Obtěžují vás sociální sítě? Zablokujte je, nebo smažte

Pročítáte pořád dokola Twitter a nemáte na nic čas? Šílíte z Facebooku a nedokážete se odtrhnout od Google+? Vyzkoušejte několik doplňků, které vás zachrání před blázincem.

Se sociálními sítěmi je sice zábava a jsou i neoddiskutovatelným zdrojem informací, nicméně zároveň platí, že jsou to neskuteční žrouti času. Důkazem je i nový projekt Google+, který na sebe upozorňuje skoro v každé dílčí aplikaci internetového obra, a tak vás přinutí se kouknout na poslední aktivitu i tehdy, kdy si chcete prostě jen přečíst poštu nebo kouknout do kalendáře. Výhružně svítící červený čtvereček je prostě neúprosný a nedá pokoj, dokud na něj neklepnete.

V dnešním článku se pokusím spáchat sociální harakiri, i když musím konstatovat, že pouze na oko. Takže kde začít? Nejprve si shrňme diagnózu. V podstatě mohou nastat dvě situace:

  • Chci omezit sociální sítě
  • Chci zničit a do země zadupat sociální sítě

Můžete se ptát, proč se na sociální sítě tedy registruji, ale důvodem harakiri může být třeba prosté používání počítače v práci, nebo tehdy, kdy se potřebujete dokopat doma k nějaké činnosti, která se sociálními sítěmi nemá nic společného, a nechcete, aby vás po nějaký čas rozptylovaly.

LeechBlock a StayFocused

Takže pěkně popořádku. Chcete omezit přístup na sociální sít, ale ne definitivně. Co nabízí web? Obrovskou hromadu nejrůznějších doplňků pro prohlížeč, kterým v případě Firefoxu kraluje LeechBlock. Pokud jste ho ještě nevyzkoušeli, vězte, že se jedná o rozšíření, se kterým si budete moci naplánovat, kdy budete moci navštěvovat nejrůznější weby. V případě Facebooku si tedy snadno nastavíte filtr, který vám umožní přistupovat na weby s touto doménou třeba jen na 5 minut každou hodinu nebo jen v určité dny a v časovém rozmezí. Pokud se tedy neumíte ovládat, nastavte si v LeechBlocku pravidlo, že doména facebook.com bude zapovězena od 9:00 do 17:00.

 Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
LeechBlock má hromadu nastavení

Podobnou práci jako LeechBlock vykoná i doplněk pro Chrome StayFocused. V podstatě umí to samé, časové pravidlo ale platí globálně pro všechny blokované weby, zatímco LeechBlock nastavuje pravidla zvlášť pro každý z nich.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Nastavil jsem si dvě minuty na Twitteru každý den. Jakmile uběhnou – počítá se pouze viditelná stránka Twitteru, je konec. Čas si v nastavení ani nemohu prodloužit, až zítra (nebo odinstalovat).

Dalším doplňkem pro Chrome a s podobnou funkčností je třeba SiteBlock.

Hide Google+ Notification

Dejme tomu, že sice nechcete zablokovat celé weby – věříte si, ale naopak vás vyrušuje červené upozorňovací tlačítko v Google+, které nesvítí pouze na službě samotné ale díky globální černé liště Googlu i na dalších službách. Na jednu stranu je to výhoda, na stranu druhou je to ale neskutečně efektivní vábnička. Pokud se bojíte, že si nedáte říci a v třeba v Gmailu opět klepnete na seznam upozornění (což v drtivé většině případů povede k tomu, že se zase začtete do novinek na G+), nainstalujte si v Chromu rozšíření Hide Google+ Notification. Co to umí? Skryje zrádné červené tlačítko na všech ostatních webech Googlu vyjma samotné sociální sítě.

Je vážně na pováženou, že něco podobného zatím neumí nastavit ani samotný Google+. Například by mě vůbec nemusel takto agresivně informovat o nových členech komunity, kteří mě čtou – stejně jako na Twitteru bych spíše ocenil, kdyby mě červené tlačítko informovalo pouze o tom, že mě někdo zmínil ve zprávě, případně třeba reagoval. V té záplavě notifikací se totiž pak polovina důležitých informací dočista ztratí.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
S nainstalovaným doplňkem bude Google+ „křičet“ pouze tam, kde má. V takovém Gmailu se tedy už žádného vyrušování nemusíte obávat – červené tlačítko nadobro zmizí.

Tento doplněk je k dispozici pouze pro Chrome, uživatelé Firefoxu ale mohou sáhnout po některém ze skriptů napsaných pro doplňky Greasemonkey a Stylish. Jedním z nich je třeba tento skript z databanky Userscripts.org.

Blokace webů v Internet Exploreru

Od filtrování se dostáváme k blokování. Pokud chcete nadobro blokovat (třeba v práci) přístup na weby sociálních sítí, tentokrát v Internet Exploreru můžete vyzkoušet vestavěnou funkci Poradce při hodnocení obsahu. Název je to vskutku krkolomný, funkci lze ale v podstatě použít jako docela schopný blacklist. Pokud vytvoříte nové pravidlo, které zakáže doménu facebook.com, při pokusu o návštěvu této adresy vyskočí okénko, které se dotáže na heslo. Řekněte kolegovi, ať vám toto blokování nastaví s heslem, které neznáte a máte smůlu. Žádná zeď nebude!

 Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek 
Nastavení blokovaných stránek v IE krok za krokem – cizímu účtu ve Windows můžete případně nastavit i rodičovskou kontrolu s podobným efektem, nesmí se ale jednat o správce.

Hosts – totální blokace na úrovni OS

A nakonec ten nejstarší, nejjistější a nejuniverzálnější postup – využití možnosti konfiguračního souboru hosts. Najdete ho v každém moderním operačním systému – v případě Windows pak v adresáři C:\Windows\System32\drivers\etc. Co je ale podstatnější, v tomto souboru můžete snadno nastavit, aby systém přesměrovával komunikaci z určité domény na určitou IP adresu. Takže pokud by doména facebook.com za běžných podmínek mířila třeba na adresu 1.2.3.4.5, po úpravě bude mířit třeba na počítač s IP adresou 5.4.3.2.1. Pokud tímto způsobem přesměrujete Facebook, Twitter, Google Plus a další služby na speciální generickou IP adresu 127.0.0.1, namísto původních webů se načte chybové hlášení, protože tato IP adresa ve skutečnosti náleží pouze vašemu počítači. A tam žádný Facebook vskutku není.

Zablokování Facebooku, Twitteru a Google Plus by tedy pomocí souboru hosts mohlo vypadat třeba takto:

# BLOKOVÁNÍ FACEBOOKU
127.0.0.1 www.facebook.com
127.0.0.1 facebook.com
127.0.0.1 static.ak.fbcdn.net
127.0.0.1 www.static.ak.fbcdn.net
127.0.0.1 login.facebook.com
127.0.0.1 www.login.facebook.com
127.0.0.1 fbcdn.net
127.0.0.1 www.fbcdn.net
127.0.0.1 fbcdn.com
127.0.0.1 www.fbcdn.com
127.0.0.1 static.ak.connect.facebook.com
127.0.0.1 www.static.ak.connect.facebook.com

# BLOKOVÁNÍ TWITTERU
127.0.0.1 www.twitter.com
127.0.0.1 twitter.com

# BLOKOVÁNÍ GOOGLE+
127.0.0.1 plus.google.com

Proč má Facebook tolik řádků? Zde jsem totiž schválně vypsal všechny možné domény, které služba používá a po uložení souboru si tedy zablokujete přístup nejen na samotný web, ale i funkci nejrůznějších widgetů Facebooku a také tlačítka Like na širém internetu. Pokud chcete blokovat pouze samotný Facebook, ponechte v konfiguračním souboru hosts pouze řádky facebook.com, www.facebook.com, login.facebook.com a pro jistotu i www.login.facebook.com.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Upravený soubor hosts a neúspěšná snaha načtení stránek Google Plus a Facebooku po uložení. Nic se nenačítá, domény jsou totiž systémem přesměrované na mou vlastní IP adresu, kde nic není

Pokud to nevydržíte, stačí opět otevřít soubor hosts, smazat potřebné řádky, uložit a vše bude zase bez problému fungovat. Nakonec snad jen upozornění, že k úpravě tohoto systémového souboru budete na novější verzi Windows potřebovat práva administrátora – textový editor tedy spusťte jako správce.

Klepněte pro větší obrázek
Textový editor spusťte jako správce třeba pomocí kontextové nabídky

Můžete být ale kreativnější a Facebook třeba přesměrovat na výchozí stránku Googlu. K tomu postačí namísto cílové IP adresy 127.0.0.1 použít 209.85.148.106. Pokud tedy do hosts vložíte:

209.85.148.106 facebook.com
209.85.148.106 www.facebook.com
209.85.148.106 login.facebook.com
,

prohlížeč vás pokaždé přesměruje na vyhledávač Google, což je asi přeci jen elegantnější než v předchozím případě.

  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
V prvním případě jsem v souboru hosts na IP adresu Googlu přesměroval i doménu fbcdn.com a související, přestaly tedy fungovat i widgety a další služby pro stránky. Pokud chcete blokovat pouze samostatný Facebook, použijte přesměrování pouze pro doménu facebook.com a související.

Dočetli jste článek až sem, ale řešení jste nenašli? Pak už zbývá pouze jediná možnost – definitivně se zbavit konkrétní sociální sítě.

Mažeme Twitter

Nejsnazší je to u Twitteru. Navštivte nastavení svého profilu a zcela dole najdete odkaz Deactivate my account. Ono to zní možná dočasně – Twitter skutečně nepoužívá slovíčko „Delete“, ale pokud do toho půjdete, po třiceti dnech skutečně o vše přijdete a vaše uživatelské jméno bude k dispozici ostatním.

Klepněte pro větší obrázek
Sbohem a šáteček...

Mažeme Facebook

Facebook nabízí dvě možnosti. Buď svůj účet pouze dočasně deaktivujete (aneb nikdy neříkej nikdy), nebo jej skutečně trvale a nevratně odstraníte. Pokud zvolíte druhou možnost, nesmíte se v příštích čtrnácti dnech znovu přihlásit (pozor na aplikace třetích stran aj.). Vydržíte-li to, za dva týdny po vás nezůstane ani stopa – snad jen ve vyhledávačích.

Klepněte pro větší obrázek
Tenhle e-mail vám dorazí, pokud požádáte o definitivní zrušení účtu

U Facebooku se už bude jistě hodit i záloha dat, nicméně nečekejte žádný luxus. V nastavení účtu najdete možnost exportu veškerých dat do archivu (vytvoří se ZIP balík), přičemž podle velikosti vašeho profilu (počet fotek aj.) to může trvat i hodiny. Jakmile je vše připraveno, dorazí vám na e-mail odkaz ke stažení. Facebook v podstatě vytvoří offline verzi vašeho celého profilu, a pokud jste k obrázkům přidali popisek, přejmenuje je podle něj. To ale dělá neplechu u diakritiky. Jinými slovy, pokud jste měli na Facebooku stovky fotek a budete je chtít snadno migrovat, nebo se v nich prostě jen vyznat, nebude to zrovna nejsnazší.

Mažeme Google Plus

Google Plus je (zatím) pouze dílčí služba Googlu. Pokud tedy zrušíte Google Plus, rozhodně nepřijdete o Picasu, Gmail a případně další služby. Stejně jako na Facebooku nabízí Google uložení veškerých dat do archivu, nicméně tentokrát v mnohem přívětivější podobě. Nebudete čekat – vše se vygeneruje během několika sekund až minut a můžete si také vybrat, co všechno chcete zálohovat. Nechybí ani archivace kontaktů do formátu VCF. Toto vše najdete v nastavení Google Plus na kartě Data Liberation a týká se to i dalších služeb Googlu. Ostatně fotky můžete stáhnout i přes desktopového správce Picasy.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Export dat a zrušení profilu na Google+ a případně i celého účtu Google

Odkaz ke smazání profilu Google Plus i celého účtu Googlu najdete v nastavení Google+ na kartě Přehled účtu. Pozor, abyste si to nespletli, Google osobní omyly a překliky skutečně řešit nebude.

Tak co, zůstanete sociální? Já ano...


Používáte podobné doplňky v Safari a Opeře? Podělte se s ostatními i s námi v diskuzi pod článkem.

Diskuze (51) Další článek: Telefonovat z Gmailu už můžete i v České republice

Témata článku: Facebook, Prohlížeče, Sociální sítě, Web, Twitter, Síť, Google+, Google Plus, Leech, SMA, SOČ, Nový člen, My Account, Podobná doména, Neúspěšný počítač, Blacklist, Podobná možnost, Zrušení účtu, Vyrušování, Vábnička, SoC, Definitivní zrušení, Podobný efekt, Červené tlačítko, Upravený souborKonec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

** Dnešní telefony se předhánějí v tom, který z nich bude větší ** Malé telefony na trhu skoro vyhynuly... ** Čínská značka si připravila telefon do dlaně s třípalcovým displejem

Martin Chroust
InfraportKompaktní velikostSmartphony
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Starlink překvapivě zlevňuje. I v Česku teď satelitní internet stojí o polovinu méně
Karel Kilián
StarlinkPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify