Ochránci práv softwarových firem aneb Velký hon na piráty

S pojmem softwarové pirátství se i běžný – počítači „nepostižený“ – občan České republiky může setkat poměrně často. Zásluhu na tom má jak vysoké procento výskytu tohoto prohřešku, což je častým tématem stížností tvůrců, tak i například organizace BSA a další, které se na tuto problematiku zaměřují a proti pirátství více či méně aktivně bojují.
Ochránci práv softwarových firem aneb Velký hon na piráty

Asi nejznámějším subjektem působícím na českém trhu je poněkud kontroverzní Business Software Alliance. I když, upřímně vzato, ono to s tou kontroverzností je poněkud jinak.

Podle informací Diany Dobálové z BSA ČR, totiž notoricky známé a nepopulární kroky s rozesíláním dopisů podnikatelům a podobnými aktivitami nemá na svědomí současná BSA ČR, ale její předchůdkyně, BSA CZ. Ta byla v ČR založena v roce 1994, ovšem v současné době je v likvidaci.

BSA včera, BSA dnes

"Dobám, kdy bylo možné koupit CD se zkopírovanými programy v hodnotě několika desítek či dokonce stovek tisíc korun v podstatě „za hubičku“, je pomalu ale jistě odzvoněno."
Od roku 1998 proto v České republice působí volné sdružení obchodních zastoupení společností, jehož činnost nemá s BSA CZ nic společného. Business Software Alliance je přitom organizována po celém světě stejným způsobem jako u nás. V žádné ze zúčastněných zemí není zavedena místní pobočka, jedná se vždy o volnou spolupráci obchodních zastoupení softwarových společností.

U nás se aktivit BSA účastní obchodní zastoupení zahraničních výrobců softwaru. Ta pro tuto činnost mají oprávnění užívat logo a jméno BSA. Jejich činnost však nemá podobu právnické osoby či jiné entity. Všichni členové BSA mají shodná práva i povinnosti, každé rozhodování probíhá na úrovni všech členů, přičemž vždy musí být dosaženo souhlasu všech členů (fakticky tak má každý člen aliance právo veta).

Aktivními členy programu BSA v České republice jsou v současnosti společnosti Adobe, Autodesk, Avid, Microsoft, Macromedia a Symantec.

Software Security

Zcela odlišnou formou boje proti softwarové kriminalitě představují aktivity soukromého detektiva Jiřího Jakubky, jež se skrývají pod názvem Software Security. „Mým úkolem je pátrat po pirátech, kteří používají software neoprávněně,“ stručně okomentoval činnost oddělení Software Security Jakubka. „Firma má uzavřeny smlouvy s řadou producentů softwaru, pro které vyhledáváme například nelegální počítačové herny.“

Jen za únor tohoto roku oddělení Software Security podle své tiskové zprávy podalo 9 trestních oznámení na jejichž základě již byly vyneseny tři rozsudky. Celková škoda, kterou v únoru odhalení piráti softwarovým firmám způsobili, přitom byla vyčíslena na 2 120 450 korun. Do databáze firmy přibylo 82 nově evidovaných „hříšníků“.

Detektivové Software Security na trhu působí již 5 let. Jak již bylo řečeno, hlavní náplní jejich práce je monitorovat činnost softwarových pirátů, shromažďovat důkazy a na jejich základě na takové osoby podávat trestní oznámení.

Klepněte pro větší obrázekČinnost Software Security je převážně zaměřena na objasňování případů porušování autorských práv a další formy neoprávněného užívání v oblasti herního softwaru pro PC a herní konzole (např. PlayStation), a to jak lidmi, kteří distribuují kopírovaný software, tak provozovateli nelegálních počítačových heren a heren s konzolami PlayStation.

V současné době má firma uzavřenu smlouvu s firmami Cenega, Sony, Jimaz, Exac, Terasoft, PJ Soft, BSP, Zima software, Špidla Data Processing, Corel a Microsoft. Jedná se tedy o firmy zaměřené zejména na multimédia a hry, ale najdeme mezi nimi i firmy produkující „běžný“ software, jako jsou kancelářské aplikace, grafické programy či mapy. „Ne všechny firmy zastupujeme zcela. Například pro Microsoft zajišťujeme pouze vyčíslování škod a vyhledávání,“ upozornil Jiří Jakubka, šéf Software Security.

Softwarové pirátství se přestává vyplácet

Aktivity uvedených organizací samozřejmě nenacházejí mezi veřejností jen pochopení. BSA se asi nikdy nezbaví puncu organizace, která obesílala nevinné lidi de facto výhružnými dopisy a ani detektivové Software Security se asi nesetkávají s přílišným pochopením. Zvláště mezi lidmi, kterým prokázali softwarové pirátství.

V každém případě se i oblast ochrany autorských práv mění. Dobám, kdy bylo možné koupit CD se zkopírovanými programy v hodnotě několika desítek či dokonce stovek tisíc korun v podstatě „za hubičku“, je pomalu ale jistě odzvoněno. Ostatně důkazem budiž i to, že stále více velkých softwarových firem vyhledává služby takových lidí, jako je pan Jakubka. Je to totiž jediný způsob, jak alespoň částečně omezit ztráty, které softwaroví piráti působí. A o tom, že nejsou malé, asi nikdo nepochybuje. Ostatně škody vyčíslené detektivy Software Security jen za únor mluví poměrně jasnou řečí.

Obrázky: Copyright Microsoft a Atterbury Foundation.

Diskuze (92) Další článek: Apple prodal na iStore přes milion skladeb

Témata článku: Software, Microsoft, Velký hon, Alliance, Playstation 4 herní konzole, Hon, Pirát, Diana, Playstation 5 herní konzole, Playstation 3 herní konzole, Celková škoda, Běžný software


Určitě si přečtěte

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 65

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

** Vědci spočítali, jak velká by musela být posádka pro vícegenerační let k nejbližší hvězdné soustavě ** Proxima Centauri se nachází 4,3 světelných let od nás ** Za současných technologií bychom k ní letěli 6300 let

Petr Kubala | 53

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

** Dlouho se nevědělo, co to přesně má být ** Pak se s krabičkou Google pochlubil na I/O ** Do „Chromecastu“ vtěsnal celý Android TV

Jakub Čížek | 24

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji