Od listopadu se silně zjednodušila pravidla pro přidělování domén na Internetu

Registrace vlastní domény stojí asi dva tisíce. Poplatek za kazdoroční obnovení je 1200 korun.
Každý počítač, který je zapojen do Internetu, má své celosvětově jedinečné číslo (tzv. adresa IP). Tak například adresa 195.75.71.34 označuje počítač, ze kterého právě čtete tento dokument. Zapamatovat si dlouhé číslo ale není snadné, a proto je lepší počítače označovat jmény. Název se skládá s jména konkrétního počítače a za tzv. domény. Jméno zive.cpress.cz označuje počítač jména zive v doméně cpress.cz.

Domény jsou uspořádány hierarchicky. Pod cz se nachází cpress.cz, pod com je yahoo.com atd… Jestliže by někdo chtěl mít svou vlastní doménu, je nutné požádat správce vyšší domény o registraci. U nás provozuje správu domény cz sdružení NIC-CZ. Dříve se povolovala jen registrace podle velmi přísných pravidel. Jméno muselo odpovídat názvu firmy v obchodním rejstříku, musel být uveden člověk odpovědný za provoz domény. Vyskytly se ale stížnosti, že registrace nejsou spravedlivé, že někdo si může zaregistrovat i třeba obecné jména (např. auto.cz).

Od listopadu se pravidla silně zjednodušila, prakticky každý si může zřídit jakoukoliv smysluplnou doménu. Aby se to ještě zjednodušilo, nabízí několik firem registraci domén přímo ve formuláři na Internetu. Tyto firmy mají své rozhraní, kde si člověk pohodně zvolí název domény a další údaje. Také je možné si ověřit, zda doména toho jména už existuje. Na základě těchto informací pak firma sama zaregistruje novou doménu a nechá si za to zaplatit. Jeden takový formulář lze nalézt na www.domeny.cz.

A jak už to v poslední době bývá, našli se lidé, kteří si z vlastní iniciativy zaregistrovali domény "zvučných jmen". V poslední době vzbudil pozornost případ firmy Globe, která si zaregistrovala domény pepsi.cz a yahoo.cz. Právě firma Globe provozuje registraci domén přímo na Internetu. Osobně mě to připomíná jednoho bezvýznamného bratra jednoho bezvýznamného exministra. Na druhou stranu představitel Globe přiznal, že zmíněná akce byla chyba, která by se již neměla opakovat. Nejsem sice právník, ale dle mých informací by se dala zmíněná činnost postihnou zákonem jako uvádění v omyl. V zemích trochu civilizovanějších než ta naše by toto v žádném případě neprošlo. Do celé záležitosti se vložila také Asociace poskytovatelů obsahu internetu (APO), která podobné praktiky odsoudila.

Je jistě přínosem, že se pravidla pro přidělování domén uvolnila. Tím jsme se přiblížili vyspělejším zemím, kde je taková praxe běžná. Opět ale v této oblasti zaspala legislativa.

Váš názor Další článek: 1998: Na tento rok dlouho nezapomeneme (VII.)

Témata článku: Doména, Globe, Listopad, Lišt, Dóm, DOM, Lis, Odpovědný člověk


Určitě si přečtěte

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 87


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači