Od početí …

Recenze dvou CD-ROM titulů s multimediální sexuální výchovou pro děti a mládež.
Oldřich Bajt: Průvodce obdobím puberty a dospívání od Grady se obrací především k 12 až 18letým, čemuž celkem odpovídá obsah i způsob výkladu, i když bych horní hranici viděl spíše již na 15 až 16 let. Program se spouští bez instalace přímo z cédéčka. Samotná výuka probíhá ve velmi příjemném a přehledném prostředí. Vše je podbarveno klidnou hudbou, kterou lze i vypnout.

Encyklopedicky zpracované základní pojmy nabízejí vyčerpávající přehled, ale jednotlivá vysvětlení jsou již velmi stručná a bez obrázků. Výuka vychází ze čtyř základních oblastí, které se dělí a široce rozvětvují, až se z programu tak trochu stává bludiště. V některých textech jsou červeně zvýrazněna slova, která jsou vlastně odkazem na další stránky, což není právě nejlepším řešením.

Případné komentáře jsou namluveny ženským hlasem a jsou samostatnou alternativou – nabízejí jinými slovy a jinou formou pojatý obsah dané stránky. Vedle komentářů se občas objeví i videosekvence. Jejich náplň se stala asi největším trnem v očích kritiků. Určitě však neodbočuje od sexuální výchovy. Umístění a přidávání videa je však chaotické, bez jakékoliv didaktické logiky. A to bych viděl jako zápor, mnohé záběry vypadají, jako by autoři nevěděli, co dělat s volným místem.

Pokud se dostanete do jakýchkoli problémů, pomůže vám dobře připravená nápověda. Navíc byla v nové verzi rozšířena sekce Co vás ještě zajímá, která obsahuje přes sto otázek. Když klepnete na text otázky, otevře se pole s odpovědí.

Když dva dělají totéž
Po titulu od Grady se brzy objevila další sexuální výchova, která nabízí rozdělení do tří věkových skupin uživatelů (počínaje již 5. třídou). Prostředí již není tak atraktivní jako předchozí, prostě v duchu tvůrce, firmy Terasoft – poněkud dosové.

Na rozdíl od předchozího se program po stručném úvodu větví přehledně. Učiteli se nabízí spousta možností nastavení zobrazování pro daný věk. Všechny stránky jsou doplněny hlasovým doprovodem. Pojetí se někdy až příliš úzkostlivě snaží uživatele „uchránit“ od „živosti“, některé obrázky jsou zbytečně rozmazané. Vše doplňuje i řada animací, stejně jako u Grady.

Při výuce můžete navíc rovnou hodnotit získané vědomosti. U mnohých témat je krátký test, který rovnou vyhodnocuje odpovědi a z celkového přehledu se dozvíte, kde jste chybovali.

Encyklopedická část je sice neozvučená, ale docela podrobná. Se zvyšující úrovní se rozšiřují hesla, obrázky a animace. Pro hledání můžete použít i vyhledávač. Nechybí nápověda a možnost tisku zobrazené stránky (stejně tak i u Grady).

Hledáte-li výukový software pro sexuální výchovu, pak nečekejte, že by bylo možné říci: Tohle si kupte. Obě řešení jsou zajímavá a odlišná, mají své výhody a nevýhody. Záleží jen na vás, kterému dáte přednost. Obecně však lze říci, že oběma produktům něco chybí – možná právě proto, že se autoři spíše rozpakovali nad obsahem, a tak trochu zapomněli svoji výuku kvalitně oživit.

multimediální výukový software
Sexuální výchova
Zapůjčil: Grada Publishing, Praha
Telefon: (02) 20 38 64 01
Cena: 790 Kč vč. DPH
Minimální konfigurace: 16 MB RAM, CD-ROM, zvuková karta, Windows 95
Uživatel: 12 až 16 let
multimediální výukový software
TS Sexuální výchova
Zapůjčil: Terasoft, Hořovice
Telefon: (0316) 51 33 16
Cena: 420 Kč vč. DPH
Minimální konfigurace: 4 MB RAM, CD-ROM, zvuková karta, Windows 3.1
Uživatel: 10 až 17 let
Váš názor Další článek: Máte klávesnici Microsoftu? Nahrejte si aktualizaci ovladačů

Témata článku: Windows, Software, Připravený průvodce, Přehledné prostředí, Početí, Sexuální výchova, Přehledný průvodce, Krátká animace, Dospívání, Rozdělená stránka, Počet, Minimální konfigurace, Spousta možností, Software na Heureka.czRusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Hity na cestě. Jaké hry si zahrajete v prosinci 2021: Halo Infinite, Solar Ash a další

Hity na cestě. Jaké hry si zahrajete v prosinci 2021: Halo Infinite, Solar Ash a další

Na závěr roku letos moc velkých pecek nemáme. Čeká nás pořádně nabitý závěr zimy a začátek jara a v mezičase můžete dát šanci některým z menších kousků.

Martin Nahodil
Agenda
EISA: nejlepší audio a Hi-Fi zařízení pro rok 2021/2022

EISA: nejlepší audio a Hi-Fi zařízení pro rok 2021/2022

Jaké reproduktory jsou letos nejlepší? Jaký zesilovač si odnesl ocenění EISA? Podívejme se na kategorii Hi-Fi produktů, jejichž cílem je nabídnout kvalitní zvuk.

Jaromír Puk
Hi-Fi
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy