti. Mobilní telefon totiž může být zablokovaný buď pro použití v síti pouze jednoho operátora, nebo může být zablokovaný proti použití s jinou kartou SIM, než je karta vlastníka telefonu.

Blokace proti uživatelům a zlodějům
Pro použití v síti jednoho operátora jsou zablokovány všechny telefony prodávané jako dotované a také všechny telefony ze sad s předplacenými kartami Twist či Go. Tato blokace je provedena dodavatelem mobilního telefonu ještě před tím, než je přístroj dodán do prodejní sítě, a provádí se na objednávku operátora.

Pro použití pouze s jednou kartou SIM si můžete mobilní telefon ve většině případů zablokovat sami (některé přístroje lze zablokovat i bez vazby na kartu SIM). Stačí nastavit bezpečnostní kód telefonu a zvolit, aby jej mobil vyžadoval při vložení každé jiné než aktuální karty SIM – to znamená, že kód nebudete muset zadávat pokaždé. Pokud několikrát zadáte bezpečnostní kód špatně, mobilní telefon se zablokuje.

Autorizovaný servis znamená především záruku
Zatímco první způsob ochrany používá operátor k tomu, aby zákazníka donutil používat pouze jeho síť, druhým způsobem by si měl mobilní telefon chránit každý. Avšak na druhou stranu – co lze zamknout lze také odblokovat a na Internetu naleznete mnohem více nabídek na odblokování mobilních telefonů než na klasické servisní služby.

Když mobilní telefon zablokujete pro použití jen s jednou kartou SIM a zapomenete heslo, postačí, když navštívíte značkový nebo autorizovaný servis. S sebou budete potřebovat jen doklad o koupi mobilního telefonu a záruční list. Bez těchto dokladů by vám servis bezpečnostní kód neměl odstranit.

Mnohem méně dokladů ovšem vyžadují neznačkové servisy a v některých značkových servisech po vás také nebudou vyžadovat žádný doklad (mám vlastní zkušenosti se servisem Siemens v Praze). Spoustě servisů také postačí, když přinesete ověřitelný doklad o koupi mobilního telefonu např. z bazaru; i takový mobilní telefon bude odblokován. Cena je opět různá, služba někde může být zdarma, jinde může stát až 700 Kč. Odblokování bezpečnostního kódu je jednoduchá operace a je prováděna na počkání.

Něco za něco, dotaci za blokaci
Složitější je odstranění blokování telefonu na jednu síť. Tyto telefony jsou blokovány na žádost operátora, a proto také jen on by vám měl mobilní telefon odblokovat. Odblokování telefonu není problém technický, ale politický.

Při znalosti kódu pro síť je možné telefon odblokovat na počkání. Pokud bude nutné odblokovat telefon násilím, vyžádá si tato operace o trošku více práce – je totiž nutné přehrát firmware telefonu takovou verzí, která v sobě neobsahuje blokaci na operátora (existují ale i jiné postupy). Zatímco při použití prvního způsobu se vše obejde bez problémů, v případě přehrání firmwaru se přepíší některá nastavení telefonu, a i když by se nemělo nic stát, je zde teoretická možnost, že mobil nebude po tomto zákroku šlapat tak, jak má.

Odblokování mobilního telefonu na síť operátora vám až na drobné výjimky neprovede žádný autorizovaný servis. Opravny, kde tuto operaci provádějí, nebo servisy, které k ní přesvědčíte, vyžadují potvrzení operátora, že vůči němu nemáte žádné závazky týkající se používání výhradně jeho služeb (tzn. že vám vypršela dvouletá smluvní doba u dotovaných mobilních telefonů) a že nemá nic proti tomu, když si necháte mobilní telefon odblokovat. Na toto potvrzení můžete ovšem zapomenout u telefonů koupených v předplacených sadách a také u EuroTelu – ten vám dovolí odblokovat jen telefony zakoupené za nezvýhodněnou cenu.

Odblokování jedině načerno
Vzhledem k dohodám operátorů s výrobci mobilních telefonů je málo pravděpodobné, že dosáhnete odblokování svého dotovaného telefonu ve značkových servisech. Existují však neznačkové servisy (servis je možná pro tyto dílničky silné slovo), které využívají poptávky po této službě a za 300–700 Kč ji velmi rády provedou. Někde na tuto operaci nabídnou i záruku (tj. přístroj se zákrokem nepoškodí), případně nahrání servisního menu. Odblokováním však ztratíte záruku od výrobce telefonu a je zde i poměrně velké riziko poškození přístroje. Raději přemýšlejte dopředu a budete-li chtít v budoucnu telefon používat i v jiných sítích, pořizujte jej podle doporučení v následujícím odstavci.

Kde pořídit neblokovaný mobilní telefon
Když si chcete pořídit neblokovaný mobilní telefon, nekupujte jej v sadě s předplacenou kartou. Výjimku můžete udělat v zahraničí, kde by vám telefon nemusel odmítnout vaši kartu, ale raději to vyzkoušejte. Nepořizujte také mobilní telefon označený jako dotovaný (u RadioMobilu) nebo za zvýhodněnou cenu (u EuroTelu).

Blokovaný zaručeně nebude mobilní telefon koupený za plnou cenu od nezávislého distributora. Pokud koupíte za plnou cenu mobilní telefon přímo u operátora (nebo u jeho smluvních prodejců), bude s největší pravděpodobností blokovaný, avšak nebudete mít problém s jeho odblokováním.

Diskuze (8) Další článek: Další akvizice, tentokrát firmy CAdis

Témata článku: Politika, Mobilní telefony, Mobilní síť, Problém, Jednoduchá operace, Odblokování, Bezpečnostní servis, Silné slovo, Servis, Autorizovaný servis, Mobilní telefony bazar, Dotovaný mobil, TomTom Go, Mobilní operátor, Předplacená karta, TelefonPro práci i pro zábavu, pod stromeček. Vybrali jsme 15 tabletů, které se dnes vyplatí koupit

Pro práci i pro zábavu, pod stromeček. Vybrali jsme 15 tabletů, které se dnes vyplatí koupit

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 13 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korunách

Martin Miksa
Tablety
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Mobil aktualizuje aplikace sám. Ve Windows to udělá IObit Software Updater. Tady máte verzi 4 Pro jako dárek

Mobil aktualizuje aplikace sám. Ve Windows to udělá IObit Software Updater. Tady máte verzi 4 Pro jako dárek

Používání zastaralých verzí aplikací obnáší celou řadu nevýhod. Kromě toho, že se připravujete o nové funkce, jde též o bezpečnostní riziko. Ukážeme vám, jak můžete aktualizovat pohodlně.

Karel Kilián
Plné verze zdarmaSoftwareWindows
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Virtuální server s Linuxem a úplně zadarmo. Dešifruje nám výplatní pásku v PDF

Virtuální server s Linuxem a úplně zadarmo. Dešifruje nám výplatní pásku v PDF

** Minule jsme k dešifrování použili službu ConvertAPI ** Tentokrát si spustíme vastní virtuální počítač s Linuxem ** Díky principu free tier to bude u Oracle Cloud úplně zadarmo

Jakub Čížek
Hackujeme Google v Apps ScriptuCloudProgramování