Od prvního června nabízí EMI hudební downloady

Nic moc: jenom Windows Audio a jenom sto cédéček.
Tolik ohlašovaný vstup prvního „pionýra“ z tzv. velké pětky do oblasti hudebních downloadů nebude až tak slavný. Společnost EMI dá 1. června celkem 100 hudebních alb a pár desítek singlů k dispozici v digitální podobě pro placený download. EMI ohlašuje, že mezi vybranou stovkou budou alba od D´Angela, DC Talk, Janet Jackson, Pink Floyd, Franka Sinatry, Snoop Dogg, Spice Girls a Tiny Turner. Prostě každý by si měl přijít na své, i když díky celkově malému rozsahu akce to lze označit spíše jako za skromné promo než nějaké otevření archívů.

Navíc si firma vybrala pro tuto „slavnost“ pouze formát Windows Audio, což je trošku podivné, protože předtím uzavřela řadu vývojových partnerství s tvůrci či vlastníky dalších formátů – například chváleného Liquid Audia. Windows Audio má podle EMI tu výhodu, že je bezpečné proti pirátství a že může být jak downloadováno jako celý balík, tak posíláno v datovém proudu. EMI dále dodává, že ceny budou „podobné jako u cédéček v obchodech“, a šéf firmy se vyjadřuje obvyklou nic neříkající funkcionářskou hantýrkou: „Naším posláním je dávat vysoce kvalitní hudbu k dispozici svým posluchačům prostřednictvím různých médií“.

Říci „nic moc“ je mírné vyjádření. EMI se jako první z velkých vydavatelů přihlásila k digitální hudbě, a proto se očekávalo, že ji skutečně začne svým posluchačům zpřístupňovat. Toto slovo si ovšem firma vykládá trošku jinak než zákazníci. Místo otevření skutečných archívů a rarit, dnes naprosto nedostupných starých nahrávek, singlů, demonahrávek, koncertů, nebo jenom prostě mnoho let starých alb, které fanoušek nenajde v oblíbeném obchodě a ani si je nemá kde a jak objednat, firma dává k dispozici konjunkturální směsku namíchanou z hvězd postdůchodového věku na jedné straně a teenagerských hvězdiček s trvanlivostí gothajského salámu v parném létě na straně druhé. Místo poskytnutí nejrozšířenějšího formátu si zvolila formát nejméně rozšířený (i když nadějný do budoucna, nebuďme nespravedliví). Místo alespoň minimální cenové výhody (úspora lisování, bookletu, dopravy a obchodní marže nic neznamená?) cena podobná jako u cédéčka – znamená to tedy, že vydavatel, z něhož se současně stává koncový prodejce, bude na prodeji jedné nahrávky profitovat podstatně více než dříve. Pokud ovšem neuzavřel s interpretem speciální smlouvu.

Jestliže budou chtít velcí vydavatelé s formátem MP3 „bojovat“, prohrají. Samozřejmě uznáváme, že „empéčkové“ pirátství je úplně stejnou krádeží jako cokoli jiného, ale současně je to technologický fenomén, který má mnoho přínosů a který je dnes nutné brát jako status quo, a hudební společnosti se musí naučit s ním žít, využívat jej ku prospěchu svému, ale také k prospěchu svých posluchačů. Nabídka EMI se toho druhého příliš netýká.

Váš názor Další článek: Hraji si, tedy nezlobím

Témata článku: Windows, Album, DOWN, Single, Koncový prodejce, Jackson, Pink, Pink Floyd, Angel, Status quo, Podobná hvězda, Spice, Angelo, Alba, Červ, Liquid, Snoop Dogg, Velká výhoda, NAB, Velký vydavatel, Velký rozsah, Hud, Frank, Girls


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
StarlinkPoskytovatelé internetu
Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5