Octek Rhino VA694X: nosorožčí deska

Octek Rhino VA694X je klasickou deskou formátu ATX, která má však oproti většině deskám zmenšenou šířku na pouhých 18,5 cm.
Tento článek vyšel v časopise Computer 18/00 dne 21. září 2000

Petr Broža: I když z našeho testu základních desek, který jsme zveřejnili v Computeru 5/00, by se zdálo, že deska s čipsetem VIA Apollo Pro 133A nevyhovuje nárokům dnešních aplikací, za tu dobu se situace změnila. Postupem času se desky stále vylaďovaly, vylepšovaly se BIOSy a dnes mají tyto desky výkon již plně srovnatelný s i440BX. Deska Octek Rhino VA694X je toho (ne)živým důkazem.

Štíhlá v pase

Octek Rhino VA694X je klasickou deskou formátu ATX, která má však oproti většině deskám zmenšenou šířku na pouhých 18,5 cm. „Uspořených“ 2,5 cm se samozřejmě projevilo na hustotě osídlení čipy a porty na desce. Vezmete-li v úvahu, že deska má jak Socket 370, tak Slot 1, je jasné, že se umístění konektorů muselo trošku přeházet. Nejvíce to odnesly konektory řadiče, které jsou otočeny o 90 stupňů (tj. nikoliv na výšku, jak je zvykem, ale na šířku); vedle paměťových by se nevešly, takže jsou umístěny až pod slotem AGP vedle AMR. Pokud máte dlouhou grafickou kartu, musíte kabely řadiče šikovně přehoupnout přes ni.

Obojživelník

Deska má standardní počet slotů – 1 AGP, 5 PCI, 1 ISA a 1 AMR; přesně tolik, kolik moderní deska potřebuje. Jako na většině desek s čipsetem VIA Apollo Pro 133A nechybí integrovaný zvukový čip Yamaha, který rozšiřuje standardní sadu konektorů na zadní straně počítače o game port, zvukový vstup a výstup, mikrofon. Deska podporuje Ultra ATA/66, AGP 4× a sběrnici 133 MHz, kde nastaví správný dělitel pro AGP na 1:2 a hlavně podporuje asynchronní běh pamětí.

Vše kromě napětí

Od desek v této kategorii však nelze očekávat zázraky jako od kousků dvakrát dražších – na této desce tedy není možné měnit napětí procesorů. Deska však podporuje sledování stavu hardwaru z BIOSu i z Windows. Umí také měnit nastavení frekvence sběrnice, i když po poměrně velkých skocích.

Deska je stabilní, po instalaci systému ale musíte doinstalovat ovladače VIA 4in1 – ani Windows 98 SE ani 2000 nepodporují úplně všechny vlastnosti systému. Největší výtku však mám k manuálu, který je tak stručný, až by se zdálo, že jeho plná verze musí být na cédéčku. Tam ale najdete jen ovladače k desce.

Výkon jako BX Master

Při asynchronním nastavení pamětí (tedy o 33 MHz vyšší, než je aktuální frekvence sběrnice) má deska Octek téměř totožný výkon jako MSI BX Master s i440BX a při běhu na 100 MHz (paměti na 133 MHz) překonává desku MSI 815E Pro s i815E.

Octek Rhino VA694X je velice kvalitní základní deskou, která kromě změny napětí nabízí vše, co si dnešní uživatel může přát. Je stabilní a hlavně levná, což ocení méně solventní uživatelé.

Plusy a minusy
+ velmi dobrý výkon srovnatelný s MSI BX Masterem
+ korektní podpora 133MHz sběrnice
+ nízká cena
- méně vhodné umístění konektorů řadiče
- nedostačující manuál, zejména pro začínající uživatele
- nemožnost měnit napětí procesoru
základní deska
Octek Rhino VA694X
Zapůjčil: 100 Mega, Praha
Tel: (02) 35 36 47 09, 35 36 15 30
Cena: 4 148 Kč vč. DPH
Záruka: 2 roky
Parametry: sloty AGP 1×, PCI 5×, ISA 1× a AMR 1×, podpora Ultra ATA/66, AGP 4× a 133 MHz sběrnice

Právě vyšlo
nové číslo
časopisu Computer.
Diskuze (6) Další článek: OS/2 Warp: živá voda pro e-obchod

Témata článku: Windows, Moderní deska, Deska, Vhodné umístění, Desky, Yamaha, Apollo 11, Dlouhá záruka, OCT, Obojživelník, Nos, Zvukový projev, Srovnatelný výkon, Rhino


Určitě si přečtěte

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

** Zjistili jsme, kam do cloudu nejvýhodněji uložíte data ** Vytvořili jsme žebříček cen deseti cloudových úložišť ** Ceny se liší - často i velice výrazně!

Karel Kilián | 106

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 21

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

** Na jaře tiskla unikátní české respirátory ** Používá ji třeba Škoda Auto, a.s. ** Zajeli jsme se podívat do pražského showroomu 3Dees

Jakub Čížek | 12


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk