Ochránci práv softwarových firem aneb Velký hon na piráty

S pojmem softwarové pirátství se i běžný – počítači „nepostižený“ – občan České republiky může setkat poměrně často. Zásluhu na tom má jak vysoké procento výskytu tohoto prohřešku, což je častým tématem stížností tvůrců, tak i například organizace BSA a další, které se na tuto problematiku zaměřují a proti pirátství více či méně aktivně bojují.
Ochránci práv softwarových firem aneb Velký hon na piráty

Asi nejznámějším subjektem působícím na českém trhu je poněkud kontroverzní Business Software Alliance. I když, upřímně vzato, ono to s tou kontroverzností je poněkud jinak.

Podle informací Diany Dobálové z BSA ČR, totiž notoricky známé a nepopulární kroky s rozesíláním dopisů podnikatelům a podobnými aktivitami nemá na svědomí současná BSA ČR, ale její předchůdkyně, BSA CZ. Ta byla v ČR založena v roce 1994, ovšem v současné době je v likvidaci.

BSA včera, BSA dnes

"Dobám, kdy bylo možné koupit CD se zkopírovanými programy v hodnotě několika desítek či dokonce stovek tisíc korun v podstatě „za hubičku“, je pomalu ale jistě odzvoněno."
Od roku 1998 proto v České republice působí volné sdružení obchodních zastoupení společností, jehož činnost nemá s BSA CZ nic společného. Business Software Alliance je přitom organizována po celém světě stejným způsobem jako u nás. V žádné ze zúčastněných zemí není zavedena místní pobočka, jedná se vždy o volnou spolupráci obchodních zastoupení softwarových společností.

U nás se aktivit BSA účastní obchodní zastoupení zahraničních výrobců softwaru. Ta pro tuto činnost mají oprávnění užívat logo a jméno BSA. Jejich činnost však nemá podobu právnické osoby či jiné entity. Všichni členové BSA mají shodná práva i povinnosti, každé rozhodování probíhá na úrovni všech členů, přičemž vždy musí být dosaženo souhlasu všech členů (fakticky tak má každý člen aliance právo veta).

Aktivními členy programu BSA v České republice jsou v současnosti společnosti Adobe, Autodesk, Avid, Microsoft, Macromedia a Symantec.

Software Security

Zcela odlišnou formou boje proti softwarové kriminalitě představují aktivity soukromého detektiva Jiřího Jakubky, jež se skrývají pod názvem Software Security. „Mým úkolem je pátrat po pirátech, kteří používají software neoprávněně,“ stručně okomentoval činnost oddělení Software Security Jakubka. „Firma má uzavřeny smlouvy s řadou producentů softwaru, pro které vyhledáváme například nelegální počítačové herny.“

Jen za únor tohoto roku oddělení Software Security podle své tiskové zprávy podalo 9 trestních oznámení na jejichž základě již byly vyneseny tři rozsudky. Celková škoda, kterou v únoru odhalení piráti softwarovým firmám způsobili, přitom byla vyčíslena na 2 120 450 korun. Do databáze firmy přibylo 82 nově evidovaných „hříšníků“.

Detektivové Software Security na trhu působí již 5 let. Jak již bylo řečeno, hlavní náplní jejich práce je monitorovat činnost softwarových pirátů, shromažďovat důkazy a na jejich základě na takové osoby podávat trestní oznámení.

Klepněte pro větší obrázekČinnost Software Security je převážně zaměřena na objasňování případů porušování autorských práv a další formy neoprávněného užívání v oblasti herního softwaru pro PC a herní konzole (např. PlayStation), a to jak lidmi, kteří distribuují kopírovaný software, tak provozovateli nelegálních počítačových heren a heren s konzolami PlayStation.

V současné době má firma uzavřenu smlouvu s firmami Cenega, Sony, Jimaz, Exac, Terasoft, PJ Soft, BSP, Zima software, Špidla Data Processing, Corel a Microsoft. Jedná se tedy o firmy zaměřené zejména na multimédia a hry, ale najdeme mezi nimi i firmy produkující „běžný“ software, jako jsou kancelářské aplikace, grafické programy či mapy. „Ne všechny firmy zastupujeme zcela. Například pro Microsoft zajišťujeme pouze vyčíslování škod a vyhledávání,“ upozornil Jiří Jakubka, šéf Software Security.

Softwarové pirátství se přestává vyplácet

Aktivity uvedených organizací samozřejmě nenacházejí mezi veřejností jen pochopení. BSA se asi nikdy nezbaví puncu organizace, která obesílala nevinné lidi de facto výhružnými dopisy a ani detektivové Software Security se asi nesetkávají s přílišným pochopením. Zvláště mezi lidmi, kterým prokázali softwarové pirátství.

V každém případě se i oblast ochrany autorských práv mění. Dobám, kdy bylo možné koupit CD se zkopírovanými programy v hodnotě několika desítek či dokonce stovek tisíc korun v podstatě „za hubičku“, je pomalu ale jistě odzvoněno. Ostatně důkazem budiž i to, že stále více velkých softwarových firem vyhledává služby takových lidí, jako je pan Jakubka. Je to totiž jediný způsob, jak alespoň částečně omezit ztráty, které softwaroví piráti působí. A o tom, že nejsou malé, asi nikdo nepochybuje. Ostatně škody vyčíslené detektivy Software Security jen za únor mluví poměrně jasnou řečí.

Obrázky: Copyright Microsoft a Atterbury Foundation.

Diskuze (92) Další článek: Apple prodal na iStore přes milion skladeb

Témata článku: Software, Microsoft, Běžný software, Playstation 5 herní konzole, Celková škoda, Playstation 3 herní konzole, Velký, Pirát, Alliance, Velký hon, Diana, Playstation 4 herní konzole, Hon


Určitě si přečtěte

Raspberry Pi 4 Model B: Raketa za tisícikorunu, která utáhne dva monitory

Raspberry Pi 4 Model B: Raketa za tisícikorunu, která utáhne dva monitory

** Britové před pár dny představili nové Raspberry Pi 4 Model B ** Nový čipset má dost výkonu na dva HDMI monitory ** Za tisícovku získáte počítač na základní práci

Jakub Čížek | 79

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 28

Lék na oteplování planety: Dokázali bychom posunout Zemi dál od Slunce?

Lék na oteplování planety: Dokázali bychom posunout Zemi dál od Slunce?

** Aktuální změny klimatu jsou marginální ve srovnání s tím, co čeká Zemi za pár miliard let. ** Slunce se začne v budoucnu rozpínat a zvyšovat svou zářivost. ** Dokázali bychom Zemi posunout dál od Slunce a zachránit ji?

Petr Kubala | 56Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch