Ochrana dat trochu jinak, podle Microsoftu

Informace a data jsou zpravidla tím největším bohatstvím. Microsoft proto nabízí Microsoft System Center Data Protection Manager pro ochranu a zálohu dat. Přichází verze 2010.

V dnešní době jsou základním obchodním artiklem informace. Kdo je má, může dosáhnout úspěchu v podnikání dříve nebo lépe, kdo je nemá nebo o ně přijde, dostává se do konkurenční nevýhody. Tyto informace jsou dnes většinou uloženy v informačních systémech, které musíme pravidelně zálohovat. Společnost Microsoft jako jedna z největších IT společností dospěla před několika leta k závěru, že stávající systémy pro zálohování a obnovu nejsou schopny pokrýt veškeré interní požadavky na bezpečnost a ochranu dat a proto začala vyvíjet své vlastní zálohovací řešení.

Klepněte pro větší obrázek

Vznikl tak produkt Microsoft System Center Data Protection Manager (dále jen „DPM“), který v sobě zahrnoval řešení ochrany dat pro servery s operačním systémem Microsoft Windows. Přínosem bylo efektivnější zálohování a obnova s využitím disku místo pásky a vylepšené centralizované zálohování vzdálené lokality nebo pobočkového prostředí. Jako základním prvek řešení je Volume Shadow Copy Services (VSS).

První verze DPM 2006 se zaměřila na ochranu souborových serverů a servery s aplikacemi založenými na souborovém systému. DPM 2006 ale nebyl určen k ochraně virtuálních strojů. Pro verzi DPM 2007 byly analyzovány konkrétní aplikace společnosti Microsoft, jako jsou Virtual Server 2005 R2 s SP1, Exchange Server, SQL Server, Microsoft Office SharePoint Server a Hyper-V (DPM 2007 SP1). Analýzou byly zjištěny informace o principu a množství ukládaných aplikačních dat a následně byly pro každou aplikaci vytvořeny speciální pravidla. Také je zde možnost ochrany dat pro klientské systémy. Tolik historie.

Microsoft System Center Data Protection Manager 2010

Na jaře 2010 bude dokončena nová verze DPM 2010, která přináší především novinky v ochraně virtuálního prostředí, jako jsou ochrana Live Migrating VM běžících na CSV (pro Windows Server 2008 R2), Item Level Recovery ze zálohy host serveru nebo obnovu VM na originální nebo alternativní host server. Kompletně byla přepracována ochrana klientských stanic s důrazem na přenosné počítače. Samozřejmostí je podpora nejnovějších verzí operačních systémů Windows Server 2008 R2 a Windows 7. Zde je uveden výběr podporovaných systémů a řešení:

 • Windows Server 2003 až 2008 R2
 • SQL Server 2000 až 2008 R2
 • Exchange Server 2003 až 2010
 • SharePoint Server 2003 až 2010
 • Dynamics AX 2009
 • Essential Business Server 2008 a Small Business Server 2008
 • SAP běžící na SQL Serveru
 • Microsoft Virtual Server 2005 R2
 • Windows Server 2008 s Hyper-V
 • Windows Server 2008 R2 s Hyper-V
 • Hyper-V Server 2008 a 2008 R2
 • Windows XP, Windows Vista, Windows 7

Pokud budeme chtít zprovoznit ochranu pro naše systémy, musíme nejprve vybrat vhodný server pro instalaci. Hardware požadavky pro instalaci DPM 2010 se dají shrnout do tří základních vět. Potřebujeme dostatečné průchodnou síť, potřebujeme hodně diskového prostoru a nakonec opravdu potřebujeme hodně diskového prostoru. Jak jsem zmínil na začátku článku, princip DPM 2010 je ve využití diskového prostoru pro ukládání záloh. Kapacita diskového prostoru by měla být 1,5 krát větší než objem zálohovaných dat, přičemž doporučená kapacita pro cca 150 zálohovaných zařízení je 10 TB. . V dnešní době levných SATA polí by to nemusel být až zas tak velký problém. Následně lze zálohy replikovat na další úložiště nebo ukládat na pásky.

Software požadavky jsou dané zaměřením produktu a dobou.

 • Operační systém Windows Server 2008 nebo 2008 R2 x64 (Standard nebo Enterprise)
 • .NET 3.5 Service Pack 1 (SP1)
 • Windows Installer (MSI) 4.5
 • Single Instance Storage (SIS)
 • Windows PowerShell 2.0 (pro konzoli)
 • SQL Server 2008 EXPRESS (na DVD) nebo remote SQL Server 2008 (Standard nebo Enterprise)
 • Není podporována instalace SPM 2010 serveru na CLUSTER

Instalace, konfigurace a samotná práce s DPM 2010 je velmi intuitivní, jelikož pro většinu úkonů jsou k dispozici průvodci, kteří nás provedou důležitými kroky.

Projdeme instalačního průvodce, kde zvolíme především s jakým SQL serverem se nám bude DPM 2010 instalovat a heslo pro servisní účet.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Po prvním spuštění musíme připojit diskový prostor pro ukládání záloh.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Také musíme nainstalovat agenty na koncové systémy. Můžeme zvolit instalaci z prostředí DPM 2010 serveru nebo provést instalaci ručně a následně připojit systémy pod správu DPM 2010.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Je možné, že na některých systémech bude potřeba provést restart operačního systému. Po restartu zbývá poslední část konfigurace DPM 2010 a to nastavení Protection Group, tedy toho co se bude zálohovat. Máme možnost zvolit zálohu pro server nebo klienta. Poté si vybereme konkrétní data pro zálohu. Může se jednat o System State, databáze, data na logickém disku, virtuální stroje a další podporované data. Následně vybereme kam budou dat zálohována. Primárně je zvolen diskový prostor, ale můžeme vybrat pásku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nastavíme dobu, po kterou budou data k dispozici pro rychlou obnovu. Tyto parametry může měnit a na nich je především závislá kapacita diskového prostoru pro zálohy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zobrazí se nám přehled potřebného místa pro zálohu a informace o stávajícím prostoru. Zvolíme kdy se provede první replika (záloha) vybraných dat. V dalších intervalech jsou prováděny pouze inkrementální (blokové) zálohy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Také můžeme nastavit jak bude prováděna kontrola konzistence zálohovaných dat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Obnova chráněných dat probíhá opět pomocí průvodce, kde zvolíme uloženou zálohu systému a vybereme data pro obnovu.

Klepněte pro větší obrázek

Součástí DPM 2010 je reportovací část využívající Microsoft SQL Server 2008 Reporting Services. Jsou zde k dispozici předdefinované reporty o využívání DPM 2010.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Storage Calculator

Jelikož je někdy těžké odhadnout požadavky na zdoje pro zálohování všech systémů, je k dispozici Storage Calculator, který nám umožní odhadnout, kolik prostoru musíme vyčlenit v DPM 2010 na ochranu konkrétních zdrojů. Storage Calculator také poskytuje vodítko, pro tři aspekty ochrany pomocí DPM 2010:

 • Odhaduje, kolik prostoru je nutné pro ochranu konkrétního systému, prostředí.
 • Pomáhá navrhnout hardware konfiguraci DPM 2010 serveru samotného, v závislosti na celém prostředí.
 • Odhaduje čas pro zálohovací okno SLA tím, že čas porovná potřebné časy pro počáteční replikaci a inkrementální synchronizaci.

Storage Calculator v současné době existuje pro systémy Hyper-V, SharePoint Server, Exchange Server a můžete jej stáhnout zde.

Spolupráce s dalšími produkty Microsoft System Center

DPM 2010 je nedílnou součástí robustní platformy Microsoft System Center. Tato integrace znamená, že DPM 2010 spolupracuje s dalšími produkty Microsoft System Center.

 • System Center Operations Manager může být nakonfigurován pro sledování DPM 2010 serverů i samotných systémů, které jsou chráněny. To umožňuje administrátorům zobrazit pohled na zdraví a stav všech chráněných serverů.
 • System Center Configuration Manager lze použít k automatickému nasazení DPM 2010 agentů na produkční servery. Také lze SCCM použit pro správu a nasazení aktualizací DPM 2010 serverů i samotných chráněných serverů včetně Hyper-V host serverů a chráněných virtuálních strojů.
 • System Center Virtual Machine Manager může být úzce integrován s DPM 2010. Například, VMM využívá inteligentní umístění, aby virtuální stroje byly obnoveny na počítačích s vhodnějšími fyzickými zdroji.

Licencování

Mnoho zákazníků se obává vysokých nákladů při pořizování produktů Microsoft System Center. Na to lze říci jediné. Pokud používáte více produktů z této rodiny ve virtualizovaném IT prostředí, pořiďte si licenci Server Management Suite Enterprise (SMSE) nebo Server Management Suite Datacenter (SMSD). Tato licence nyní pokrývá Enterprise Server Management Licence pro:

 • System Center Operations Manager 2007 R2
 • Configuration Manager 2007 R2
 • Data Protection Manager 2007
 • Virtual Machine Manager 2008 R2
 • The System Center Virtual Machine Manager 2008 Management Server

Přičemž SMSE se licencuje pro jeden fyzický hardware v počtu 1+4 OSE (Operating System Environment) a SMSD pro každý jeden fyzický CPU, s neomezeným počtem OSE, ale v minimálním počtu 2 na jeden fyzický hardware. V průběhu léta se bude struktura těchto licencí měnit, a to předevěím díky začlenění SCSM 2010 a aktualizaci verze DPM 2010.

Je samozřejmě možné pořídit pouze licence pro DPM 2010 a to pro každý DPM 2010 server, chráněný server (fyzický i virtuální) a chráněnou stanici, laptop.

Závěr

Na tomto odkazu můžete nalézt další informace k tomuto řešení. Společnost Microsoft na začátku roku přepracovala design produktových stránek Microsoft System Center řešení a určitě stojí za to se na ně podívat.

DPM 2010 je postaven speciálně pro ochranu prostředí Microsoft Windows a Microsoft serverových technologií, s důrazem na Hyper-V a virtualizaci. DPM 2010 nabízí rozšířené a vylepšené metody zálohování na pásku, disk nebo hostované servery. DPM 2010 nabízí zjednodušené rozhraní správy. Spolu s produkty Microsoft System Center Essentials 2010 a Microsoft System Center Service Manager 2010 budou na jaře hlavní tahouny mezi nástroji pro správu a dohled heterogenního IT prostředí.

Autor: Pavel Řepa, Microsoft MVP, IT senior konzultant ve společnosti DIGI TRADE

Články ze série Microsoft TechNet nevytváří redakce Živě.cz, ale partneři programu Microsoft TechNet. Jsou publikovány v rámci mediálního partnerství Živě.cz a společnosti Microsoft.

Váš názor Další článek: Microsoft Visual Studio 2010: detailní představení formou konference

Témata článku: Software, Microsoft, Bezpečnost, Manager, Potřebný hardware, Konzistence, Zjednodušené rozhraní, Páska, Microsoft Server, Shadow, Potřebný prostor, Vodítko, Essential, Windows 7 SP1, System, Server, Záloha, Základní princip, Hyper, Podporovaný systém, Ochrana dat, Samotný hardware, Notebookmsi na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5