Ochrana obsahu od Microsoftu? Máme lepší!

Připravovaná kontroverzní technologie Rights Management Services zaměřená na ochranu copyrightem chráněných děl od společnosti Microsoft má konkurenta. Co byste řekli na obsah, který se chrání sám?

Microsoft vyvíjí Windows Rights Management Services jako prostředek pro zvýšení svého vlivu v oblasti ochrany autorských práv, ale jeho snahy se od ohlášení této technologie setkávají s nesouhlasem odborníků. Vítr z plachet Microsoftu tak mohou snadno převzít jiné společnosti.

Jednou z takových je Cryptography Research (http://www.cryptography.com), která představila technologii Selfprotecting Digital Content. Princip ochrany spočívá v tom, že každá kopie chráněného díla obsahuje vlastní bezpečnostní kód. Tento kód je ověřován při přístupu k chráněnému obsahu pomocí virtuálního stroje uvnitř přehrávače, který rozhodne o povolení přehrávání. Součástí technologie jsou i digitální vodoznaky, které umožní identifikovat původce nelegálních kopií.

Přehrávače podporující technologii ochrany budou obsahovat Selfprotecting Digital Content, jednoduchý virtuální procesor s rozhraním, které bude zprostředkovávat data o prostředí, ve kterém dochází k přehrávání obsahu, jako je typ přehrávače, verze software nebo výstupní zařízení. Ochranný kód obsažený přímo v chráněném video nebo audio souboru zanalyzuje tato data a rozhodne, zda může dojít k dešifrování dat a jejich přehrání. Bude možné také definovat, jaká výstupní zařízení budou povolena nebo zda bude moci uživatel obsah pouze přehrávat nebo jej kopírovat a kam. PC verze přehrávačů s podporou Selfprotecting Digital Content budou schopné odhalit přítomnost „nebezpečných programů“ nebo ovladačů zařízení, které by mohly sloužit k obejití ochrany a přehrávání nepovolit.

Ochranný systém společnosti Cryptography Research zahrnuje i technologii digitálních vodoznaků, které mají umožnit odhalení totožnosti uživatele, který ochranu obešel a poskytl obsah k nelegálnímu šíření. Oproti klasickým vodoznakům, které bylo možné bez problémů odfiltrovat, používá Selfprotecting Digital Content nový typ steganografických značek, které jsou dynamickou součástí obsahu a mohou obsahovat kompletní informaci o procesu dekódování. Vydavatelé obsahu mohou analyzovat vodoznaky a získat z nich informace o vybavení a metodách použitých k vytvoření pirátské kopie. Získání takových dat je důležité pro další vylepšování ochrany, nové verze chráněného obsahu nebude možné jednou použitou cestou duplikovat. V současné době už probíhají jednání mezi Crytography Research a hollywoodskými studii o licencování technologie Selfprotecting Digital Content.

Diskuze (32) Další článek: Světoznámý hacker Mitnick bude podepisovat knihu v ČR

Témata článku: Microsoft, Pirátská verze, Chráněné přehrávání, Obsah, OBS, Ochranný systém, Důležitá součást, Chráněné dílo

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost