Od září se zrychlí ADSL – Volný nabídne 16 Mb/s už v srpnu

Telefónica O2 od 1. září zrychlí nabídku ADSL připojení pro své velkoobchodní partnery. Její významný zákazník, Telekom Austria se svou službou Volný.cz, ale zrychlí už od 18. srpna.
Od září se zrychlí ADSL – Volný nabídne 16 Mb/s už v srpnu

Pakliže používáte k připojení na internet ADSL, pravděpodobně se dočkáte v příštích týdnech a měsících milého překvapení, dominantní operátor Telefónica O2 totiž ve své velkoobchodní nabídce zvýší rychlost služby Carrier Broadband na 16384/768 kbps. Carrier Broadband je vlastně velkoobchodní datový tarif ve verzi Limit07 a Super07, který pak v rámci svých vlastních programů nabízí ostatní provideři. Telefónica O2 do trhu s internetovým připojením naposledy výrazně zasáhla na jaře, kdy zrušila pro zákazníky služby O2 Internet ADSL datové limity.

Reálná rychlost linky ale bude nakonec vedle agregace záviset i na čistě fyzikálních faktorech včetně kvality vedení a vzdálenosti od DSLAM ústředny. Otázkou tedy zůstává, jakých přenosových rychlostí běžný zákazník skutečně dosáhne a zdali se spokojí s neustále se rozevírajícími nůžkami mezi rychlostí stahování a nahrávání, kterými trpí každé asymetrického připojení včetně technologie „Asymmetric Digital Subscriber Line“ – tedy ADSL. Při současné oblibě komunitních sítí, webových úložišť, fotogalerií a internetových aplikací, které chtějí konkurovat běžným desktopovým programům, totiž rychlost uploadu získává stále více na významu.

Volný bude rychlejší než Telefónica O2! Jak je to možné?

Ačkoliv se zrychlení týká pouze velkoobchodních zákazníků, tiskový mluvší O2, Martin Žabka, nám potvrdil, že 16Mb internetu se do konce srpna dočkají i běžní koncoví zákazníci služby O2 Internet ADSL.

Z hlediska koncových poskytovatelů ADSL internetu se zatím jako první ozval jeden z největších českých ADSL poskytovatelů internetu – Volný, resp. jeho provozovatel Telekom Austria Czech Republic, který v tiskové zprávě oznámil, že již od 18. srpna letošního roku nabídne jako první na českém trhu vysokorychlostní ADSL připojení s downloadem 16 Mb/s.

Zákazníci, kteří využívají svoji pevnou linku a platí za její vedení paušál, si mohou objednat službu Volný Internet 16M za cenu 669 Kč. Telekom Austria Czech Republic ale nabízí také „naked ADSL“ – internetové připojení bez nutnosti disponovat aktivní telefonní linkou. Jedná se o službu Volný Internet Extra 16M, která v praxi znamená, že se nemusí platit paušál za pevnou linku, ale pouze za připojení k internetu. Toto řešení si mohou zájemci pořídit za 929 Kč.

Volný nabídne 16Mb/s s předstihem díky LLU síti se 40% pokrytím Česka

Jak je ale možné, že zatímco Telefónica O2 změní dosavadní velkoobchodní nabídku až s počátkem nového školního roku, Volný nabídne rychlý tarif už od 18. srpna? 

Zeptali jsme se tiskové mluvčí společnosti Telekom Austria Czech Republic, Alžběty Šťastné, a odpověď je nasnadě. Volný, stejně jako GTS Novera či ČRo, si od Telefóniky O2 pronajímá místní vedení k jednotlivým účastníkům (LLU - Local Loop Unbounding) a může tak budovat svou vysokorychlostní síť s vlastními pravidly. Telekom Austria Czech Republic tímto způsobem podle svých slov pokrývá na 40 procent českých telefonních linek ve větších městech. Zákazníci Volného, kteří se nachází mimo pokrytí LLU, si tedy budou muset počkat do září.

Potvrzeno: Zrychlí i GTS Novera, jak zareaguje konkurence?

Volný ale nebude ani zdaleka jediný, několik hodin po zveřejnění tiskové zprávy společnosti Telekom Austria se totiž ozvala i GTS Novera. Dosavadně nabízené čtyři varianty přenosových rychlostí budou v tomto případě od 1. září nahrazeny pouze dvěma základními variantami o rychlostech 8 Mb/s a 16 Mb/s. Zvýšení rychlostí se do současných cen za připojení k internetu přes ADSL nepromítne a cenové tarify nových variant budou odpovídat současným cenám za připojení o rychlostech 2Mb/s a 4Mb/s, tedy 451 Kč – respektive 708 Kč měsíčně.

Lze očekávat, že podobně zareagují i ostatní hráči na trhu s ADSL. Jistě zajímavé ale bude sledovat celý komplexní český trh s připojením k internetu. Jak na výrazné zrychlení downloadu zareaguje třeba úhlavní konkurent ADSL – poskytovatel kabelového internetu UPC. Kabelový hegemon dnes v nejdražším tarifu Professional nabízí za měsíční paušál 4 548 Kč přenosovou rychlost 20 Mb/s pro stahování a 1,4 Mb/s pro nahrávání.

ADSL připojení k internetu dnes vlastní více než 600 tisíc tuzemských zákazníků, kabelovému internetu dává přednost 300 tisíc domácností a firem.

Diskuze (21) Další článek: Ubisoft žaluje výrobce nosičů svých her

Témata článku: Internet, Základní varianta, Jednotlivý účastník, Asymetrické připojení, Naked, Carrier, Czech Republic, Subscriber, Běžný zákazník, Současné stahování, Přenosová rychlost, Září, Austria, ADSL, Současný trh, Český telefon

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší