YouTube | Stahování z YouTube

Ochráncům autorských práv se nelíbí stahování videí z YouTubu, zasáhli proti oblíbenému nástroji

Foto: Pixabay.com
Ochráncům autorských práv se nelíbí stahování videí z YouTubu, zasáhli proti oblíbenému nástroji | Foto: Pixabay.com

Organizace RIAA zastupující americké hudební vydavatele zasáhla proti oblíbenému nástroji youtube-dl. Požádala o stažení jeho zdrojových kódů na GitHubu, protože údajně porušují zákon DMCA, konkrétně oddíl 1201. Ten zakazuje obcházení opatření proti neautorizované tvorbě kopií autorských děl, čili prolamování ochrany DRM.

Nástroj youtube-dl slouží ke stahování videí z YouTubu a dalších online zdrojů. Lze používat samostatně v příkazové řádce, často jej ale najdeme v pozadí jiných programů s grafickým rozhraním či různých webových služeb.

Právníkům RIAA především vadí, že v komentářích ve zdrojovém kódu jsou konkrétní příklady ke stažení videoklipů od Taylor Swift, Justina Timberlakea nebo skupiny Icona Pop. Zmiňují také to, že YouTube u videí se standardní licencí zakazuje jakékoliv neautorizované stahování. Přehrávání je dle jeho podmínek možné pouze na webu a v oficiálních aplikacích YouTubu, jinak se s obsahem manipulovat nesmí.

Samotná služba ale žádné klasické DRM neobsahuje a kvůli adaptivnímu streamingu pouze používá složitý způsob distribuce obsahu. Žádost RIAA je proto tak trochu postavená na vodě. Zákon DMCA zakazuje prolamovat technologické překážky. Stahování z YouTubu ale není zakázáno technologicky, nýbrž smluvně.

Youtube-dl nadále funguje

Konec youtube-dl a jeho odnoží či zrcadel na GitHubu ale nemusí být definitivní. Provozovatelé služby v minulosti ochotně reagovali na všechny podobné stížnosti, ale zároveň dali možnost tvůrcům projektů se odvolat. Vývojáři youtube-dl by tak mohli odstranit zmínky o videoklipech z komentářů a zkusit se vrátit.

A když to nepůjde na GitHubu, tak mohou zkusit GitLab či jiná řešení. Pro uživatele youtube-dl se zatím také nic nemění. Přeložená verze programu je stále k dispozici ke stažení, a pokud YouTube či další podporované služby něco nezmění na své straně, stahování bude nadále fungovat.

via TechCrunch

Tip, jak jednoduše stáhnout video z YouTubu:

Diskuze (93) Další článek: Google platí Applu miliardy dolarů za to, že je výchozím vyhledávačem. Jde o zneužití monopolu? Rozhodne soud

Témata článku: Software, Google, YouTube, Video, Stahování z YouTube, Hudba, filmy, seriály, GitHub, Autorské právo, DMCA, Nástroj, Stahování, GitLab, RIAA, Obcházení, Taylor Swiftová, Videoklip, Zdrojový kód, Software na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

** WhatsApp je jedna z nejrozšířenějších komunikačních aplikací ** Obsahuje mnoho skrytých funkcí, které vylepší používání ** Zde najdete tipy na ty nejužitečnější

Adam Kos
WhatsAppTipy a triky
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA