Ochrana dokumentů od Microsoftu

Spolu s uvedením produktů Microsoft Office 2003 a Windows Server 2003 představí redmondská společnost vlastní technologii správy přístupových práv k dokumentům založenou na platformě .NET. Zveřejnění betaverze na MSDN lze očekávat v průběhu příštího měsíce.
Ochrana dokumentů od Microsoftu
Dokumentů, které se po přečtení smažou nebo se k nim dostaneme jen v průběhu pracovní doby, se dočkáme v polovině tohoto roku od Microsoftu. Tehdy bude v souladu s uvedením Microsoft Office 2003 a Windows Serveru 2003 uvedena služba Windows Rights Management Services. Microsoft chce podle svého tiskového vyjádření tímto krokem vyhovět potřebám korporátních zákazníků při ochraně interních informací. První verze WRMS bude určená pro ochranu souborů na intranetu, později se plánuje rozšíření ochrany souborů posílaných po internetu. Zveřejnění betaverze na jaře tohoto roku má umožnit vývojářům, aby se připravili na příchod nové technologie a mohli na ni předem připravit své aplikace. Implementaci digital rights managemetu jim má usnadnit právě platforma .NET a použití XrML (Extensible Rights Markup Language). V druhém čtvrtletí 2003 dá Microsoft programátorům k dispozici Software Developement Kity pro intra- a extranetovou variantu WRMS.

Ochrana obsahu spočívá v nastavení přístupových práv, které je před otevřením chráněného dokumentu potřeba ověřit na Windows Serveru 2003 s nainstalovanou podporou Windows Rights Management Services. Přístupová práva lze omezit na čtení nebo tisk bez možnosti elektronického zpracování textu a jeho kopírování do schránky. Omezit lze i přístup k dokumentům v čase nebo lze nastavit dobu platnosti dokumentu, po jejímž vypršení se dokument stane nečitelným.

Základní funkce Windows Rights Management Services jsou k dispozici už v druhé betě Office 2003, kterou Microsoft nechtěně zpřístupnil k downloadu na několik hodin minulý týden. Podle informací od testerů, kteří tuto verzi získali, funguje ochrana u emailů tak, že obsah po ověření přístupových práv lze pouze číst, ale nejde kopírovat, tisknout ani přeposlat dál. Zpráva navíc byla v jiném emailovém klientu bez přístupu k serveru kontrolujícímu přístupová práva pro Outlook nečitelná.

Kroky Microsoftu na poli ochrany obsahu už dnes vzbuzují další námitky ze strany odpůrců a konkurentů této společnosti. Zabudování WRMS do nové verze Office a spojení s novou verzí serverového operačního systému může být vnímáno jako snaha o vytlačení konkurence z další oblasti podnikání a také jako páka k donucení firemních zákazníků k upgradu na novější verze produktů společnosti Microsoft.

Diskuze (43) Další článek: Windows Media Player 9 v češtině

Témata článku: Microsoft, Druhá varianta, Dokument, Dok


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 37

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7