Od komerce k volně dostupným zdrojovým kódům

Prakticky kdokoli může Navigator distribuovat, a navíc bude zřejmě možné uživatelsky upravovat i příští verzi Navigatoru.
Netscape hodlá od příští verze dávat svůj prohlížeč zcela zdarma - a domnívám se, že je to přesně to, co si Microsoft už dlouhou dobu tajně přeje. Podíváme-li se na dnešní svět PC softwaru, tak vláda Microsoftu nespočívá ani tak v kvalitě jeho produktů, jako v tom, že nemá žádného rovnocenného soupeře; všechny totiž časem zatáhla do přímočaré války, ve které je zničila. Borland je dnes malým stínem původního Borlandu, WordPerfect Corp. neexistuje, Lotus kancelářské systémy v podstatě umrtvil, Corel prodává technologie, aby se udržel nad vodou, Novell je v evidentních problémech – a za všemi potížemi všech těchto firem je bývalé přímé soupeření s Microsoftem místo toho, aby se držely svého původního kopyta.

Nyní se k němu odhodlala i firma Netscape: dobrovolně si odřezává příjmy v částkách mnoha desítek mil. dolarů ročně jen za to, aby získala zpět podíl na trhu prohlížečů. Ovšem je otázkou, k čemu jí podíl na trhu produktů šířených zdarma bude – znamená vlastně jen jakýsi "podíl na myslích lidí" (mindshare), což je velice silný argument pro firmu Microsoft, která ji může kapitalizovat díky prodeji svých dalších produktů. Avšak Netscape je firmou, která se sama sebe označuje za "enterprise software company", která prodává serverová řešení do velkých podniků a která nemá jediný významný produkt, který by mohla prodávat řadovým uživatelům.

Prohlášení firmy okamžitě zvedlo akcie firmy o enormních 30 %, ale analytici jsou velmi rozpolcení. Zatímco někteří hovoří o skvělém kroku firmy (zejména v tom smyslu, že firma rozdává zdrojový kód zdarma), jiní tvrdí, že vše je hezké, ale peníze z toho nejsou. Netscape totiž v šíření ještě překonává Microsoft takzvanou "neomezenou distribucí". Prakticky kdokoli může Navigator distribuovat, a navíc bude zřejmě možné uživatelsky upravovat i příští verzi Navigatoru (Communicatoru) 5.0, protože bude pomocí Internetu zdarma k dispozici i jeho uživatelský kód! Netscape snižuje ceny i svých ostatních produktů, jako je serverový balík SuiteSpot, nabízí levnější upgrade atd.

Ano, ale toto už známe: takto se šíří Linux a další méně známé programy pod GPL (GNU Public Licence). Důmyslná pravidla GPL zajišťují takřka dokonalý opak copyrightu – proto se také žertem nazývají copyleft – tedy každý může kód převzít, po svém upravovat, dále šířit, ovšem vždy zůstává kódem GPL (tj. opět jej může kdykoli převzít, upravovat, šířit zdarma či za peníze atd.). Nepřekvapí nás proto, že Netscape už údajně diskutuje s firmami Red Hat a Caldera, což jsou společnosti zřejmě nejúspěšnější v šíření komerčních edicí Linuxu. Ve firmě Netscape jsou podle slov šéfové marketingu z tohoto nového modelu všichni vzrušení. Kdybych tam pracoval, tak bych byl také citově pohnut tím, že se moje firma rozhoduje dát navždy zdarma to, co jí léta přinášelo slušný zisk.

Jistě – toto je velice radikální krok v distribuci programu; tak radikální, že bude mít vliv i na Microsoft. Ale proč firma Microsoft takovou šílenou přesilovkou bojuje o úspěch svého Internet Exploreru proti Navigatoru? Protože kdyby to neudělala, kontrolovala by tuto nesmírně důležitou oblast konkurenční firma; nikoli proto, že nepřenese přes srdce na desktopu nějaký jiný produkt než svůj vlastní. V okamžiku, kdy Netscape dá prohlížeč zdarma a ještě z něj udělá GPL, tak se firma sama a dobrovolně vzdá veškeré kontroly tohoto programu, tedy vlastně dojde k tomu (mírně přeháním), že sníží podíl svého firemního prohlížeče na trhu na nulu. Co udělá Microsoft potom, je už úplně jedno, protože opět nebude mít v tomto segmentu komerční konkurenci.

Samozřejmě; toto vše pomůže firmě Netscape k šíření více produktů, ať už "vlastního-nevlastního" Communicatoru, tak serverových produktů. Na druhé straně to ale velice podstatně sníží příjmy firmy, vždyť jen za poslední a docela nevalný kvartál činily zisky z prodeje Navigatoru 17 mil. USD, celkem asi 80 mil. za rok, a to samotné by anulovalo veškeré zisky společnosti. (Marc Andreessen to má naplánované takto: dříve jsme kasírovali 20 dolarů z klienta a 20 za server, tak teď to bude 40 za server a 0 z klienta – takže se nic nestane. Kdyby to jen bylo takto prosté…) Na rozdíl od Microsoftu firma nesedí na hromadě peněz, ale je tomu zcela naopak a v posledním kvartále zaznamenala silnou ztrátu. Microsoft není slepý, hluchý ani pomalý: určitě rychle zareaguje a dá se očekávat, že i zdrojový kód Exploreru nebo některé jeho důležité části budou zdarma na Sitebuilderu, dnes evidentně nejhodnotnějším web site pro vývojáře, a koneckonců z něj také může udělat časem copyleft software. Krok firmy Netscape je tedy velmi odvážný, ale může být také sebezničující. Když se nezdaří, kdo bude Microsoftu konkurovat potom?

Váš názor Další článek: Netscape je přesně tam, kde ho MS chce mít

Témata článku: Software, Microsoft, Kód, Původní klient, DOS, Zdrojový, Nevalná kvalita, Navigator, Šíření, Uživatelský kód, Radikální řešení, Důležitý krok, Zdrojový kód, Silný argument, Dostupný zdroj, Zdroj


Určitě si přečtěte

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

** Na jaře tiskla unikátní české respirátory ** Používá ji třeba Škoda Auto, a.s. ** Zajeli jsme se podívat do pražského showroomu 3Dees

Jakub Čížek | 12

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 121

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 147

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 141

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj počtu nakažených onemocněním Covid-19 v Česku ** Mapa podle okresů, počty testovaných, přehled podle věku ** Průběžně aktualizované grafy

Marek Lutonský | 150


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk