OCZ Vertex 2: první testy a srovnání SSD s 25nm čipy

Řada SSD Vertex 2 od OCZ patří mezi nejlepší modely s dobře vyváženou cenou. Nové modely tajně přichází s 25nm čipy, znamená to ale zlepšení?

Miniaturizace se nevyhýbá ani paměťovým čipům, výsledkem je to, že na menší plochu dokážeme uložit větší množství dat a zároveň levněji. Jednotlivé wafery totiž dokáží pojmout více čipů, čímž se snižují výrobní náklady na jeden takový čip.

Nejnovější NAND flash čipy jsou vyráběny 25nm technologií, zatímco předchozí spoléhaly na 34nm technologii. Mezi prvními výrobci, kteří začali používat novou generaci 25nm čipů, ale není Intel, který měl své modely původně představit již na konci minulého roku, nýbrž OCZ. Nová řada SSD Vertex 2 je již vybavena 25nm čipy a k dispozici jsou nejen podrobnější informace, ale také první testy a několik negativních ohlasů.

Spokojený výrobce, obelhaný zákazník

NAND flash čipy vyrobené 25nm technologií jsou o 10 až 15 % levnější, než ty 34nm. Kvůli tomu se zdá, že tak výrobce může prodávat SSD se stejnou kapacitou za levnější cenu. Problém je ale v tom, že 25nm čipy mají o něco nižší životnost, což v konečném důsledku vede k nižší dostupné kapacitě. A jaký je důvod? SSD totiž obsahují řadu korekčních a ochranných technologií, které hlídají jednotlivé buňky, a jakmile se časem jakákoli poškodí (teoreticky 5 000 zápisů u 34nm a 3 000 zápisu u 25nm čipů), nahradí ji rezervní.

Klepněte pro větší obrázek
Flash čipy - 130 nm (128 MB, 2003), 90 nm (512 MB, 2005), 50 nm (1 GB, 2007), 34 nm (4 GB, 2009), 25 nm (8 GB, 2010) a TSOP balení

Tyto náhradní buňky jsou však započítány již v rámci celkové kapacity, takže například u 120GB SSD s 25nm čipy je k dispozici reálně pouze 107 GB, zatímco u 34nm modelů kolem 111 GB. V případě malých kapacit se z 60GB modelu stává reálně pouze 51 GB použitelného prostoru.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Wafer s 25nm čipy

Vyšší počet rezervních buněk je tak důsledkem jejich menší životnosti v rámci 25nm čipů. Nové čipy mají navíc dvojnásobnou kapacitou, takže na SSD se stejnou kapacitou jich je potřeba dvakrát méně. To je i případ nového SSD Vertex 2, který je na první pohled nerozeznatelný od toho, který je vybaven 34nm čipy.

OCZ Vertex 2 a 25nm čipy

Nová verze oblíbeného SSD Vertex 2, který disponuje výkonným řadičem SandForce-1222, je prodávána v kapacitách 50 GB až 480 GB. Maximální teoretická rychlost zápisu je 275 MB/s, u čtení pak 285 MB/s. Oficiální hodnoty rychlosti zmiňují i 50 000 IOPS (4 kB). Samozřejmostí je podpora TRIM, 2,5" rozměry a SATA rozhraní. Spotřeba v klidu je 0,5 W a při zátěži nepřesáhne 2 W. Nechybí podpora RAID a MTBF činí dva miliony hodin. Záruka je tři roky a v balení naleznete i 3,5" kryt do běžné pozice v počítačové skříni.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

První testy přinesl server StorageReview a protože jsem si před několika týdny taktéž osobně kupoval SSD pro hlavní systém a nejpoužívanější programy, zvolil jsem tento výhodný model také. Shodou okolností se jedná právě o tento novější 25nm model, který oproti staršímu nabízí bohužel nižší použitelnou kapacitu a jak se za chvíli přesvědčíme z testů, jsou tu i některé rozdíly v rychlosti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 

Jak je vidět, v některých syntetických testech je rozdíl obrovský (viz CrystalDiskMark), u reálných testů týkající se běžného používání je již rozdíl minimální. Pro srovnání přikládám vlastní výsledky testu z toho programu, přičemž berte v úvahu, že v mém případě je z poloviny zaplněn a běží na něm systém:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Různá test data (Random/All 0x00)

Spotřeba je pochopitelně o něco nižší, než u starších čipů, kterých je na desce i dvakrát více:

 Klepněte pro větší obrázek

OCZ nabízí řešení, ale co ostatní?

Protože má OCZ poměrně velkou komunitu, mnoho uživatelů bylo po koupi nových SSD Vertex 2 náležitě rozčíleno, což se neobešlo bez připomínek na fórum OCZ. Společnost OCZ se ale zachovala dobře a poskytuje možnost výměny za modely se staršími čipy, pokud tedy doplatíte cenový rozdíl, protože starší čipy jsou mírně dražší.

Klepněte pro větší obrázek
Rozdíl poznáte pouze po rozebrání, OCZ ale chystá prgam pro detekci, pokud máte firmware 1.28, na 90 % jsou to 25nm čipy

Otázkou zůstává, jak se zachovají ostatní výrobci, kteří potají levnější a z pohledu zákazníka také horší čipy začnou nasazovat do stávajících modelů bez dodatečného označení. Vzhledem k tomu, že se snížení rychlosti týká pouze specifických syntetických testů a reálný výkon je takřka stejný, nejde o nic vážného. Horší je to v případě dostupné kapacity, u těchto malých SSD se totiž hraje téměř o každý gigabajt.

I přes to ale patří OCZ Vertex 2 mezi nejlepší SSD v poměru cena/výkon, 60GB model je u nás v prodeji za cenu kolem 3 000 Kč s DPH. Menší životnosti se v případě 25nm čipů bát nemusíte, i pokud byste každý den přepsali (netýká se čtení) kompletně celý disk, měl by vám vydržet více než osm let bez chyby.

Zajímavý software pro SSD

OCZ nabízí nástroj OCZ Toolbox, který vám prozradí podrobné informace o vašem SSD, včetně počtu spuštění, kolik jste již přečetli a zapsali dat a podobně. Pro zrychlení a optimalizaci se systémem Windows lze určitě doporučit SSD Tweaker, který i ve verzi zdarma dokáže optimalizovat výkon SSD podle jednoduchých pravidel, které byste jinak museli dělat ručně.

Diskuze (23) Další článek: Fresh Diagnose: do nejzazších hlubin počítače

Témata článku: Technologie, Hardware, Čipy, SSD, Paměťová buňka, Cenový rozdíl, Čip, Toolbox, Nový SSD, První test, Jednotlivá buňka, Výhodný model, Test, Srovnání, Trim, Malý SSD, Vertex, OCZ


Určitě si přečtěte

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 92

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 47

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky