Ochrana za každou cenu

Problematika ochrany dat před kopírováním je stále živá. Nejnověji rozbouřil vlnu zájmu o toto téma Steve Ballmer, který označil uživatele iPodů za zloděje, protože používají hudební formát MP3, který neumožňuje správu autorských práv. I přes silná slova výkonného ředitele Microsoftu se ale blýská na lepší časy.

Související odkazy

Slovník
Apple
dll
knihovna
MP3
online

Trocha historie...

Legální i nelegální kopírování hudby, filmů i počítačových her je, chtělo by se říct, jen logickým nástupcem přehrávání kazet mezi kamarády ve škole nebo na burzách. Přirozenost takového počínání je pro zastánce "morálního" přístupu a hlavně pro vydavatele těchto materiálů skoro děsivá. To se projevuje urputnou snahou zabránit lidem v takovém počínání, které se díky moderním technologiím rozvinulo do nevídaných rozměrů. Ve srovnání s analogovou historií, kdy si mezi sebou nahrávky či knihy měnili jen lidé, kteří mezi sebou měli fyzický kontakt, totiž internetové sdílení multimédií znamená tisícinásobné zmenšení nutnosti kupovat originály.

Tím nemyslím, že by se kupovalo tisíckrát méně CD, ale to, že pokud dávám kamarádovi poslechnout svojí muziku, dostane se k ní on, možná jeho kamarádi, a aby ode mě dostali nějaké CD na poslech, musejí také nabídnout oni nějakou novinku mě. V případě internetu ale stačí, aby originál vlastnil jeden uživatel výměnné sítě a počet kopií, které lavinovitým šířením vzniknou je těžké odhadnout. Jistě, v obou případech jde o jednání, které svým způsobem porušuje autorský zákon, ale první verze je z pohledu vydavatele mnohem přijatelnější. Právě proto začaly vznikat nejrůznější způsoby ochrany elektronických dat proti kopírování.

Už v době "před internetem" existovaly první pokusy o ochranu počítačových programů před kopírováním. Možná si ještě pamatujete na hry, které se po uplynutí určitého času nebo přímo po spuštění ptaly na určité slovo z vybrané stránky v manuálu. Od té doby se ochrana elektronických dat proti kopírování pohnula mnohem dále, ale stejně jako tato primitivní metoda má stejné důsledky: obtěžuje poctivé uživatele a schopnější části těch nepoctivých poskytuje výzvu při jejich obcházení.

Poslední vývoj

V médiích se v poslední době objevilo několik zpráv týkajících se ochrany autorských práv. Například na konferenci Digital Hollywood se řešilo, nakolik jsou zodpovědní provozovatelé výměnných sítí a zda je vlastně sdílení dat v těchto systémech legální. Naopak japonská centrála zábavního giganta Sony se rozhodla ukončit výrobu CD s ochranou proti kopírování. CD této společnosti vydaná v Japonsku umožňovala jedno zkopírování do počítače, další kopírování bylo umožněno pouze po zaplacení poplatku přes internet. Podle Sony však obsah kopírovala jen malá část zákazníků. Sony si tak uvědomilo, že je lepší netrápit běžné uživatele zbytečnými komplikacemi při užívání jejich produktů, což je dobrá zpráva, alespoň pro Japonce.

Na úplně druhé straně stojí vystoupení výkonného ředitele společnosti Microsoft Steva Ballmera, který v útoku na konkurenční Apple označil uživatele nejprodávanějšího multimediálního přehrávače za zloděje. Impulsem k tomuto tvrzení byl fakt, že většina uživatelů na iPodu poslouchá skladby ve formátu MP3, který nepodporuje ochranu proti kopírování. Zapomenul při tom ale, že iPod je propojen se službou iTunes Music Store a podporuje také chráněný formát AAC.

Menší ohlas potom vyvolaly informace o hře Knights of Honor, ochrana proti kopírování, kterou hra používá, totiž ze systému bez vědomí uživatele smaže knihovnu Daemon.dll. Ta je součástí aplikace Daemon Tools, která umí emulovat některé systémy ochrany proti kopírování a nejčastěji slouží ke spouštění her z obrazů CD uložených na disku, aby uživatel nemusel kvůli hraní měnit CD v mechanice. Hra se navíc odmítne nainstalovat, pokud uživatel používá aplikaci BlindWrite, která umožňuje vytvořit kopie chráněných CD. Ředitel Microsoftu tak možná dští síru, aby propagoval vlastní multimediální formáty s podporou ochrany autorských práv, ale smazání aplikace bez souhlasu uživatele, to si v tuto chvíli netroufne ani Microsoft.

Právo a pořádek

I když se to uživatelům nemusí líbit, vydavatel software, hudebního alba nebo filmu má právo chránit svoje investice a zisk. I když "stahovači" říkají, že kopie software nebo skladby původnímu majiteli nechybí, není to tak úplně pravda. Zcela jistě jim chybí peníze, které by prodejem té kopie dostali. Pirátství má přímý vliv na podobu celého průmyslu, nejlépe se to odráží v oblasti videoher, kde vysoká míra pirátství přiměla vydavatele i vývojáře soustředit se mnohem více na herní konzoly, kde je míra pirátství výrazně nižší (přestože existuje). Stejné je to i s hudbou nebo filmy. Velcí vydavatelé si nakonec přijdou na svoje, nejvíce jsou kopírováním postiženy malé firmy s nižšími prodeji.

Pes je ale zakopaný v přístupu samotných vydavatelů. Namísto, aby si zákazníky hýčkali, otravují jim život. Člověk, který si koupí CD, které mu nejde přehrát v počítači nebo kapesním přehrávači udělá jediné. Ochranu se pokusí obejít, a pokud to nepomůže, stáhne si hudbu z výměnné sítě. A možná si stáhne ještě něco navíc, aby si spravil náladu. Stejné je to s hrami. Normální člověk chce kliknout na ikonku a hrát. Nechce čekat i půl minuty, než se CD s ochranou načte a hra spustí. Pirát se jen směje, hru má kompletně na disku a klikne a hraje. Jak stojí výše, Sony už prozřela, snad přijdou další firmy, které si uvědomí, že obstrukce v užívání legálně nabytých multimédií uživatele odradí namísto, aby ochránily zisky vydavatelů.

Blýskání na lepší časy

Internetové obchody s hudbou ukazují, že přes stále minimální podíl na celkových prodejích, existuje alternativa k výměnným sítím, která zaručuje okamžitou dostupnost koupených skladeb, nižší ceny pro uživatele i výdělek pro vydavatele a samotné autory obsahu. Úspěch iTunes ukázal, že to jde, pokud je zvolena vhodná cenová politika a hlavně, pokud je služba jednoduchá na použití a ochrana uživatele neobtěžuje, alespoň ne příliš. Ostatně o tom, jak iTunes Music Store funguje, se během příštího roku budeme moci přesvědčit sami (v polovině roku podle informací od českého distributora produktů Apple). CD za 300 korun namísto 450 a více už je dostatečný protiargument na řeči, že CD jsou příliš drahá. Nový a lepší obsah slibuje i Český Telecom pro svoji StarZone, která zatím skomírá právě na nedostatek obsahu, i když pár tisíc licencí už se prodalo.

Na své si ostatně přichází i Microsoft se svými formáty Windows Media. Kromě hudebních obchodů se ochrana materiálů ve formátu Windows Media Video rozšířila v několika "online videopůjčovnách" včetně StarZone.cz, ale hlavně ji adaptoval pornoprůmysl, který je už léta hybnou silou rozvoje internetu. Důvod pro nasazení této technologie je jednoduchý. Normálního uživatele po stažení filmu, což trvá desítky minut, zadání hesla příliš neobtěžuje, ale je pro něj problematické film zkopírovat kamarádovi nebo si jej přehrát poté, co vyprší platnost licence. Ochranu je samozřejmě možné obejít hned několika způsoby, ale ty vyžadují určitý stupeň znalostí i nějaké vybavení. Hlavním krokem kupředu ale není 100% zabránění kopírování, to je technicky neproveditelné, ale snaha omezit nepříjemnosti, které při používání chráněných materiálů potkají běžného uživatele. A to se Microsoftu, ale i Apple, daří.

Diskuze (15) Další článek: Počet internetových prezentací? 55 milionů

Témata článku: Apple, Běžný poslech, Nejrůznější obstrukce, Hollywood, Daemon, Legální hudba, Kapesní herní konzole, Jednoduché sdílení, Kamarád, Určitý stupeň, Určité slovo, Zábavní gigant, Cena, Ochrana, Chráněné přehrávání, Počítačová historie, Honor, Japonský gigant, Herní knihovna


Určitě si přečtěte

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 13

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

** Po dvou měsících tu máme další linuxovou kopii ** Tentokrát jde o imitaci Desítek ** Sestavili ji brazilští geekové nad Ubuntu

Jakub Čížek | 144

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 5

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 146


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně